Teknik Analiz: Austin GP

0

Formula 1 izleyen fanlar ve seyirciler için yarış hafta sonu Cuma (Monako hariç) günü start alır. Ancak benim gibi teknik konularda kurcalamayı seven birisi için hafta sonu takımların piste vardıkları Çarşamba’dan itibaren start alır. Takımlar piste gelir. Araçlar çıkartılır, kurulmaya başlanır ve burada yeni parçalar hemen ayırt edilir. Ancak ‘halo’ gibi amaçsız bir şeyi aracın üstüne tak diye monte ettikleri saniye izlemek için izlediğiniz günler başlıyor ve o teknik ateşi bile sona ermiş oluyor. Neyse…..

Ev sahibi olan Haas VF18 hemen hemen kuzeni olduğu SF71H’dan çok fazla özelliği üzerine almış.

Teknik kuralların izin verdiği çerçevede Haas takımının 8 ve 20 numaralı araçları İtalya’da tasarlanıyor ve Ben Agathangelou’nun (kendisi eski Ferrari ve Red Bull aerodinamikçisi olur) ellerinde rüzgar tünelinde şekilleniyor. Ardından Parma’ya giderek Dallara fabrikasında montaj işlemi başlıyor. Ve son olarak Marussia’dan alınan Banbury şehrindeki merkeze doğru yolculuk devam ediyor.

Dallara fabrikasında 80 adet ‘kiralık’ mühendis Rob Taylor’ın teknik şefliği altında çalışmakta. Rob Taylor daha önceleri Arrows, Ferrari, Jaguar, Red Bull, McLaren ve Marussia’da çalışmıştı.

 

Bir kaç hafta önce başta Ferrari takımı önde olmak üzere takımlar Mercedes’in jant tasarımının yasal olmadığını belirtti. Ancak FIA geçtiğimiz haftalarda bu jantların tamamen yasal olduğunu belirtti.

Son yarışta Hamilton’un çok fazla ufalanma sorunu yaşadığını gördük. Bu yasal olan jant tasarımlarıyla ilgili sorun yaşamak istemeyen Mercedes sağ tarafta görünen jant tasarımına geçerek herhangi bir takım tarafından gelebilecek itiraza karşı kendini sağlama aldı. Çünkü bu tasarım tıpkı üflemeli aks gibi kullanılmakta ve hava geçişlerine izin vermekte. Ufalanmanın bu kadar olmasının sebebi çoğu Formula 1 yazarına göre bu yönde.

Bir diğer taraftan ufalanmanın bu kadar olmasının nedeninin Pirelli’nin lastiklerin basıncını arttırması yönünde.

Pilotlar ve takımlar şampiyonasında geriye düşen Ferrari takımı buna rağmen aracını geliştirmeye devam etti. Austin pistine gelirken yeni bir taban tasarımı gözden kaçacak cinsten değildi.

Takım Suzuka’da yenilediği tabana üç yarığın başına koyduğu ufak kanatçıklarla ufak bir modifikasyon yapmış oldu.

Bu tasarımın amacı türbülanslı havayı dağıtmak olduğu yönünde.

Maranello’dan gelen güncellemeler çalışmayınca Ferrari takımı bunun nedenini araştırmaya başladı. Takım Rusya’ya yeni bir ön kanatla gitmişti. Amaç oluşturulan girdap etkisiyle downforce miktarını arttırmaktı. Fakat bir şeyler yanlış gitmiş olmalı ki Rusya’da arka lastikleri aşırı ısıttıkları görüldü.

Bu durumun rake açısıyla ilgili olduğu iddiası ortaya atıldı ve Ferrari takımı Suzuka ve COTA’da eski tasarımlı sistemle piste çıktı.

Sonuç olarak yağmurlu geçen Cuma gününde Ferrari yeni tabanı istediği gibi test edemedi.

Başarısız olan güncellemelerin ardından Ferrari el atmışken bargeboard bölgesini de değiştirme kararı aldı. İki dikey kanatçık (sarı ok) eklendiği görüldü.

Ferrari difüzör tarafında bulunan dil şeklindeki parçayı revize etmiş. Dış tarafının ön taraftaki parçayla olan mesafesi arttırılmış. Bu tasarım Red Bull’da da görüşmüş. Ayrıca ön kanatta uç plakaların bulunduğu iç yüzey değiştirilmiş.

Parçadaki değişiklik miktarının küçük ya da büyük olmasının önemi yok. Formula 1’de önemli olan kazanç sağlamaktır. Saniyenin binde biri bile hızlanmak kazançtır. Benim hiç sevmediğim haloya oturtulan ayna tasarımı Ferrari tarafından uzun süredir geliştirilmekte. Bu aynalar üzerinde bulunan ufak çıkıntılar vortex oluşumunu tetiklemekte.

Ferrari Austin pistine getirdiği çoğu güncellemeden istediği verimi alamadı. Özellikle süspansiyon ve arka kanatta sorun yaşayan Scuderia Vettel’in belirttiği gibi eski yapıya dönmeyi tercih etti.

Gözümüzden kaçan bir nokta Ferrari’nin Suzuka’ya getirdiği fren soğutma borusuna eklediği kanatçık olmuştu.

Bu gibi parçalar gelecek sezondan itibaren yasaklanacak.

Austin pistinde tek güncellenmiş paket kısıtlı şartlar altında Pierre Gasly tarafından Toro Rosso kampında test edildi. Yeterli data alınamayınca takım eski pakete geri döndü.

Yeni ön kanat ve sidepod kenarında bulunan kanatçığın olduğu bölgede revize yapıldığı gözlemlendi.

Son zamanlarda yarışmakta bile zorlanan McLaren takımı yeni bir burun yapısı Austin’e getirdi. Efsane takım son zamanlarda çok büyük sorunlarla uğraşmakta ve yeniden yapılanma içerisinde. Pilot yapısı tamamen değişecek olan takımın ileriye yönelik atacağı adımlar 2019 için çok önemli.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]