Singapur Gp Teknik Yenilikleri – 1

0

Herkese Merhaba,

Öncelikle kendimi tanıtmak isterim. Benim adım Erdim Uslu. Okan Üniversitesinde Otomotiv Mühendisliği son sınıf öğrencisiyim. Daha önce eski sitede gene teknik haberler ile ilgileniyordum. 2002 Suzuka Gp’sini izledikten sonra Formula 1’e bağlanmıştım bende ilk tanışmam böyle olmuştu. Neyse hem bölümüm hem de işin en zevkli yanı bu olduğu için sürekli takip ettiğim teknik bölümü artık sizlerle paylaşacağım. Herhangi bir zaman iletişim kurmak isterseniz site üzerinden, yorumlardan veya gerekirse mail adresi gibi kanallarla iletişim kurabiliriz.

Gelelim bizi ilgilendiren tarafa, yani geçtiğimiz hafta yapılan Singapur Grand Prix’inde yapılan teknik yeniliklere veya şöyle de diyebiliriz; her yarışın kendine özgü bir karakteri vardır ve onun için takımlar kendini hazırlayıp gelirler. Singapur’un en büyük özelliği arka arkaya olan viraj kombinasyonu yüksek downforce (yere basma) seviyesi ve frenlere binen yükle beraber bu kombine virajlar arasında gereken çalışma aralığını yani yeteri kadar soğuyamaması, işin içine bir de Singapur’un nemi girince takımlar epey bir zorlanıyor.

Mercedes tarafına geçersek yarış içerisinde sürekli telsizden Nico ve Lewis’e ‘Brake Management’ şeklinde gelen talimat oldu. Yani takım frenleri kontrol altında tutmaları gerektiğini söyledi. Kanada ve Meksika gibi pistlerde olduğu gibi Singapur’da yarış içerisinde frenleri zorlayan bir pist. Frenleri soğutmak için fren soğutma boruları adında bir sistem kullanılır. Bu fren boruları ne kadar geniş olursa aerodinamik anlamda araçlara oldukça kayıp yaşamalarına sebep olur. Genelde takımlar bunu engellemek için ufak borular kullanırlar ancak bu konuda en ufak borulara sahip olan takım Mercedes.

f1-technical-analysis-singapore-mercedes-brakes_en-1

Yukarıdaki fotoğrafta görüldüğü üzere diğer takımlar bu konuda daha fazla tölerans tanırken Mercedes adeta taviz vermemek için uğraşmış. İşte bu yüzden 61 turluk gece karanlığında ağır yakıt yüküyle giderken sürekli Nico ve Lewis’e frenleri kontrol altında tut dediler.

f1-technical-analysis-singapore-mclaren-front-wing_en

Takımlardan bazıları yavaş yavaş 2017’ye doğru kaymaya başladı. Bunu denedikleri yeni ön kanatlardan anlayabiliriz.

15 santimetre geldiğini düşünürsek (+%9 kanat ve +%11 tekerlekler arasında olan mesafe) ön kanatlar da bulunan tekerleklerin hemen önündeki bölgede bulunan uç plakaların sıklıkları artacak mı yoksa azalacak mı bunlara tasarımcılar karar verecek.

Yeni kurallar tam olarak açığa çıkmadığı için takımların bu konuda bir limit sayısı bulunmuyor. F1 pilotlarının en büyük sorununun öndeki aracı takip etmek olduğunu düşünürsek tasarımcıların bu konuda alışılmışın dışında yeni ön kanatlar çıkarabileceği ihtimaller içerisinde.

Bu konudan bahsetmişken McLaren takımı Singapur’a yeni bir ön kanat getirdi. Bahreyn’den itibaren takım sırasıyla Sochi, Barselona, Montreal, Silverstone ve Budapeşte pistine götürdüğü kanatta bir kez daha revizyona gitti. Üstteki fotoğrafta görüldüğü üzere uç plakanın sarı oklarla gösterilen bölgesindeki kıvrımlar değiştirildi, daha ufak şekilde olan kıvrımların sayısı bir arttırıldı. Burun tarafına yakın olan tarafta (Beyaz ve Kırmızı ok) ufak yenilikler yapıldı. Sarı oklarla gösterilen bölüme çok ufak flap adını verebileceğimiz parçalar konuldu ve beyaz okları kıyasladığımız zaman Budapeşte versiyonuna göre biraz daha uzun olduğu anlaşıldı. Bu yapılan değişiklikler Budapeşte’ye göre olan uzun virajlardan ötürü ihtiyaç duyulan daha fazla downforce.

f1-technical-analysis-singapore-haas-front-wing_en

Sezona iyi başlayan Haas gelişim yarışında bana göre en geri kalan takım eğer Sauber’i katmazsak. Sauber zaten son yarışlarda başladılar araçlarını geliştirmeye.

İlk göze çarpan yenilik eski kanata göre alt plaka artık düz bir halde değil. Daha kıvrımlı bir hale getirilmiş ve artık tek bir halde olmak yerine bölünmüş bir vaziyette. Aslında kanadı biraz incelediğiniz zaman McLaren ve Toro Rosso kanadını andırıyor. Üst tarafta (Kırmızı ok) bulunan kademeli flaplar birbirine eklenmiş bir vaziyet almış. Aynı şekilde bu aralardaki ayrımlardan ötürü (Yeşil Ok) güçlendirici yüzgeç adını verebileceğimiz parça eklenmiş. Üst flap (Beyaz Ok) artık tek halde değil iki kademeli bir hal almış. Aynı şekilde (Mavi Ok) kanadın dış tarafına ve hemen üst bölgesine ufak kanatçık parçaları da eklenmiş. Haas bu sayede ihtiyaç duydukları downforce seviyesini arttırmayı hedeflemiş.

Son olarak Haas takımı VF-16’ya iki kanatçığı bulunan taban yerine daha düz ve lastiğe doğru uzun tek kanatçık eklemiş.

f1-technical-analysis-singapore-manor-front-wing_en

Manor takımı Mercedes motoruyla beraber bu sezon çoğu zaman benim gözümde McLaren’i bile geride bıraktı. Sauber zaten geride kaldı. Elde bir de Renault var. Böyle iyi giderken takım düşük bütçesiyle bu piste yeni bir ön kanat getirdi. Griddeki takımların çoğu üst kademeli yapıya ufak kanatçıklar eklerken Manor büyük kanatçıklarla devam ediyor. Bu yeni kanat daha kıvrımlı ve kanatçık üzerinde ufak flaplar bulunmakta.

Bu flapların üstündeki bölümde yeşil oklarla gösterilen bölgede revize edilmiş. Kanadın dış tarafında ise takım buraya özgü hava akımını daha iyi idare edecek ve yere basmayı arttırması için ufak bir kanatçık eklemiş.

 

Yazının ikinci bölümünü gün içerisinde yayınlayacağım takipte kalın umarım beğenirsiniz 🙂

 

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]