Teknik Analiz: 2017 Kanada GP

1

Herkese merhaba değerli Son Sektör okurları. Sıkıcı ama pist üstünde çekişmelerin olduğu bir Kanada’yı Kanada standartlarının altında geride bıraktık. Buraya hemen hemen her takımın güncelleme getirdiği görüldü.

Sezonun en yavaş yarışlarından biri olan Monako’dan sonra hızlı yarışlarından Montreal için düşük downforce paketleri, kanatlar, kanatçıklar hemen hemen her bölgede revize parçalar görmüş olduk. Bakalım kimler neler yaparak geçtiğimiz hafta sonu piste çıkmış.

F1 tasarımcıları yeni trende ayak uydurdular ve tabanda hemen arka tekerleğin ön bölümüne yarık açtılar. Tasarımcılar bu bölümdeki yarık sayısını ve şeklini çeşitli testlerde deneyerek pistinden pistine göre değiştirerek araçlarına adapte ettiler. Bu bölümün en büyük kullanım amacı arka tekerleklere temiz hava akışı sağlamak ve aşınmayı minimuma indirgemek. Az önce de belirttiğim gibi bu yarık sayı ve şekilleri araç karakteristiğine göre değişmekte.

Montreal pistine gelirken Red Bull takımı (Sarı ve Beyaz Oklar) taban tasarımlarında değişikliğe gittiler.

Ferrari takımı ise bu bölümdeki yarıklara bir yenisini eklemiş. Turuncu ok ile gösterilen ufak çıkıntı gene farklı bir tasarım olarak kullanılmakta.

Üstte McLaren’in altta ise Renault’un bu bölüme getirmiş oldukları güncellemeleri görmekteyiz. McLaren takımı 3 kademeli bir düzenek geliştirmiş. Renault takımı ise (Sarı Ok) bu kesime kıvrım vermiş ve (Siyah Ok) tabanda bir delik açmış. McLaren’in bu bölümü Sauber’e ve Renault’un kıvrımı Toro Rosso’dan ilhamlanarak aracına adapte ettiği düşünülmekte.

Kanada karakteri gereği motor gücüne aç bir pist. Honda gibi hem dayanıklılık hem de hız anlamında zayıf kalırsanız ilerlemeniz (Şasi avantajıyla beraber) pek mümkün olamayabilir. Cumartesi ve Pazar günü Mercedes motorlu araçların maksimum sürat anlamında yukarılarda görmüştük.

Force India’dan Otman Szafnauer’e göre tur başına en çok güç kullanabilen ve bu gücü kullanırken en verimli motor haritasına sahip olduklarını iddia etmişti.

Nasıl ki İspanya’da kötü bir şasiye sahip olduğunuz zaman saklanamazsınız, Honda’da güç ünitesi dayanıklılık ve performans anlamında saklanamıyor. McLaren ile zaten tansiyonun yüksek olduğu aşikar. Honda Kanada’ya güncellemeyi getirmeyince işlerin iyice çığırından çıktığı söylenmekte. Birde üzerine son turlarda Alonso’nun puan alacakken motorunun patlaması bu durumu iyice karmaşıklaştırdı.

Söylentilerden bazıları McLaren’in Temmuz ayında (Ki benim tahminime göre Silverstone’da) Mercedes ortaklığını açıklayacağı söylenmekte. Bu durumda Honda’dan alacakları bütün maddi geliri kaybedecek olan McLaren Mercedes’ten ücretli olarak motor temin edecek. Ancak düşünün şasi anlamında iyi olan (İspanya sıralamada Alonso’nun 7. olduğunu hatırlarsanız) McLaren daha fazla güç üreten bir üniteyle neler neler yapar. Geçtiğimiz günlerde McLaren’in böyle bir şart altında ne kadar kazanabileceğini belirtmiştim.

McLaren’in Honda motoru ile yaşadıkları sorunların yanma odasında (Esso’dan BP’ye geçtiler) yapılan tedarikçi değişikliği. Ki bunu 2017 başlarında (Özellikle testlerde) yaşamışlardı.

Hasegawa ise yanma bölümünde motordaki titremelerin MJÜ-I ünitesinin hasar almasına sebep oluyor. Rusya’ya gelirken bu ünitenin revize edilmesine rağmen bu bölümde problemler devam etmekte.

2017 sezonuna baktığımız zaman açık ara üçüncü sırada olan Red Bull takımı son yarışlarda çıktıkları üç podyum (Üçüde Ricciardo ile olmak üzere) ile kendi durumlarını iyice sağlamlaştırdılar. Ancak içeride (Adrian Newey) bir deha varken takımın sadece podyuma çıkması yetmiyor. Takım daha fazlasını almaya çalışıyor ancak onları kısıtlayan Renault tedarikli güç ünitesi. Özellikle Renault’un büyük güncelleme yapmayacağını öğrendikten sonra (2014 gibi) Red Bull’un bu konuda ne gibi bir felsefe ile yaklaşacakları merak konusu.

Tabi Newey tekrar RB13 için geldikten sonra başarılı güncellemeleri de geri geldi. İspanya’dan bu yana bargeboard, maymun koltuğu, ve arka kanat bölümünde işe yarayan güncelleme yaptılar.

Tabi Kanada’ya gelince takımın ilk işi sidepod üzerinde bulunan kanatçıkları revize etmek oldu. Sürtünmeyi azaltmak isteyen takım hemen o bölgedeki (Yatay) kanatçığı kaldırarak üçlü ufak (Dikey) kanatçıkla değiştirdi. Omuz bölgesi diyebileceğimiz (Sidepodun dışında kalan Puma etiketi bulunan) dış tarafta bulunan kanatçıkta buna bağlı olarak revize edilerek kıvrımı değiştirildi. Bunun dışında kokpitin hemen dış tarafında bulunan kanatçık revize edildi.

Gece uyurken yanına not defteri alan olur da uyurken aklıma bir şey gelirse hemen not alırım diyen bir Adrian Newey durur mu? Sidepod tarafında yaptıkları değişiklikten sonra ön kanat tarafına da çok farklı bir güncelleme getirmiş.

Takım piste çıkmadan önce yeni bir uç plaka getirmiş. Sarı ok ile görüldüğü üzere ufak bir delik açılmış. Kırmızı ok ile gösterilen dış taraf ise bu bölümdeki revizeye göre yenilenmiş. Bu bölümde yapılan güncellemenin amacı tekerleklere gelen türbülanslı havayı engellemek.

Daha önce Ferrari’nin bu hafta sonu getirdiği güncellemeler Çağrı tarafından ele alınmıştı o yüzden ben fazla detaya girmeyeceğim. Takım Mercedes’in senelerdir kullandığı düşük downforcelu arka kanat sistemine geçti. Tabi piste geldiği gibi hemen akışkan boya ile (Üstteki Foto) veriler analiz edildi.

Williams takımı Kanada’ya gelirken ön fren tasarımlarını değiştirdi (Beyaz Ok). Frenlere binen yükün fazla olduğunu bilen Williams takımı heme (Sarı Ok) ile bir havalandırma kanalı ekleyerek araçları için ekstra soğutmayı amaçlamış.

Perez’in Ocon’a yol vermemesi ile podyum fırsatını kaçıran Force India takımı ise buraya gelirken bargeboard bölümünde revizeye gitmiş. Arka kanata dikkatli bakıldığında hem downforce miktarını azaltmak için kanat şeklinde hem de T – Kanatın fazla sürtünmesine maruz kalmamak için (Ferrari gibi) tek plakalı bir kanat sistemine geçmiş.

Hulkenberg ve Perez ikilisiyle geçen sezon iyi bir performans gösteren ve bütçesini arttıran aynı zamanda kendilerine (BWT) ile ekstra bütçe açan ‘Pembe Panter’ler ön kanatta bölümünde de bir güncelleme yaptılar.

Ön kanat ana plaka bölümünde (Beyaz Ok) kıvrımların şekli değiştirilmiş. Kısacası drag etkisini azaltmak istenmiş. Sarı oklarla gösterilen bölüm de aynı şekilde (Mercedes güç üniteli Pembe Panterlerin sanki ekstra hıza ihtiyacı varmış gibi) yüzgeçler kaldırılmış.

Bu senenin en büyük giderleri aero alanında bulunan açık kapılardan ötürü yapılan ekstra harcamalar. Ancak takımların bunu daha çok yapması lazım ki araçlarını geliştirmeleri lazım. Bütçeyi kısarak aracı geliştiremezsiniz, aracı geliştirmeniz için de bütçenizin olması lazım. Haas takımı da Force India’ya benzer şekilde sarı oklarla gösterilen bölgede bir revize yapmış.

Bunların dışında Toro Rosso yeni bir ön kanat ve McLaren’in ayna bölümünde bir güncelleme yaptığı gözlemlendi.

1 YORUM

  1. Takımların geneli, sürtünmeyi azaltmayı ve max speed’e yani motor gücüne odaklandığı için DF kaybını tabanla veya bargeboarla vesaire çözmeye çalışmış. Ferrari’nin arka kanadı sürekli değil mi onu merak ediyorum. Birde takım burunda bir şeyler deniyor galiba yeni burun ve ön kanatla gelebilirler Bakü’ye veya sonrasına. Kanada’ya gelen yeni parmak burun ve ön kanat tasarımının flapları ve saptırıcıları zaten bahreyn’de getirmişlerdi. Sadece farklılık olarak parmak burun tasarımında bir değişikliğe gidilmiş. Ama tahminim Ferrari oralarda bir şeyler arıyor farklı bir tasarımla gelebilir.

    RedBull, Allison tarzı saptırma kanatçığı felan kullanmış. Force Indıa ve diğerleri olarak aynı tarzda farklı dokunuşlar yapmışar fakat en belirgin güncelleme paketi Ferrari’de. Gücümüzü tam anlamıyla gösteremedik o ayrı mesele ancak Mercedes’in performansıda yabana atılacak gibi değil.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]