Singapur Gp Teknik Yenilikleri – 2

0

f1-technical-analysis-singapore-0

Ferrari Mercedes’in daha önce kullandığı gibi bir ‘Testere Dişlisi’ çözümünü ön kanat uç plakasındaki flaplarına ekledi. Bu tırtıklı yapı hava akımını hem ayırıyor hemde döndürerek bulunduğu bölgenin arkasına gönderiyor.

Takımlar genelde hava akımının ayrılmasını istemezler. Ancak bu tırtıklı yapı çok ufak miktarda olsa sürtünme miktarını azaltır.

Temel olarak kanatta bulunan bu testere dişleri daha fazla aralık sağlayarak vorteks etkisini (aslında tırtıkların ardından oluşan vorteks artar) arttırır aynı zamanda aerodinamik dengelenmeyi sağlar.

f1-technical-analysis-singapore-renault-engine-cover_en

Renault takımı R.S. 16 üzerinde sezon içerisinde pekte görmediğimiz o değişikliklerinden birini eklediler. Buraya gelirken revize edilmiş bir sidepod, yeni bir motor kapağı ve egzoz bölümünde bulunan soğutucu çıkışlarını daha geniş bir hale getirdi. Bu sayede içten yanmalı motordan çıkan sıcaklık, vites kutusu ve enerji geri kazanım ünitesinde aşırı ısınmayı engellemeye çalıştılar.

f1-technical-analysis-singapore-mclaren-rear-wing_en

McLaren takımı sadece ön kanatta değişiklikler yapmadı. Singapura gelirken takım yeni uç plakalara sahip bir arka kanatla geldi. Uç plakadaki yatay yarıklar basınçtaki dengeyi sağlamak adına bağlantı noktalarından kesildi. Aynı zamanda bu yarıklar dışarıya doğru daha uzun bir hal aldı.

MP4-31 şasisi Honda motoru yüzünden zaten geride kalıyor. Hava akımında oluşan basınç ve sürüklenme etkisi yüzünden takım geride kalmayı istemediğinden ötürü zaten yüksek downforce gerektiren Singapur’un karanlığında caddelere bu şekilde bir çözümle çıktı. Bu çözüm daha önce ilk Toro Rosso tarafından kullanılmış, Sauber ve Mercedes tarafından Silverstone’da kopyalanıp denenmişti.

f1-technical-analysis-singapore-wauber-front-wing_en

Sauber takımı geçen ay Spa pistine ilk aerodinamik geliştirme paketini getirmişti. Takım Singapur caddeleri için üst flaplarda hafif bir traşlama yapmış. Takım bu yönteme Toro Rosso’nun daha önce denediği bir sistemden esinlenerek kendi ön kanat karakteristiğine göre optimize etmiş.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]