Ferrari, aracını denemeye ve geliştirmeye devam ediyor. Takımın düşük DF için yaptığı yeniliklere biraz göz atalım.

İlk olarak takım bu hafta sonu Sebastian’ın aracında güncellemeleri incelemek için Kimi’nin aracını eski sürümde tutumuş.
Takım, burunu hafif daraltıp V açısı vererek uzatmış ve parmak burunu da küçültüp uzatarak, sürtünmeyi düşürmek ve aracın altına etkili bir hava akışı- ön kanat DF arttırımını sağlamak istemiş. Bir nevi max speed’i arttırmak için yapılan yeniliklerle birlikte araçta Df düşümü olur ve takım çeşitli çözümler getirerek eksik olan Df’i bir şekilde elde etmeye çalışır. Aslında gördüğümüz resimler bu konuda(Mekanik verim, DF çokluğu-eksikliği-hava akımı) çok bilgi verici ve beyin geliştirici.
Mühendisler, bu bölüme de aerodinamik yüzgeçler(Üst ok) ekleyerek, temiz havayı etkili bir şekilde istedikleri yöne iletmeyi hedeflemişler. Alt taraftaki ok ise sürtünmeyi azaltılması için yenilenmiş ve yine havayı etkili kullanmış istemişler.
Az önce anlattığım yerin dış kısmı. İsmi deflector(saptırıcı). Mühendisler yine sürtünmeyi azaltmak için daha dar ve uzun bir biçimde havayı etkili kullanmak için yaptıkları bir yenilik.
Takımın yeni bir getirdiği yenilik ise arka kanat oldu. Gördüğümüz arka kanat tipleri, düşük sürtünme(V3) ve düşük DF isteyen pistlerde kullanılır. Genelde takımlar 2000’ler de kullanıyordu. Yakın zamana bakarsak, W06(Spa) ve Sauber 2013’te kullandıklarını görmüş oluruz. Mercedes 1 sene bu şekilde yarıştı(Monaco dışında). Ferrari mühendisleri, geçen sene yatay yarıkları Toro Rosso ve McLaren gibi birbirine bağlamadan kullanmışlar. Bu kanat ile birlikte sürtünme azalır, top speed artar ve benzin tüketimini iyileştirir. Önümüzdeki Azerbaycan GP’i göz önünde bulundurduğumuzda, takımın bu güncellemeleri getirmesi yerinde bir hamle olmuş.
Az önce anlattığım arka kanat tipinin getirdiği bir DF eksikliği var. Takım bu eksikliği tabandaki kanal ve kesik ile gidermeye çalışmış. Tabandan DF alınca, drag etkisi de yaratmadığı için mantıklı bir hamle. Aynı zamanda arka tekerlere temiz hava akışı ve aşınmayı en aza indirmek için etkileri de var.
Düşük drag için T kanadı’da inceltmişler.

Sonuç olarak, Ferrari, Resta, Sanchez ve Cardille ile birlikte çok iyi bir uyum yakalamış gibi görünüyor. Takımın aerodinamik bölümü arı gibi çalışıyor. Kanada GP’de Ferrari’nin yine formda olmasını bekliyorum.

Görüşmek üzere.

 

8 Yorum

  1. Eline koluna sağlık. Araç farkını neden Vettel üzerinde denemek istemiş peki takım burası kafama takıldı açıkçası. Hafta sonu için bir sürü takım da bargeboard, sidepod, kokpit altı yüzgeçi, ön ve arka kanat bölümlerinde (Bazı takımlarda fren kanallarına varana kadar) güncellemeler var.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]