Analiz: Biraz Daha Güç İle 3.lük Gelebilirdi

0

Dramatik diyebileceğimiz bir McLaren – Honda birlikteliği devam ediyor diyebiliriz. Hafta sonu başlamadan Alonso Eylül’de ‘Kazanamazsam’ (Ki yarış bitiremeyen Honda’nın kazanmasını bırakın ilk 5 mücadelesi vermesi bile çok düşük ihtimal gözüküyor) giderim demesi ile ortalığın alevlenmesiyle beraber McLaren – Honda birlikteliğinde tansiyon yükselmekte. Bitime 4 tur kala ilk puanları için mücadele eden Alonso’nun (Yağ basıncı) yaşadığı problem yarışı bitirememesine sebep olmuştu. Alonso’da tribünlerle kucaklaşarak tesellisini yaşamıştı.

Hafta sonu yapılan hesaplamalarla beraber McLaren – Honda’nın düzlüklerde toplamda 1.3 saniye kaybettiği gözlemlendi. Bu durumda Mercedes motorlu bir araç olsaydı Alonso’nun ilk üçü zorlayacağı tahmin edilmekte.

Yusuke Hasegawa ise kimsenin bu duruma bizim üzüldüğümüz kadar üzülemeyeceğini belirtti.

McLaren – Honda’nın hafta sonlarında yaşadıkları problemleri ele alırsak, Alonso’nun 12 ve Vandoorne’un 16. olduğu sıralama turları (Ki Kanada gibi düzlüklerin olduğu pistte) Cumartesi için iyi bir sonuç. Ekstra olarak birde hasar olmadığını düşünürsek. Hasegawa sadece Q2 seansında anlık bir güç kaybı yaşadıklarını ve hala araştırdıklarını belirtti.

Bu pistte 12. sırayı Alonso ele geçirince farklı soru işaretleri oluştu. Honda motoru beklenildiği kadar kötü değil mi? Yoksa MCL32 şasisi ve Alonso iş birlikteliği beklenilenden daha mı hızlı ?

Alonso ise bu konuyla ilgili farklı açıklamalarda bulundu.

“Barcelona’da olduğu gibi en iyi turumu attım. Montreal’de motor biraz daha ön plana çıkıyor. Yeni araçlar sürüş stilime uyuyor. Araçtan maksimumu yeni yeni alabilmeye başladım”

Ferrari’nin Mercedes motorunu beygir gücü anlamında yakaladığı iddiaları söylenmekte. Honda’nın ise önce 160 sonra 90 beygir kadar bir farkla geride olduğu bilinmekte. Rakamlar ve dedikodular bu işin içine girince (Birde 90 beygir) acaba İspanyol pilot nerede olabilirdi.

Alonso ise bu konuda daha mütevazi konuşmakta.

“Kanıtlayamayacağım için rakamları işin içine katmak istemiyorum. Ancak düzlükte kaybettiğimiz zamanları ekleyebilsek çok daha mücadeleci olabilirdik”

GPS verileri ve takımın hesaplamaları yapıldıktan sonra McLaren toplamda düzlük boyunca 1.3 saniye kaybetti. İyi bir motorla (Alonso’nun) bu turun Bottas’ın attığı tura yakın bir değer olabileceğini varsayabiliriz. Hamilton ve Vettel bu klasmanın dışındalar. Onlara ulaşmak biraz daha imkansız.

Hasegawa ise Kanada için güncellemede erteleme yapmadıklarını söyledi.

“Bu durumu gecikme diye belirtirsek yanlış olur. Sadece yaptığımız güncelleme yarışa (Temposuna) değildi. Kanada’da bu güncellemeyi yapmış olmak isterdik. Burası bir güç pisti. Çok yoğun olarak çalışmaya devam ediyoruz. Montreal için her alanda kısıtlı aralıkta güncelleme yapabildik. Bakü’de hazır olmasını istiyoruz, ancak kesin konuşamıyorum”

Uzak doğu tarafına göz attığımız zaman ise kollar sıvanmış vaziyette. Japonya’da çalışan herkes bu projede başarılı olmak için çabaladığını belirtiyor. Uzun süreli bir proje olarak bu konuya göz atan Honda’nın üst düzey yöneticileri kesinlikle başarı istiyorlar.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]