Yapılan aerodinamik kural değişiklikleriyle birlikte Formula 1 araçlarının kullanacağı ön ve arka kanatlarda büyük değişiklikler olacak. Taraftarlar ise önümüzdeki ay yeni görünüşe sahip araçları görmek için sabırsızlanıyor.

Yeni kurallarda öndeki aracın yarattığı türbülansın azaltılması ve araç takibinin kolaylaştırılmasıyla birlikte geçişlerin iyileştirilmesi hedefleniyor.

Bunların yanı sıra lastik türlerinin seçimindeki karmaşanın ortadan kaldırılması için bu süreci basitleştirecek yeni kural da tartışıldı.

2019 için yapılan değişiklikler aerodinami ve lastiklerle sınırlı değil, çünkü FIA GP hafta sonlarını daha farklı hâle getirecek sportif değişiklikler de yaptı.

İşte bu aerodinami furyasının gerisinde kalmış olabilecek değişiklikler.

1Yakıt kullanım sınırı artıyor

Formula 1’in turbo hibrit çağının temelleri yakıt tüketimi açısından daha verimli motorlar üzerine kurulu, ancak bu da yarışlarda sürücüleri yakıt tüketimi yaptıkları ekonomik sürüşlere itiyor.

Takımlar bu konuda gelişim gösterebilmek için mücadele ettiler, ancak 2017’de kullanılmaya başlayan yüksek yere basma gücü üreten araçlar nedeniyle 100 kg olan yakıt limiti 105 kg’a çıkartılmıştı.

Bu yine de herkes için yarışların tam gaz geçmesi için yeterli değil ve bu yüzden limitin 2019 yılında 110 kg’a çıkartılmasına karar verildi.

Ancak yine de takımlar araçlarına 110 kg yakıt yüklemek yerine daha hafif araçlarla yarışmayı tercih edecek gibi görünüyor…

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]