İlk yarının son F1 yarışına ev sahipliği yapan Macaristan GP, yüksek aerodinamik konfigürasyonlarına sahip, Monaco GP tarzı pistlerde olduğu gibi, yüksek downforce ayarlarıyla setup kurulumu yapılan bir pisttir. Göze çarpan teknik detayları sizlerle paylaşalım. Benzer yenilikleri, yani felsefe oluşturma biçimlerini her takımda benzer şekilde görebilirsiniz.

FERRARI

Yarış hafta sonu öncesinde araçlarına koyacakları yeniliklerin sinyalleri verilmişti. İtalyan takım özellikle bargeboard tasarımını bir adım ilerleterek, aracını pist kurulumuna iyi hazırlamak istedi.

Bu vesileyle İtalyan mühendisler, ara kısımda değişikliklere gitti. Aracın tam anlamıyla doğru bir şekilde çalışabilmesi için yapılan bu değişiklikler Ferrari’yi bir adım ileriye taşıdı. Saptırıcılara eklenen(1 numara) parça, taban bitiş sınırına kadar uzatıldı ve birleştirildi. Bununla birlikte iki farklı aerodinamik akış elde etmek istendi. Bir diğer güncelleme ise, Mercedes’in felsefesini takip eden(2 numara) iki bumerang kanat ve (3 numara) ek bir dik kanat eklenerek, dörtlü dikey bir grup oluşturuldu.

RACİNG POİNT

Racing Point ise Mercedes’in yavaş virajlarda avantaj sağladığı ve etkin kullandığı süspansiyon sistemini denedi. Bu tarz süspansiyon bağlantıları, direksiyon çevrildikçe aracın yere yaklaşmasını daha iyi sağlıyor. Böylece ön kanat ve ön tabanı yere yakınlaştırarak downforce’u arttırıyor.

McLaren gibi takımların bu sistemi deneyip başarısız olduğunu hatırlatmak gerekiyor, çünkü eski sistemlerine dönmek zorunda kaldılar. Yine de diğer takımlar Racing Point’in gelişimini yakından takip edeceklerdir.

RENAULT

Geçtiğimiz yıllarda da gördüğümüz üzere T kanatları takımlar bu pistlerde deniyor. Renault’un iki farklı tasarımla bunu yaptığını görüyoruz. Bu tip kanatlar dikeyden gelen havayı absorbe ederek aerodinamik yükü arttırır ve arka kanattan oluşan akışın verimli hale gelmesini sağlar. Benzer çözümleri diğer takımlarda aracında denedi.

3 Yorum

  1. Ferrari’nin durumuna en son RedBull’da görmüştük fakat mühendislik açısından çözüm arayışları kırmızılı ekibe oranla daha iyi. Ferrari gelişimde hep geride kalmış bir takımdır, veya yeterince gelişemeyen bir takım. Bu çözümler 2020 aracında işe yarayabilir. Mevcut araçta bir işe yarayacağını sanmıyorum, baştan aşağı ne yaptıklarını anlayamamış bir takımdan bahsediyoruz sonuçta.

    Racing Pointin geçmişte Mercedes’in uydu takımı olarak kullandığını biliyoruz, özellikle 2014 2015 yıllarında ki aktif süspansiyon sistemlerini birlikte denedikleri ve geliştirdikleri açıktı. FIA’nın yasaklamalarına rağmen hala aktif süspansiyonun piyasada legal olarak yedirdikleride aşikar, yetersiz FIA her konuda. Velhasıl bir bok olmaz bu FIA mühendislerinden, 🙂

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]