Analiz: 2017 Bahreyn GP

0

Bahyren GP’sini geride bıraktık değerli Son Sektör okuyucları. Öncelikle beni Cumartesi’den şaşırtan Ricciardo’nun yüzde iki saniye Raikkonen’i geride bırakması oldu. İlk 2 seansı rakiplerine göre daha hızlı bitiren bir Lewis Hamilton vardı. Ancak son haklarda Lewis yüzde iki saniye ile polu Bottas’a kaptırdı. Daha çok şaşırtan kısım ise Hamilton Bottas’ın pole sevincine alışık olmadığımız şekilde (Nico’nun artan rekabeti ile birlikte aldığı pollerin ardından) katılması oldu. Sıralamada bir diğer dikkatimi çeken Hulkenberg’in takım arkadaşına attığı 1.2 saniyelik fark oldu. Red Bull’ları ayıran zaman ise makuldü (0.1 saniye içinde). Aracın suyunu çıkararak iki isimde mücadeleyi noktalamış oldular. Bir diğer yandan Nico’ya bakarsak eğer sadece 0.2 saniye Verstappen’in arkasındaydı. Bu şartlar altında Hulkenberg’in performansı beklenilenden (En azından ilk iki yarışa göre) üst düzeydi. Bir eklenti daha Wehrlein (İki yarışa katılamamış isim) aracına göre çok iyi bir iş yapmış oldu. Ufak bir ekleme yaparsam yarış analizinden önce tahminim bu belki ilk bölümde Mercedes sıcak havada lastik dezavantajı yaşayabilir.

Çöldeki düelloyu Ferrari belki stratejiyle belki de Hamilton’un hatasıyla kazanmış oldu. Unutulmaması gereken bir şey var 2017 araçlarıyla Vettel ve Hamilton takım arkadaşlarını da katarsak adeta ayrı bir ligdeler. Bakalım analizini yaptığımız yarış bize neleri göstermiş. Podyumdaki halıyı (Neredeyse evimizdekilerle aynı) kimler farketti ?

Starttan öncesine gelirsek eğer McLaren – Honda’nın genç pilotu Vandoorne yarışa başlayamadı (Isı enerjisini geri kazanma ünitesi arızası olduğu söylendi Serhan Acar tarafından). Lastik tercihlerinde ise Ericsson (Yumuşak) hariç herkeste süper yumuşak lastik bulunmaktaydı.

5 kırmızı ışık söndü ve ardından temiz bir start oldu. Bottas yerini korudu ancak Hamilton Vettel’in ardına düştü. İlk tur Bottas; Vettel, Hamilton, Verstappen, Ricciardo ve Raikkonen sıralamasıyla bitti. İkinci turun ardından Raikkonen Massa’ya geçildi. İlk 4 tur bu sıralamayla geçti. Onları Hulkenberg,Grosjean ve Ocon takip etti. Vettel ikinci sıraya yükselerek Mercedes’in stratejisini baltalamış oldu. Makul bir start alan Bottas lastiklerle problem yaşadığı bölüme kadar ön tarafta Vettel’in baskısı altında turları geride bıraktı.

Bundan sonraki bölümü tur tur not ettim ancak gerekli yerlerde ekleyeceğim sadece. Bottas telsizden 6. Turda lastiklerle problem yaşadığını belirtti. İki tur sonra Raikkonen Massa’yı geçti. Magnussen 9. turun sonunda yarış dışı kaldı. Bottas 10. turda arka lastiklerin bitmeye başladığını belirtti. Mercedes lastik basıncının iyi olmadığını belirtti. Ferrari burada ışığı görmüş olabilir ki Vettel’i pite aldı. Alman pilot süper yumuşak lastiklere geçti. 2 pit stop Alman pilotu bekliyor.

Hemen sonraki turda Verstappen pite girdi. Süper yumuşağı takan Hollanda’lı içinde iki pit stop uygulanacağı gözüküyordu. Vettel bu arada Perez’i geçti. Verstappen pitten çıktıktan sonraki tur fren problemi yaşayarak bariyerlerde yarışı noktaladı.

Sainz ve Stroll 13. turda temas yaşadılar (İlk virajda Maldonado’nun Gutierrez’in uçurduğu gibi içten vurarak) ve güvenlik aracının girmesine sebep oldular. Raikkonen sağ ön lastik yavaş çıkarak pite girdi. Süper yumuşak lastiği Fin pilotta tercih etti. Bundan sonra olaylar arka arkaya gelişti.

  1. tura girerken Bottas (Süper Yumuşak), Hamilton (Yumuşak) ve Ricciardo (Yumuşak) pite girdiler. Pite giren Hamilton Bottas’a takılmamak için çok yavaşladı. Ricciardo’yu arkasında tuttuğu gözlemlendi. Vettel bu güvenlik aracından bu sefer kazançlı çıktı. Hamilton pitte yavaş kaldı ve Ricciardo’nun arkasına geriledi. Bu turdan sonra bir tek Ericsson (Yumuşak lastikle başlayan) pit stop yapmadı.
  2. tur ardından güvenlik aracı pite girdi. Hamilton hemen Ricciardo’yu geçti. Bottas ve Vettel yanyana 4. viraja kadar yanyana mücadele ettiler. Vettel liderliği Bottas’a kaptırmadı. Ricciardo Massa’ya da geçildi. Ardından Raikkonen’de Ricciardo’yu geçti. Perez eski takım arkadaşı (Hulkenberg) bu turda geride bıraktı. Bir sonraki tur Alonso Palmer’i geçti. Gene kendi klasmanının üstünde İspanyol pilot. Bu arada Vettel 1.5 saniyelik fark açtı (Tıpkı Red Bull günlerindeki gibi).

Vettel bir sonraki tur en hızlı turu elde ederek farkı 1.8 saniyeye çıkarttı. Alonso Ericssonu’da geride bıraktı. 20. tura gelindiğinde ise Kvyat Ericsson’u güzel bir atakla geride bıraktı. Derken Hamilton’a ceza ! Ricciardo’yu yavaşlattığı için (Ekrana yansayan bu şekilde olması lazım eğer değilse gereksiz bir şekilde güvenlik aracı arkasında yavaş olması da olabilir) 5 saniye ceza aldı. Stroll ile Sainz olayının yarış sonunda inceleneceği zaman ekranlarına yansıdı. Bundan sonraki bölümde Mercedes pit duvarı için biraz daha zor bir bölüm geliyordu. Hamilton yumuşak lastikleriyle Bottas’ı yakalamakta sorun yaşamaya başladı. Raikkonen Massa’yı geride bırakırken Vettel Bottas ile 3.5 saniye fark oluşturdu.

  1. tura geldiğimiz zaman ise telsizden Alonso diğer pilotların kendisini geçememesi hakkında yorumlama da bulundu. Daha önce hiç bu kadar (Güç olarak eksik) bir yarış yaşamadım ve düzlükte beni geçemediler dedi. Alonso gene Honda’ya iğneyi bastı.

2 tur sonra Bottas cezalı Hamilton’a (Yerini geri almak kaydıyla) yol verdi. Ve Hamilton Vettel’i kovalamak için önünü boşaltmış oldu fark ise 6.5 saniye.

Bu değişimden sonra 5 saniye ceza alan Hamilton eldeki lastiklerle son tura kadar gitmeyi düşünüyor olabilir. Vettel ise bu farkı (6.5 saniye) kullanarak pitten çıktıktan sonra Hamilton’un cezalı finişine göre 5 saniye gerisinde bitirmesi durumunda yarışı kazanabilir. İki ucu açık ihtimal iki pilot için.

  1. turdan sonra Ricciardo düşüş yaşadığı lastiklerini toparlayarak Massa’yı geride bıraktı. İtalyan’lar pit duvarından Vettel’e telsizden kırmızı butonu kullan. Başını öne eğ ve bu bölüm çok önemli diye söylendi.
  2. turda Bottas son pitini yapmış oldu ama galibiyet mücadelesi için çok geriye düşmüş oldu. 7. sıradan Fin pilot yarışa devam ediyordu. Vettel Hamilton farkı 4.7 saniyeye düştü aynı turda. 33. turda Bottas Perez’i geride bırakırken Vettel pitte !

Alman pilot için burası çok önemli. Vettel Ricciardo’nun önünde pitten çıktı. Raikkonen Ferrari tarafından talimat alacak mı acaba? 5 saniye cezayı düşünürsek (Çin’de 7 saniye Raikkonen’in arkasında zaman kaybeden Vettel’i düşünerek) Vettel için galibiyet ışığını gören Ferrari Raikkonen’e talimat gelir mi?

  1. turdan sonra Vettel Hamilton farkı 16 saniye. 5 saniyelik cezayı düşersek 11 saniye sonra Vettel liderliği ele geçirecek. Bir sonraki tur Vettel Raikkonen’i geçti ya da takım arkadaşı yol verdi. Fark 15 saniyeye düştü ve Vettel en hızlı turu attı. 38. turda Raikkonen ve Massa son pitlerini yaptılar.

Hamilton 42. turda pite girdi! Vettel’in 19 saniye gerisinde İngiliz pilot. Ricciardo en hızlı turu attı. Acaba Hamilton sonuna kadar zorlayıp Vettel’i yakalayıp geçebilecek mi?

Pitten sonra Hamilton arka arkaya en hızlı turları attı. Bottas’ı hiç beklenmedik bir yerde geride bıraktı (47. tur). Fark 13 saniye bitime 10 tur var. Hamilton oldukça hızlı. Ama Vettel farkla beraber avantajlı. Hamilton’a telsizden bu bölümden sonra Vettel’in trafiğe gireceği söylendi. Aynı trafiğe Hamilton’un gireceğini de eklemek lazım. Bir dipnot ekleyelim, Vettel lastiklerini koruyor olabilir Hamilton’un zorladığı bu bölümde. Hamilton böyle zorlayarak son bölümde yavaş kalabilir bu da bir ihtimal.

  1. tura gelindiğinde İspanyol pilot Fernando Alonso bu kadar üst düzey yarış temposuna McLaren’i dayanamayınca yarış dışı kaldı. İspanyol pilot bu tura kadar çok iyi bir yarış çıkartıyordu. Kendi tabirine göre motor problemi yüzünden yarış dışı kaldı.

Son turlarda sürekli telsizden gelen teşviklere rağmen Hamilton Vettel’i yakalayamadı. Güzel ve çekişmeli bir son olabilirdi eğer daha az bir farkla olsaydı.

Şimdi gelelim benim yorumladığım esas analizi yaptığım bölüme. Ferrari iki yerde çok avantajlıydı. 1 Startta. 2  güvenlik aracı öncesi yaptıkları pitle beraber öne geçmeleriyle.

Vettel starttan sonra çok iyi bir tempo çıkarttı. Bottas’ın üzerinden baskısını eksik etmedi. Erken pit yaparak avantajı almayı düşündüler. Gene bir güvenlik aracı yüzünden geride kalabileceklerini düşünen Vettel aksine zaman kazandı.

İkinci duruma geçersek Vettel güvenlik aracının ardından hemen temposunu arttırdı. Bottas lastikleriyle ikinci bölümde de sorun yaşadı. Benim merak ettiğim Bottas ilk bölümde süper yumuşaklarla sorun yaşarken neden bir kez daha süper yumuşak lastiklere geçtiler. Büyük ihtimal Vettel’in temposundan uzak kalmamak için. Ancak Hamilton geride kalınca daha sakin bir bölüm geçeceğini düşünerek yumuşak lastiğe geçtiler. Tek pitle bitirme hedeflerine ulaşamadılar. Ekstra olarak bir de ceza gelince Mercedes’te stratejisini değiştirmiş oldu.

Bottas ve Raikkonen’e gelirsek. Raikkonen sürekli olarak geride kaldığı gözükmekte. Yeni araçlara mı alışamadı?  Yoksa aracının ayarlarıyla mı sorun yaşıyor? Bunlar içten içe bir sır ve Ferrari’nin gelecek sezon ki pilot kombinasyonu için bu dönem performansları çok önemli. Aklımda bir soru işareti daha var. Acaba Fernando Alonso Kimi sözleşme yapmazsa yerine gelir mi? Ferrari’nin bu formu göz önüne alıp Renault ile görüşmeleri de düşünürsek.

Şimdi gelelim Bottas’a. Daha önce hiç bu kadar üst düzey performansla yarışmadı. Biraz zaman geçtikten sonra bu baskıyı arkasına rüzgar olarak alıp ilerler mi? Bu konuyu gerçekten merak ediyorum Valtteri adına. Fin pilot dün tek turda hızlı olduğunu gösterdi. Bakalım aynı performansını uzun zamana bölebilecek mi?

Vettel ve Hamilton’a gelirsek. Konuşmaya gerek var mı? İkiside çok iyi iş yapmakta. Birbirlerini zorluyorlar. Düşmanlık yok. Hamilton geçen sene kaybettiği şampiyonluk için savaşıyor. Vettel ise Hamilton’a göre şampiyonluk sayısında önde olmak istiyor. Sezon neler gösterir bilmiyorum ancak umarım çok güzel ve destansı bir sezon izler torunlarımıza anlatırız. Hepinize bu kadar uzun yazıyı okuduğunuz için teşekkür ederim. Rusya’ya kadar bizimle kalın. Hepinize güzel günler dilerim..

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]