Analiz: 2017 Rusya GP

1

Herkese merhaba değerli son sektör okuyucuları. Sezonun dördüncü ve en monoton yarışını belki de geride bıraktık. Bende izlerken 21. turdan sonra neredeyse uyuyacaktım. Neyse..

Cumartesi’den başlayalım bir kez daha. Cuma antrenmanlarından sonra bir Ferrari hızlı diyen Hamilton’ı ve bir de Mercedes hızlı diyen Vettel’i gördük. Adeta Kırmızı köşedeki Vettel Gri köşedeki Lewis’i övdü. Ancak Cumartes’nin ardından Ferrari’ler (2008 Fransa’dan beri) benim daha çocuk olduğum günden sonra ilk 1 – 2 pozisyonu görmüş olduk. Beni şaşırtan isim ise Lewis Hamilton oldu. Normalde virajların olduğu bölümde hızlı olan İngiliz pilot belki ayarlardan ötürü belki de gününde olmadığı için geride tamamladı Cumartesi’yi.

Geldik Pazar sabahına. Zaten Monako’da araçta olmayacak olan İspanyol isim Alonso bu sezon çıktığı hiçbir yarışta finiş göremedi Rusya Gp’sine de başlayamadı. Bir de Alonso’nun start alamaması haberinden önce yıllardır (BMW – Sauber) dönemi hariç Sauber Ferrari motorunu bırakarak Honda motoruna geçmiş oldu. Yıllardır vites kutusu; hidrolikler, süspansiyon kolları, soğutma, radyatör yapılandırması gibi konularda Ferrari’ye bağlı olan Sauber bu alanlarda tamamen değişikliğe gitmek zorunda.

Gelelim yarışa. Alonso formasyon turunda pit yolu girişinde kalınca ekstra bir formasyon turu atıldı. 52 turluk yarış başlarken Bottas iyi bir start aldı ve hem Vettel’i hem vatandaşı Raikkonen’i geride bırakarak ilk sıraya yerleşti. Ferrari kampının bütün planları bu yüzden değişmiş oldu (Yazının ilerleyen yerlerinde bu sebebi yazacağım). İlk turda Grosjean ve Palmer temasından ötürü bir güvenlik aracı izledik. Güvenlik aracı girdi yazısı çıktığı anda Stroll’un spin attığını (Kerb kullanımından ötürü) görmüş olduk. Hemen güvenlik aracı altında Vandoorne, Ericsson ve Wehrlein pit stop yaptılar.

Güvenlik aracı 4. turda çıktı ve tekrar başlıyoruz ! Bottas; Vettel, Raikkonen ve Hamilton ilk dörtte. Zaman ekranlarına Hulkenberg Stroll ikilisinin inceleme altında olduğu yansıdı (8. turda herhangi bir ceza verilmediği bildirildi).  Bir sonraki turda Ricciardo’nun sağ arka frenlerinden dumanlar çıkmaya başladı. Bottas yarım saniye hızlı olarak yarışta ilerliyor ve tur sonunda Ric pite gelerek yarışı bırakmak zorunda kaldı.

Yarış o kadar durgundu ki aldığım notlara bakınca bile bir şey olmadığını görüyorum. Neyse Vandoorne ikinci virajda pist limitlerini aştığı için Magnussen ile beraber 5 saniye ceza aldı.

Bu bölümden sonra Bottas 10 turda 3.2 saniye fark açarak kendini rahatlattı. Hamilton aracında soğutma problemleriyle uğraşıyor. Yarış temposu olarak Raikkonen bir kez daha Vettel’den yavaş.

20 turda 5 saniyelik bir Bottas Vettel farkı gördük. Bundan sonra Vettel 24. turda en hızlı turu elde etti. Yavaş yavaş farkı kapatmaya başlayan Vettel’i görünce Fin pilot 28. turda süper yumuşak lastiklere geçti. Vettel’e pitten zorlaması gerektiği söylendi. 30. turda Bottas en hızlı turu atarken Raikkonen ve Verstappen pite geldi arka bölümde. Bir tur sonra Hamilton pite geldi. Ferrari Vettel’e (Muhtemelen Bottas’ın trafiğe girdiğini hesaba katarak) pistte kal dedi ve 34. turda pite aldı. Sol ön Vettel’de biraz geç takıldı. Az da olsa zaman kaybı yaşadı Vettel.

Son 15 tur kala Vettel (Bottas’ın da sol ön tarafı yakmasıyla birlikte) farkı kapatmaya başladı. 1.5 saniyeye inen bir fark vardı son 10 turda. İnanın yarışta bir aksiyon olmadığı için bende 21. turdan sonra uyuklamaya başlamıştım. Son 4 tura girerken Vettel en hızlı turu attı. Son tura girerken Vettel oldukça yaklaştı. Ancak 4. viraja gelirken Massa’dan dolayı zaman kaybetti ve Bottas rahatlayarak son turu bitirdi ve kariyerinin ilk galibiyetini elde etti !

İlk başta yazmıştım yazının ilerleyen bölümlerinde bu konuya değineceğim diye. Belki Ferrari gene bu şekilde bir geç pit yapıp bu sefer son bölümü daha rahat geçerek (İlk iki sırada olsalardı) yarış galibiyetine uzanabilirlerdi. Lastik aşınmasının daha az olduğu Rusya’da Ferrari Bahreyn’de yaptıkları gibi daha yakın takip etmek yerine ilk önce mesafe bıraktı. Lastiklerini uzun kullandı. Geç pit yaptı. Ki Bottas’ın zaman kaybedeceğini görerek bunu Vettel’e söylediler ve en azından farklı bir şey denemiş oldular. Bunun dışında ilk 3 yarıştır övdüğümüz Hamilton bu sefer çok yavaş kaldı. Belki de bu sayede Raikkonen (Takım arkadaşına göre gene geride kalmasına rağmen) podyumun son basamağına uzanmış oldu. Hamilton bu hafta sonu

Verstappen tam 1 dakika geride kalarak beşinci olarak çizgiyi geçti. Force India’lar gene iki pilotuyla puan aldı. Hulkenberg (Takım arkadışını her seansta sezon başından beri kıyaslarsak) çok iyi bir iş yaptı ve sekizinci olarak çizgiyi geçti. Son bölümlerde pit yapan Felipe Massa (Muhtemel bir patlaktan dolayı) dokuz ve son puanı Carlos Sainz onuncu sırada yarışı tamamlayarak almış oldu.

Maalesef ki Rusya’dan söyleyebileceğimiz bu kadar. Stratejik anlamda konuşabileceğimiz (Vettel’in geç piti dışında) bir şey yoktu. Yarış ultra lastiklerle birlikte ultra monoton geçti. Umarım ki İspanya’da daha fazla strateji ve ya pist üstü mücadele izleriz. Hepiniz İspanya’da görüşene dek kendinize iyi bakın, son sektörden ayrılmayın.

1 YORUM

  1. Bottas blokajdan sonra farkı açamadı ama zafer turunda elini direksiyondan çektiğinde direksiyon zangır zangır titriyordu. Lastikler muhtemelen zarar gördü ama buna rağmen kazanabildi, ilginç gerçekten. Belki de bu seneki sert hamurlarla alakalı bir durumdur.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]