Video: Ron Dennis Schumacher’i McLaren’a ikna etmeye çalışıyor

2

McLaren ve Michael Schumacher F1’de güçlerini asla birleştirmediler, ancak Ron Dennis’in Alman pilotu Woking’e getirmeye çalıştığı bir zaman olmuştu.

1993 sezonunun sonunda, Schumacher’in Benetton’la F1’deki ikinci yılında Dennis Alman pilot ile bir Hugo Boss etkinliğinde bir araya gelmişti.

McLaren patronu o zamanlar takım için çekilen bir belgeselin kameralarına yansıdı ve Schumacher ile konuştukları, Benetton pilotunun gelecekte McLaren’ı da düşünmesini istediği açıkça duyuldu.

Dennis: “Bir gün gel ve ikimiz konuşalım, her şeyden uzak olalım ve neler düşündüğümü gör.”

İlginç bir şekilde Schumacher 1994 için Benetton’un potansiyelini fark etmiş görünüyordu, Alman pilot bir yıl sonra ilk şampiyonluğunu kazanacaktı.

Schumacher yanıtladı: “Daha iyi olmak için daha büyük şeylerin olmasının gerektiği bir durumdayım.”

“Bunu yapabilirlerse, iyi, yapamazlarsa, bu süreçten sonra ayrılmak için doğru zaman olabilir.”

Dennis bunun hemen ardından Schumacher’in yeteneklerinden etkilendiğini söyleyerek kendisini uyardı, ancak görünüşe göre genç adamı gerdi.

“Kendine dikkat et. Bazen, limitlerdesin. Biliyorsun, yerine koyamayacağın tek bir şey var. Sadece kendine dikkat et. Korkunç derecede etkileyicisin.”

Şaşıran Schumacher soruyla karşılık veriyor: “Başıma bazı sorunların geleceğini mi düşünüyorsun?”

Dennis yanıtlıyor: “Hayır, Bir sorun olduğunu söylemedim. Sadece kendine dikkat et, çünkü araçtayken kendi kaderini kontrol ediyorsun. Limitin nerede olduğunu ise sadece sen biliyorsun.”

Aşağıdaki videoda bu görüşmeyi izleyebilirsiniz, aradan 25 yıl geçmiş olsa bile etkileyici.

2 Yorum

 1. Bu durgun günlerde çok abanıyorsunuz yazık oluyordur diye iç geçiriyorum…

  Ron da biraz kafa olsaydı Senna’a 1 milyon ödeyen adam kafası mesela 🙂 ne yapar eder kadrosuna katardı… bu Schumacher için daha iyi olmayacak olsa bile.
  Bunun scuderia ile felan da alakası yoktu zaten ilk 2 yılında ki performansları bu adama dünyaları ödeyip kapmak için gayet yeterliydi. O tabi sanırım emek harcadığı başka adamlara inanmakla meşguldü finansal sıkıntıları da var galiba yakın evvel dönemde çok başarılı olmuş ama erken tüketmiş herhal.
  İyi olmazdı çünkü 1 yönüyle Ron muhtemelen iyi bir patron değil bir sürü isim var ama hiçbirini uzun vadeli kullanamadı sanırım kafası çabuk bulanıyor ve insan işini pek beceremiyor. Eh finansal ticaret bilmek her keşfi kerameti getirmiyor malum.
  Boş iştir de velev ki olsaydı aynı istatistiğin gelmesi muhtemelen imkansızdır. Gerçi başka herhangi bir marka, takımla da imkansızdı. O ün ve başarı sadece Todt’a ve marka dan kopardığı güvene ait…
  Schumacher gibi öznitelikleri farklı biri de olsa başka bir kadro da o kadar sabra ve markanın da o kadar yatırım sabrına tahaamülü olması zordur.
  Pilotlarıyla geçinememeyi neredeyse huy edinmiş bir markada bunu sönümleyen ve sabır aşılayan isimdir Todt.
  Yani virane olmasa da (sanılanın aksine) döküntüden birşey çıkartmak farklı şeyler, inançlar, sabırlar vs gerektiriyor. Ortada muhtemelen bugün ki Mercedes’in harcadığından oranla çok daha büyükçe harcanmış paralar var o gün için… ve tabi karşılığını da görmeye başlıyor yukarıdakiler ilk 2 yıldan itibaren çünkü en altından en üstüne kadar en iyilerin seçilip damıtıldığı bir kadro oluşturulmuş. Eh tabi o kadronun da bu kadar teknik, yorucu alanda koşulsuz başarılı olması için de sarsılmaz 1. pilotluk, italyada ağır mesai gibi ağır kanunları var. İşte bu kanunları koyan ve uygulayan adam Jean Todt. Tabi markanın kültüren histerik birçok yanlış şeyini de yıkması gerekebiliyor ve yıkıyorda. Tabi yine herşey aslına varıyor sonunda 🙂 Todt bile bir yere kadar tolere edebiliyor Enzo dibinden kökten gelen zihniyeti diyelim. 🙂
  Yani bir daha o tip şeyler kimse için mümkün değil yıllardır boş beklentiler içinde çok kişi.
  Çok eski yıllarda kısaca şöyle izah ederdik. Todt, Agnellilerin masasında istediği zaman oturabilen hatta masaya yumruğunu vurabilen yani o iş öyle olmaz arkadaş diyebilen biriydi. Bu takım patronlarının görebildiği birşey değildir. Benzer markalık olmamasıyla pek örneği çıkacağını da sanmıyorum zaten örnekle açıklayabilelim. Bugün ki biraz ben yaptım olduculukta biraz o eski şahsi kültüründen geliyor galiba. 😀
  Eh bize göre olumlu şeyler yapsaydı ne alaydı da yaptırdığı herşey moktan olunca kallaviliği işimize gelmiyor. 🙂 Eh diktatorya öyledir adamı vezirde eder rezil de. 😛
  Niye başka bir markayla olamayacağına bir yönden bakış attık.

  Orada Weber ve kamera olmasa muhtemelen daha açık konuşurdu 🙂 eh frenliyor doğaldır tabi biz yine bilmez olurduk.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]