Ferrari, SF70H’nin taban esnettiği iddiaları karşısında tabanını güçlendirdi.

Ancak Ferrari yanlış bir şey yaptığını kabul etmiyor ve FIA’nın tüm test aşamalarından geçiyor. Söylentiler sebebiyle Çin’de de bazı düzenlemeelr yapılmıştı. Avusturya’da takım tabana metal parçalar ekledi.

Benim bildiğim FIA’nın belirgin uyguladığı test, tabana 500 civarında Newton yüklenme yaparak tabanın 5mm’den fazla esnemesine bakılır. Tabii bu eskiden beri bildiğim bir şey, yeni denklemde nasıl bilmiyorum, kaç mm, ne kadar güç kullanılıyor gibi pek bir bilgim yok.

Taban esnemesi nedir?

Hızla akan alçak basınçlı havanın bir vakum etkisiyle yere yapıştırması ve DF üretmesi.

Kısaca faydaları nelerdir?

1:Türbülanslı hava: Ön lastiklerden gelen türbülanslı hava, yere basma gücü yaratan parçalara belirli oranda güç uygular ve esneme esnasında bunlar engellenir.

    1.1-Türbülansı hava nedir: Aslında sıcak ve soğuk havanın yer değiştirmesidir fakat F1 için anlıyacağımız tabirle istedğimiz şekilde bükemediğimiz havadır. Bu kirli hava ön lastiklerden gelir ve Y250 Vorteksini olumsuz etkiler. Takımlar ön kanat aracılığı ile havayı lastiklerin yanından splitter ve bargeboard yardımıyla temiz hava aracın arkasına aktarılır (Y250 Vorteksi).

2-Rake verimi: En büyük faydalarından biride yüksek Rake’i çalıştırmak içindir. Esneme yapılarak difüzöre daha fazla sıkıştırılmış hava aktarılır ve DF üretilir. Ancak bunun kötü sebebleride olabilir bu da difüzörün hava kabiliyetine bağlıdır. Gerekenden fazla hava yolamak, hava sızdırımına yol açar ve difüzörün etkinliğini kaybetmesine sebebiyet verebilir. Bir diğer etken ise araç yarışta hafiflediği düzeyde rake açısı artar ve bu esneme sonrası yüklenilen hava fazlalaştığından DF kaybedilebilir. Anlayacağımız bu aşamada süspansiyon ile birlikte rake açılarının orantılı olarak hava ile doğru bağda tutmaktır

3-Süspansiyon verimi: Süspansiyon kollarına binen yükü azaltır, sömünleme yaparak aerodinamik görev görür.

3.1. Sömünleme: Genelde yüksek hızlı virajlarda süspansiyona ciddi yükler binerken darbelere karşı darbeleri emme görevi görme.

Kafam esti bir anda yazma gereği duydum, görüşmek üzere 🙂

1 YORUM

  1. Ferrari her testten sorunsuz geçiyorsa peki neden tabana bu tür önlemler almış bırakın esnesin anasını satayım. Acaba fazla esneme ile arkadaki DF mi bozuluyor. Acaba… Muhtemel dezavantajı olsa yapmazlar tabi orası ayrı 🙂

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]