Sezonun ilk gerçekçi mücadelesini Şangay pistinde görmüş olduk. İlk iki virajın ön lastikleri yediği ve bir kaç u viraja sahip olan ve aynı zamanda yüksek hızlı virajlarında bulunduğu pist araç ayarları konusunda zor bir pist olduğunu bir kez daha göstermiş oldu. Çin GP aynı zamanda Formula 1’in 1000. yarışının yapıldığı pist olarak tarihe adını yazdırmayı başardı.

Piste geldiğimizde bizi ilk olarak Mercedes W10 aracının yeni ön kanat tasarımı karşıladı. Alttaki görsellerde görüldüğü gibi normalde düz gelip kesmeyle devam eden uç plakaların geriye doğru uzatıldığı görüldü.

Mercedes_R03SHA_front_wing_3

Plakalar geriye doğru çekildiğinde tırtıklı şekilde giden ana plakaların kenarlara kadar yükseldiği gözlemlendi. Tabii bu tasarım FIA’nın dikkatini çekti ve bu ön kanadın illegal olduğu tespit edildi. Sebep olarak lastiklere zarar vereceğinin düşünüldüğü oldu. Mercedes takımı kanadı elden geçirdi ve (sağdaki foto) ufak bir değişiklik yaparak bu kanatla piste çıktı.

Mercedes_R03SHA_front_wing_4

Pist sıcaklığının 41 dereceye kadar çıkması takımlar için soğutma anlamında zorlanmaları anlamına geliyordu. Hal bu olunca Ferrari takımı SF90 için gereken soğutmayı bulmak adına motor kapağının önünde bulunan bölüme ufak yarıklar ekledi.

Ferrari_R03SHA_Cooling_Vent_FridayFerrari takımı arka tekerleklerin ısınabilmesi adına farklı bir yöntem uyguladı. Soğutma sisteminin dışında arka tekerleklerin oluşturduğu ısıdan faydalanan İtalyan takım jantların bu ısıyı kullanarak lastiklerini sıcak tutmaya çalıştı. Tekerleklerin bulunduğu bölgeden geçen hava türbülanslı havanın araçtan uzağa yönlendirilmesini sağlamakta, buradaki esas amaç ise arka kanat üzerine akan kirli havanın oluşturacağı olumsuz etkinin önüne geçmek.

Renault takımı fren soğutucu bölgesinde soldaki görselde mavi ile gösterilen bölgeye değişiklik yaparak geldi. Burada amaç gelen havayı daha verimli bir şekilde kullanarak soğutmayı sağlamak.

Cuma günleri ilk antrenmanlar takımlar için aerodinamik anlamda aracın istenilen seviyeye gelmesi adına aero ölçüm cihazı ve akışkan boyayı kullanmaları adına büyük bir şans demek. Racing Point RP19 aracında basınç için aero ölçüm cihazını kullanarak arka kanat üzerinde oluşan hava akımını görmeleri için bu cihazı kullandılar. Bu cihaz kullanılarak bulunan hava şartlarına uygun olacak şekilde kanat tasarımının maksimum performansı alınmaya çalışılmakta. Bu aynı zamanda CFD (Hesaplamalı akışkanlar dinamiği) kullanılarak rüzgar tüneli ile ilişkilendirmek adına çok değerli veriler vermekte.

Williams FW42 üzerinde görülen akışkan boya ise sidepod üzerinde bulunan hava akımının görülmesini sağlamakta. Bunun yapılmasındaki amaç ise difüzöre gelen hava akımına bakmak ve kritik olan downforce seviyesini ayarlamak.

Racing Point RP19 üzerinde hava girişinin hemen yanında bulunan bölgede siyah torpido şeklindeki kamera bağlantısı olduğu görüldü. İki adet açılı olarak bulunan yarıklarda ise termal kamera olabileceği düşünülmekte. Bu iki kameranın ön ve arka lastikler üzerinde bulunan sıcaklıkları ölçtüğü düşünülmekte.

T – Kanat tasarımları 2017 sezonundan itibaren F1’e giriş yaptı. Bu T – Kanatların bir çok farklı tasarımını sezon içerisinde görmüş olduk. Altta bulunan fotoğrafta ise Alfa Romeo’nun solda Çin için getirdiği ve sağda bir önceki yarış olan Bahreyn pistinde kullandığı tasarımlar gözükmekte.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]