Sezonun ilk ayağında Ferrari sonunda atını şaha kaldırmayı başarmıştı. Hatta diğer tabirle Vettel mührü basmıştı. Bakalım takımlar Avustralya’ya gelirken İspanya’ya oranladığımızda neleri değiştirmiş.

Ferrari

Belki yarış hafta sonunda çoğu kişi dikkat etmedi ama Ferrari buraya gelirken sidepod bölümünde hemen üst tarafa (Beyaz Ok) soğutmak için ekstra bir hava girişi koydu. Yarışı kazanan Vettel’in Ferrari’si ön bölümün tamamından (Ön kanattan süspansiyon kollarına) gelen hava akımının yönlenen bir kısmını bu girişten içeriye sokarak soğutmadaki verimini arttırdı. Ayrıca takım sidepod dışında bulunan bölümdeki kanatçıklar üzerinde de revize yapmış.

Mercedes

Hafta sonunu benim şok geçirmeme sebep olan takımdı belki de Mercedes. Pole turu kusursuza yakın startta önde olmayı başardılar ancak strateji hatasıyla yarış kaybetmek 2014’ten bu yana olan süreçte verdikleri en basit hataydı sanırım. Yarış içerisinde Serhan Acar’ın da belirttiği gibi Mercedes’i turbo motorlar çağında strateji anlamında zorlayan bir takım olmadı. O yüzden farklı bir strateji oluşturup karar verme konusunda henüz ayrı bir seviyede değiller. Red Bull kafayı zorlasa belki strateji anlamında Mercedes’in gerçekten aklını başından bile alabilir. Neyse gelelim konumuza..

Geçen sezon araçta bulunan tırtıklı bargeboard felsefesi bu sene adeta apayrı bir boyut aldı. Takım bargeboardı ayırdı ve tırtık sayısını hem bargeboard üzerinde hem sidepod önünde hem de sidepod kanatçıklarının alt tarafında olan bölüme taşıdı. Takım yaklaşım olarak hava akımının enerjisini kazanmadan tekrar ufak bir girdaplanma (Vortex) etkisi yaratmak.

Toro Rosso

Toro Rosso takımı STR 12 aracında yağ soğutma sistemini (Hava girişini bölerek) kullanmaya devam etti.

2017 sezonuyla birlikte tekrar Renault güç ünitesine geçen takım soğutma anlamında sistemlerini (Sidepod) değiştirmek zorunda kaldılar. Sidepodların geleneksel yerlerine göre motora daha yakın olduğu (Barcelona’ya göre kıyasla) gözlemlendi.

Renault

Renault takımı sezona istediği başlangıcı yapamadı. Zayıf oldukları bir yarışı geride bırakan takımda S – Kanalı göze çarpan nokta oldu. Altta ve üstte bulunan iki beyaz ok S – Kanalının girişi ve çıkışını bize göstermekte. Burada olan esas amaç coanda (Yüzeye yapışan olarak diyebiliriz kaşığın ters yüzeyinden suyun akarken aldığı hal) efektini kullanarak burnun alt bölgesindeki hava akımını düzenlemek (Verimliliği arttırmak) aynı zamanda buradan gelen enerjiyi hemen monokokun üst bölümüne aktarmak.

Williams

Williams takımı T – Kanalı olarak çok farklı versiyonları piste döktü. Testlerle beraber bir çok farklı kombinasyonu kullanan takım Avustralya için ikili bir T – Kanat kullandı. 2018’de yasaklanması beklenen bu T – Kanalın takımlar tarafından daha ne kadar geliştirileceğini açıkçası bende merak ediyorum.

 

İlk yarış olduğu için analiz anlamında verimli postlar bulamadım. Bu seferlik kusura bakmayın. Bende sizler gibi her yarış teknik anlamda yenilikleri merak ediyorum.

1 YORUM

  1. Williams’ın alttaki kanadı benim de dikkatimi çekmişti ama düzgün bir fotosuna denk gelememiştim. Değişikmiş. Sezon sonuna kadar o aralığı kanatlarla doldururlar 🙂

    Renault’daki S-kanal da ilginçmiş, yapmazlar sanıyordum.

    Eline sağlık. Sezon içinde çok fazla güncelleme göreceğiz galiba.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]