İlk hafta analizi: Ferrari Mercedes’ten daha hızlı

0

Formula 1’de çok şey değişti. Araçlar geniş kanatlarıyla daha heybetli görünüyor. Lastikler sanki boyanmış gibi parlıyor. Daha önemlisi güç dengesinde değişimler var. Ferrari, Red Bull’un zaten önündeydi fakat ilk test haftasının ardından Mercedes’in de önünde. Orta sıralarda Sauber, Renault, Haas ve Toro Rosso mücadele ediyor.

Araçlar yavaşlamadı

1.17.393 ile ilk haftanın en iyi zamanı geçen yılın en iyi zamanının sadece onda biri kadar. Yakıt yükü ve lastiklerdeki değişimler göz önüne alındığında F1’de geriye doğru atılan bir adım yok.

Hız şaşırtıcı. Yeni aerodinamik kuralların iki saniyeye mal olması bekleniyordu ama böyle bir şey olmadı. Araçlar 2018’in sonundaki kadar hızlı değil fakat yıl içindeki gelişimle beraber kesinlikle gelişecekler ve bu tur zamanlarının daha da iyileşeceğine işaret ediyor. Ferrari takımı patronu Mattia Binotto: “Yeni lastikler daha iyi.” Bu hızda hava durumu da önemli bir rol oynadı. Geçen sene testlerde kar yağarken bu sene ideal bir hava var. Takımlar dört gün boyunca sürekli olarak iyi koşullar buldu. Sabahın erken saatlerinde ve gün bitmeden hemen önce, sıcaklık lastiklerin en iyi yol tutuşu sağladığı alana ulaştı.

2017’de Ferrari test şampiyonuydu. Ancak kupa Mercedes’e gitti. Bu sefer işler biraz farklı gibi görünüyor.

Ferrari her koşulda hızlıydı. Sürücüler günün herhangi bir saatinde etkileyici tur zamanlarına imza attı. Vettel durumdan memnun: ”Araç mükemmele yakın” Vettel gibi Leclerc de aracın çok iyi hissettirdiğinden bahsetti.

Toto Wolff ise geride olduklarını kabul ediyor:”Bu sefer onlar değil, biz onlara yetişeceğiz. Fark ortalama 0.5 saniye. En kötü ihtimalle 0.8 saniye fark var.”
Valtteri Bottas: ”Düşük sıcaklıklarda lastik çalıştırma sorunumuz var ve bu da dengeyi bozuyor. Fakat temel bir sorun yok.”

Toto Wollf ise geride olduklarını kabul ediyor:”Bu sefer onlar değil, biz onlara yetişeceğiz. Fark ortalama 0.5 saniye. En kötü ihtimalle 0.8 saniye fark var.”

Mercedes, Ferrari’den farklı bir ön kanat felsefesine sahip. Kanatların iç kısmı dış kısmından daha düz. Bunun için uç plakalar iç tarafa yöneliyor. Ferrari ise tam tersini uyguluyor ve tüm kötü hava, eskisi gibi aracın dışından geçiyor. Mercedes çözümünde ise mühendisler tekerleklerin içinden geçen türbülanslı bir havayı kontrol etmek ve havayı karmaşık bir konstrüksiyondan geri yakalamak zorunda

Red Bull’dan Adrian Newey: “İki kanat kavramı arasında karar vermelisiniz. Ara yol yok. Gerekirse, büyük değişiklikler yapılmadan Ferrari kanadına kayabiliriz. Mercedes bunu yaparsa fazla sorun yaşar, çünkü otomobille ilgili temel şeyleri değiştirmek zorunda kalacaklar.

Mercedes mühendisleri Ferrari konseptinin simülasyonlarda zaten kontrol edildiğini itiraf ediyor. “Yapmasaydık, ihmalkarlık olurdu. Bununla birlikte, şimdi panik yapmamalıyız ve yolumuza devam edip edemeyeceğimizi bilmek zorundayız.’’

Red Bull, Ferrari’yi kopyalaması gerektiğini düşünmüyor. Takım patronu Christian Horner, “Simülasyonlarımız, kanadı iyi konumlandırıldığımızı gösterdi.”

Helmut Marko ekliyor: “Hala Ferrari’nin arkasındayız, ancak tur zamanları bizi endişelendirmiyor. Honda motoru ile Red Bull cennette gibi hissediyor. Renault’dan daha fazla güç, daha iyi tepki, ayrıca daha iyi bir ERS sistemi var.

McLaren’in durumu iç açıcı değil

Norris, yeni McLaren MCL34’ün hala bir şantiye gibi olduğunu belirtti. “2018’den çok farklı bir otomobil. Bazı alanlarda düzeldik. Ancak daha iyi olması gereken birçok şey var. Tam olarak nerede olduğumuzu öğrenmek için farklı senaryolardan geçtik. Mükemmel bir araç değil, ama şimdi nereden başlayacağımızı biliyoruz. ” Yeni takım patronu Andreas Seidl ve yeni teknik direktör James Key’in yapacak çok işi var gibi görünüyor.

En büyük sürpriz Sauber idi. Yeni araç eski araçtan neredeyse her yönüyle farklı. İsviçreli takım en radikal ön kanat tasarımına sahip. Beat Zehnder: “En başından beri bu konsepte odaklandık Mercedes ve Red Bull’daki klasik kanatları gördüklerinde mühendislerimiz gerçekten şaşırdılar. Fakat lansmandan sonra araçlarını görünce bunların sahte olduğunu anladık.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]