Analiz: 2017 Çin GP

14

Herkese merhaba değerli Son Sektör okurları. Çin GP’sini geride bıraktık. Hemen ele aldık ve ortaya böyle bir yazı çıkmış oldu.

Hafif ıslak bir zeminde başladık yarışa. İlk 3 pozisyonunu koruyarak yarışa başladı. Pistte Vettel biraz daha kendi soluna yakın bir şekilde konumlanmıştı. Ancak yarışın ilerleyen bölümlerinde Alman pilota herhangi bir ceza çıkmadı. İlk turda Perez’in Stroll’e çarpması sonucu bir sanal güvenlik aracı gördük. İlk başta Vettel erken pit yaparak avantajlı gibi göründü. Ancak Giovinazzi’nin yaptığı kazayla beraber güvenlik aracının girmesi Vettel’i bu grubun arkasına atmış oldu. Bottas güvenlik aracı altında spin atarak 12. sıraya geriledi. Yarışa 8. turda yeniden başlamış olduk.

Hemen güvenlik aracından sonra Verstappen Ricciardo’yu geçti. 11. turda 2. sıraya yükselen (Harika atakla 6. virajda) Hollandalı hemen Hamilton’un arkasında zorlamaya devam etti. Bu bölümden sonra Ferrari’ler yavaş kalan Ricciardo’nun ardında kalarak ön bölümden uzaklaştılar. Boyundan büyük bir iş yapan bir başka isim ise Sainz arka tarafta Ricciardo’nun da payıyla beraber Ferrari’lerden yaklaşık 3 saniye geride takipteydi. Vettel’de Max’i takip ederek Raikkonen’i geçmeyi başardı.Vettel ilk virajdan altıncı viraja kadar olan bölüme kadar Ricciardo ile kapışarak pistin S virajına girerken geçişini tamamlamış oldu. İşin kısası bu bölümden Ferrari pilotu 5 saniye Verstappen’in arkasında kalarak geçirmiş oldu.

Vettel Ricciardo’dan kurtulduktan sonra en hızlı turu atmış oldu. Vettel Verstappen’in arkasına geldiğinde (Serhan Acar’ın da nazarıyla ehehehe) sol önü bloke ederek U virajda dışarıya doğru taşarak Vettel’e ikinciliği hediye etti. Şimdi bu bölümden sonra benim kafamda oluşan soru işareti acaba farklar yakınken Ferrari stratejik anlamda zar atması (VSC altında pit) yanlış çıkmasaydı Vettel 11 saniye Hamilton’ın gerisinde kalmasa nasıl bir bölüm bizi bekliyor diye olurdu. Belki Ferrari acele etti belki de Vettel de zorladı. Ama bir gerçek var ki Vettel (Ricciardo ile tekerlek tekerleğe mücadele eden) kıvam olarak yeteri kadar bir agresiflikteydi.

Alonso Sainz ile mücadele ettikten sonra (Aktarma organındaki problemlerden ötürü) yarışa veda etti. Bu arada Ferrari arkadan Red Bull’un yaklaştığını görünce Vettel’i pite alarak kendi hamlesini yapmış oldu. Bu grubu 37. Turda Hamilton takip etti (Bir kez daha belirtiyorum keşke ama keşke o yakın bölümde sıralama HAM, VER ve VET şeklinde olsaydı dişe diş bir mücadele görebilirdik).

Birde dipnot düşeyim son 10 tura girerken neredeyse uyuyakalacaktım. Yaklaşık olarak 16 tur kala Vettel Hamilton ikilisi hızlı turlarını geliştirmeye başladılar. Ardından tur zamanlarını takip ediyordum birebire bakarak görerek söyleyeyim bir Hamilton daha hızlı birde Vettel ondalık veya yüzdelik dilimlerle oynuyordu. Bazense yarım saniye kadar (Tahmin edebileceğiniz üzere) Hamilton daha hızlı tur attı. Vettel hiç (En hızlı turu attığı tur hariç) yarim saniye barajını tam olarak geçemedi.

Son 3 tura girdiğimizde 0.9 saniye daha hızlı bir tur atan Vettel’e Hamilton ilk sektörde hemen en hızlı zamanı yaparak cevap verdi ve 0.6 saniye daha iyi bir tur attı. Bu sırada Ricciardo podyuma çıkıp (Shoey) yaparak şampanyasını ayakkabısına döküp susuzluğunu gidermek için çabalıyordu.

Hamilton damalı bayrağı en önde bitirerek 54. kariyer galibiyetine ulaşmış oldu. Vettel 6. sıraya gerilemesine karşılık tekrar yükselerek ikinciliği aldı. Verstappen ise o kadar geriden gelmesine rağmen podyumun son basamağını aldı.

Gelelim tur tur inceledikten sonra yarışa. Bu kadar boş yaptıysam kusura bakmayın ama izlemeyenler için kısa bir özet oldu. Şimdi değerlendirmeye gelelim. Testlerden sonra ilk kez gerçek bir pist yarışını geride bıraktık. Ki bu pist geçişe uygun olan bir pist. Ancak buna rağmen takip etmek biraz daha zorlayıcı geniş lastikler değişen aero kuralları drag etkisinin artması bizlere geçişlerin daha zor olacağı pistlerde tek turla biten yarışlarda esneye esneye yarış izleyeceğimize bir gösterge olabilir mi?

Şimdi gelelim kırılma noktası diyebileceğimiz bölüme. Vettel VSC altında pit stop yaparak geçiş lastiklerinden kurtuldu. Bu dakikadan sonra bende Ferrari’nin güzel bir hamle yaptığını düşündüm. Ama VSC ve SC arasındaki delta zaman farkları yüzünden Ferrari’nin bu hamlesi boşuna gitti. Bir diğer tabir ile öndekilerin hepsinin arkasına düştü. Burada Ricciardo öndeydi ve arkadaki diğer 4 sürücüyü tuttu. Bu Hamilton’ın 4 saniyelik bir fark açmasını sağladı (Verstappen Ricciardo’yu geçtikten sonra). Belki de Hamilton burada galibiyetle olan engeli aşmış oldu. Son turlara doğru birbirleriyle en hızlı turlar, zaman çalmalar falan filan derken Ricciardo’nun Verstappen’i sıkıştırması olmasaydı yarış çekilmezdi. Gelelim Max’e. Hollanda’lı pilot iyi bir start aldı. Böyle şartları seven bir isim (Benimde böyle koşulları zorladığı için sevdiğim isim) durumdan iyi yararlandı ve adı sönük kalan bir diğer Fin (Bottas) geride kalınca (SC altında spin ki tekrarını göremedik) podyuma biraz daha kolay uzanmış oldu.

Neyse çok gevezelik ettim. Ben bugünlük yarış limitimi dolduramadım. Şile yolunda Göçbeyli sapağından girince Darlık diye bir yere giden asfaltı güzel olan bir yol var. Motoruma binip kaskımı takıp oraya gidiyorum. Gelen olursa bir ‘Dit’letsin. Hepinize güzel bir hafta sonu dilerim. Akşama MotoGP var kaçırmayın kat be kat çekişmeli ve zevkli. Haftaya Bahreyn Sakhir pistinde görüşmek üzere iyi günler.

14 Yorum

 1. Birde dipnot düşeyim son 10 tura girerken neredeyse uyuyakalacaktım. Yaklaşık olarak 16 tur kala Vettel Hamilton ikilisi hızlı turlarını geliştirmeye başladılar. Ardından tur zamanlarını takip ediyordum birebire bakarak görerek söyleyeyim bir Hamilton daha hızlı birde Vettel ondalık veya yüzdelik dilimlerle oynuyordu. Bazense yarım saniye kadar (Tahmin edebileceğiniz üzere) Hamilton daha hızlı tur attı. Vettel hiç (En hızlı turu attığı tur hariç) yarim saniye barajını tam olarak geçemedi.

  Son 3 tura girdiğimizde 0.9 saniye daha hızlı bir tur atan Vettel’e Hamilton ilk sektörde hemen en hızlı zamanı yaparak cevap verdi ve 0.6 saniye daha iyi bir tur attı

  Yazının en can alıcı noktaları bunlar…
  Ben de bu turları detaylandırıcam. Belki yazıya dökerim ama Vettel 12 snlik farkı 6 saniyeye getirdi. Bana daha istikrarlı bir hızı vardı izlenimi yarattı. Hamilton da Vettel de buna değindi yarıştan sonra.
  Ferrarinin strateji kumarının şanssızca tutmamış olması bir yana pistin soğuk olması da Hamiltonın işine yaradı. Bu şartlarda düşününce Bahreynde net favori Ferrari olacak diyebiliriz.

 2. Eline sağlık. Ben de yarışı izlerken aklıma geldikçe yarış haberini yazıyorum adım adım.

  Sen olaya tersten yaklaşıyon, ben Avrupa’dayım. Bir ara sıcak bir günde Uçmakdere’ye gidin. Ben de gidecem de, size yetişemem düldülle 🙂

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]