Teknik Analiz: Belçika GP

0

Güç ünitesi anlamında büyük tartışmaların olduğu bir sezon içerisindeyiz. 2014’te merhaba dediğimiz güç ünitesi konusunda en güçlü olan takım Mercedes’e yavaş yavaş el sallayıp Ferrari’yi bu konuda alkışlayacağız gibi gözükmekte. Ferrari takımı açık ara favori olarak belli pistlere gitmekte. Peki bu hız sadece güç ünitesinden mi geliyor ? Gelin isterseniz yazımızda hem piste getirilen yenilikleri hem de güç üniteleri rakamlarını konuşalım.

Yaz arasını geride bıraktık ve Ferrari takımı açık ara hız anlamında önlerde. Takım Macaristan’da yeni motorlarını müşteri takımlarına tedarik ederken Vettel ve Kimi bu yeni komponentlere Spa’da kavuşmuş oldu.

Shell, sezon başından beri ilk kez Kanada’da yeni bir yakıt formülünü kullandıklarını açıklamıştı. Tedarikçi Spa’ya yeni bir yakıt formülü getirdiğini açıkladı. Bu yeni formülle birlikte vuruş limitinin arttırıldığını ve istemsiz yakıt ateşlenmesi karşısında yakıtın kalorifik değeriyle ilgili olduğu düşünülmekte. Böyle bir ateşleme hem performansa hem de piston yüzeyine istemsiz bir zarar verebilir. Bazı kaynaklar bu yeni formül için çok fazla kaynak harcadığını söylemekte.

Shell ayrıca 2014’ten bu yana yaptıkları yakıt ve yağ güncellemeleriyle İtalyan takıma %20 güç getirisi olduğunu açıkladı.

Mercedes takımı yeni jenerasyon motorunu hem müşteri hem de kendi araçlarına taktı.

Hem Vettel hem de Hamilton bu sayede limitlerine ulaşmış oldular. Sezon içerisinde dördüncü bir güç ünitesi takan pilotun grid cezası alacağını hatırlatmakta fayda var.

2014’ten bu yana ilk kez yüksek süratli pistlere gidilirken Mercedes en güçlü güç ünitesine sahip değil. Böylelikle ilk kez başka bir motor tedarikçisi hafta sonuna favori olarak yüksek hızlı pistlerde favori olarak gidebiliyor.

Formula 1 araçlarının jantları tekerleğin oturduğu yapı olmasının dışında lastiklere ısı olarakta etki etmekte.

Belçika’da Mercedes takımı yeni bir jant tasarımıyla piste geldi. Çıkıntılı olan bu yapının diskten gelen ısıyı lastiğin ‘carcass’ yapısına aktarmakta. Böyle bir tasarım gridde Red Bull’da mevcut.

Senelerdir pist üzerinde bir yenilik görülürse ilk olarak Red Bull aracında görüyorduk. O tasarım diğer takımlar tarafından kopyalanıp kendi araçlarında uygulanıyordu. Buna padokta Adrian Newey farkı denilmekteydi. Ancak son iki senedir Mercedes ile mücadele eden Ferrari’nin ileriye attığı adımların ardından bir şeylerin değiştiğinin en büyük göstergesi.

Ferrari bu sene karoserinde farklı tasarımları kullanmakta. Takım aslında 2015 sezonundan bu yana farklı tasarımları kullanıyor ancak ilk kez Mercedes’ten sonra bu kadar ön plana geldikleri için yeniliklerinden bu denli fazla söz ediliyor. Ferrari aynalar konusunda hem pozisyon hem de tasarım anlamında farklı bir felsefeye sahip. Kullandıkları ayna tasarımını ilk olarak Toro Rosso takımı Silverstone’da kopyalamıştı.

Basit olarak anlatmak gerekirse bu tasarım arka kanat ve difüzör bölümüne akan havayı etkilemekte. Yapı olarak daha fazla sürtünme ‘drag’ etkisi oluşturan bu tasarım avantaj olarak daha yüksek basınçlı bir bölge oluşturmakta. Bu enerji sayesinde arkasında bulunan (arka kanat ve difüzör) bölgeler daha kolay yere basma gücü oluşturmasına yardımcı oluyor.

Bu sezonun en çok gelişim gösterilen alanı ön kanatlar. Özellikle ön kanatların üzerinde bulunan ‘cascade’ yapı, ana plakası yan dikey plaka bölümünde bulunan kıvrılmış yapı derken FIA buna 2019 için dur dedi. Ancak takımlar mevcut araçlarında gelişime devam etmekte.

R – şeklinde bulunan dikey kanatçık sayısını ikiye çıkartan Mercedes’e şaşırmamak lazım. Takım bu kanada benzer bir yapıyı Budapeşte testlerinde denemişti. Böyle yapıların gelecek sezondan itibaren yasaklanacağını hatırlatmakta fayda var.

Haas ve Renault takımı dördüncü sıra için kıyasıya bir rekabet içinde. Diğer takımlar gibi dikey yarıkların bulunduğu yeni tabanı Belçika’da piste sürdü.

Yeni tabanın yarık sayısı ve şekilden ötürü Ferrari’nin İspanya’da piste sürdüğü versiyona benzediği söylenmekte.

Takım sadece tabanla yetinmemiş difüzör üzerinde de gelişime devam etmiş.

Haas takımı bu bölgede de Ferrari esintilerini aracında taşıyor

 

Bargeboard kısmında da değişikliğe giden takım (Sarı ve kırmızı ok) dikey kanatçıkların olduğu bölgede değişikliğe gitmiş.

Mavi ok ile gösterilen bölgeyi traşlayan takım değişen hava akımını düşünerek sidepod omuz bölgesinde bulunan kanatçık kıvrım şeklini değiştirmiş.

Takım yeni bir ön kanat getirdiği Belçika’da Red Bull’a benzer bir kanat tasarımı kullandığı gözden kaçmadı.

Haas’ın gelişmeleri konusunda geride kalmak istemeyen Renault’un taban güncellemesi gözlerden kaçmadı.

Sauber takımı araçlarında gelişimi durduklarını açıklamışlardı. Ancak takım buraya gelirken aynaların önüne dikey kanatçıklar ekledi.

Takımın arka kaza yapısının bulunduğu bölüme eklediği ufak kanatçıklar gözden kaçmadı.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]