Ferrari’nin hüsranla geçen 2016 sezonunun ardından, 2017 sezonunda neler yapacağı büyük bir merak konusuydu.

Ferrari 2017 Barselona testlerinde en hızlı takım görüntüsü vermişti. Gerek tek turdaki hızları gerekse yarış temposundaki hızı, “Şahlanan At geri mi döndü?” manşetlerine neden olmuştu. Kimi Raikkonen testlerin en hızlı zamanını kaydetmiş, Ferrari’nin bu hızı ile ilgili Mercedes pilotu Lewis Hamilton, ”Ferrari gerçekten çok hızlı, bu sene yakalanması gereken takım onlar” açıklaması yapmıştı.

Artık sözlerin pistte söyleneceği vakit gelmiş, Avustralya GP sıralama turlarıyla büyük heyecan yeniden başlamıştı. Mercedes beklendiği gibi Pole’ü kazandı, Vettel sıralama turlarından sonra ”Pole’ü kazanamayacağımı biliyordum ama ilk çizgiden kalkmanın avantajını kullanmak istiyorum” açıklamasını yapmıştı.

Yarış başladı ve ilk pit stoplara kadar Mercedes öndeydi ancak Hamilton, arkasındaki Vettel ile bir türlü farkı açamıyordu. Hamilton pite girdi ve Red Bull pilotu Max Verstappen’in arkasında yarışa geri döndü. Vettel pistte kalmaya devam etti. Ferrari’nin lastikleri Mercedes’ten daha uzun süre koruyabildiğini gördükten birkaç tur sonra Vettel pite geldi. Alman pilot, Verstappen ve Hamilton’ın önünde yarışa geri döndü. Hızlı turlar atarak farkı açan Vettel, Ferrari’ye 2015 Singapur’dan sonra ilk galibiyetini kazandırdı.

Ferrari cephesinde büyük bir sevinç vardı, galibiyetsiz geçen 2016 sezonunun ardından sezona galibiyetle başlamak hem Ferrari cephesi adına, hem de Formula 1 camiası için büyük bir umut olmuştu. İki takımın çekişmesini o kadar özlemiştik ki artık herkes sezonun 2. yarışı olan Çin GP’sini bekliyordu.

Çin GP sıralama turlarında Hamilton ve Mercedes kendi kalesi olan Şangay’da yine Pole’ü kazanan taraf olmuştu. Vettel kendine yine ilk çizgide yer bulmuştu. Islak zeminde başlayan yarışta Ferrari ve Vettel kuru zemin lastiğine geçme kumarını oynamış ve haklı çıkmıştı. Avantaj Ferrari’deydi, Vettel peş peşe hızlı turlar atarak ve rakiplerinin de pite girmesiyle liderliği alacaktı, ancak evdeki hesap çarşıya uymadı. Sauber pilotu Antonio Giovinazzi, sıralama turlarında kaza yaptığı yerde yine kaza yaparak güvenlik aracını piste davet etti. Artık yükselmesi gereken isim Vettel’di ve Alman pilot gaza basarak yarışı 2. sırada tamamlamayı başardı.

Eğer Giovinazzi o kazayı yapmış olmasaydı Vettel yarışı kazanır mıydı? Evet, kazanırdı diye düşünüyorum. Çünkü Ferrari Avustralya’nın ardından Çin’de de yarış temposunda en hızlı araca sahipti. Sıradaki durak çöldeki Bahreyn’di.

Bahreyn GP sıralama turlarında Valtteri Bottas, kariyerinin ilk Pole Pozisyonunu kazandı, Hamilton 2. cebi, Vettel 3. cebi kazandı. Startta Hamilton’ı geçen Vettel, yarışta pit ekibinin akıllı stratejisiyle güvenlik aracından da faydalanarak yarışı kazandı. Artık Ferrari’de başarı tesadüf değildi.

Tek turda istediğini alamayan Ferrari, yarış temposundaki üstün performansıyla Bahreyn’de zaferin adı olmuştu. Vettel çölde gecenin hakimi olan isimdi ve Mercedes’in işi artık çok da kolay değildi. Sıradaki durak Mercedes’in üstün olması beklenen Rusya’ydı.

Rusya GP sıralama turlarında herkes Mercedes’in rahat şekilde Pole’ü kazanacağını düşünüyordu ama olmadı. Lastikleri daha iyi çalıştıran Ferrari, Vettel ile Pole’ü kazandı. Raikkonen’in 2. sırayı almasıyla Ferrari 9 yıl aradan sonra ilk çizgiden başlama fırsatı yakaladı. Yarışta Bottas kariyerinin en iyi startını alarak 2 Ferrari’yi birden avladı. Mercedes pilotu bu üstünlüğünü koruyarak kariyerinin ilk galibiyetine imza attı. Vettel yarışı 2. sırada tamamladı. Sıradaki durak Barselona’ydı.

İspanya GP’de, Hamilton’ın Pole’den başladığı yarışta, 2. cepten kalkan Vettel harika bir startla liderliği aldı ve rahat bir şekilde yarışı sürdürüyordu, Ferrari’nin lastik stratejisi hatası ve sanal güvenlik aracı bir kez daha Vettel’in galibiyetine taş koydu. Yarışı Hamilton kazanırken, Vettel yarışı 2. sırada tamamladı. Sıradaki durak Ferrari’nin güçlü olması beklenen Monako Monte Carlo caddeleriydi.

Monako GP’de, Raikkonen’in Pole’ü aldığı yarışta, Ferrari Vettel ile ilk çizgiyi kapattı. Yarışta Raikkonen’in önceden pite girmesinin avantajını iyi kullanan Vettel, peş peşe hızlı turlar attıktan sonra pite girdi. Takım arkadaşının önünde piste geri dönen Vettel, sezonun 3. galibiyetine imza attı. Ferrari 2001’den sonra ilk kez Monako’da galibiyete ulaştı. Ferrari 2010 Almanya’dan sonra ilk kez duble yaptı. Ferrari için işler iyiye gidiyordu. Bir sonraki durak Mercedes ve Hamilton’ın çok sevdiği Gilles Villeneuve pistiydi.

Kanada GP sıralama turlarında Hamilton yine Pole’ü aldı, Vettel 2. cepten yarışa başladı. Kötü startında, Verstappen’in temasıyla ön kanadı kırılan Vettel, pite girmek zorunda kalarak şampiyonada çok ciddi puanlar kaybetmek zorunda kaldı. SF70H ile pistte uçan Vettel, yarışı 4. sırada tamamlamayı başardı. Sıradaki durak unutulmaz bir yarışa sahne olacak Azerbaycan Bakü caddeleriydi.

Azerbaycan GP’de, yağ yakma tartışmalarının gölgesinde başlayan sıralama turlarında, Hamilton ezici bir üstünlükle Pole’ü kazanırken, Bottas ile Mercedes ilk çizgiyi kapattı. Ferrari’ler 1 saniye geride 2. çizgide kendilerine yer buldu. Startta Bottas ve Raikkonen’in temasından faydalanan Vettel 2. sıraya yükselme fırsatını kaçırmadı.

Güvenlik aracı sonrasında Bakü’de adeta kıyamet koptu. Hamilton’a arkadan çarpan Vettel, rakibinin fren testi yaptığını düşünerek yanına gelip bilerek çarptı. Kırmızı bayraklar, güvenlik aracı derken yarış tekrardan başladı. Drama bitmedi, Hamilton’ın boyunluğu yerinden çıkınca, komiserler kurulu pite girmesi gerektiğini söyledi. Hamilton pite girerken liderliğe yükselen Vettel, Hamilton’a kasten çarptığı için tehlikeli sürüş kararıyla 10 saniye dur kalk cezası aldı. Vettel yarışı 4. sırada, Hamilton 5. sırada tamamladı. Artık iki şampiyonun arasındaki rekabet, hiç beklenmedik boyutlara gelmişti. Sıradaki durak Avusturya’ydı.

Avusturya GP’de, Hamilton’ın vites kutusu değiştirdiği için grid cezası aldığı yarışta, Vettel 2. cepten start aldı. Alman pilot, olaysız geçen yarışı başladığı yerde tamamladı. Yarışa Pole’den başlayan Bottas zafere ulaştı. Sıradaki durak Hamilton’ın anavatanı Britanya’ydı.

Britanya GP yarışından önce Ferrari’nin yaklaşık 50 beygir motor güncellemesi iddiasıyla geldiği Silverstone’da tam bir Hamilton ve Mercedes dominasyonuna şahit olduk. Yaklaşık 0.6 saniye farkla Pole’ü kazanan Hamilton, yarışı da baştan sona lider götürüp, En Hızlı Turu atıp, Grand Slam yaparak kazandı.

Ferrari pilotları için sezonun en kötü yarışına sahne oldu. Son turlara girilirken, önce 3. sıradaki Raikkonen’in lastikleri iflas etti, ardından 4. sıradaki Vettel’in lastikleri iflas etti. Vettel yarışı ancak 7. sırada tamamlayabildi. Sıradaki durak Ferrari’nin güçlü olması beklenen Macaristan’ın Hungaroring pistiydi.

Ferrari, havanın sıcak olduğu yavaş ve orta hızdaki virajlarda hızlıyken, Mercedes soğuk havada, düzlüklerde ve hızlı virajlarda pistin hakimiydi. Ferrari aracının avantajlı olduğu yönlere uyan Hungaroring pistindeki Macaristan GP’de Vettel ile Pole’ü kazandı, Raikkonen’in 2. cebi almasıyla, Şahlanan At ilk çizgiyi kapattı. Yarışın ortalarından sonra Vettel, telsizden direksiyonunda problem olduğunu söylüyordu. Raikkonen takım arkadaşına adeta yastık görevi görmeye başladı ve arkasındaki daha hızlı Mercedes’lere savunma yaparak, Vettel’in kazanmasını sağladı ve Ferrari’ye dubleyi getirdi. Ferrari’de artık şampiyonluk şarkıları söylenmeye başlamıştı. Sıradaki durak, Mercedes’in üstün olması beklenen Belçika’ydı.

Yaz arasından sonraki ilk yarış olan Belçika GP, efsanevi Spa pistindeydi. Hamilton’ın Pole’ü kazandığı sıralama turlarında, Vettel kendisine 2. cepte yer buldu. Yarışta herkes Mercedes’in ezici bir şekilde yarışı kazanacağını düşünüyordu ancak Hamilton bir türlü farkı açamıyordu, yeni ön kanat tasarımıyla Ferrari, düzlüklerde ve hızlı virajlarda Mercedes’e bir adım daha yaklaşmıştı. Ocon ve Perez’in temasıyla piste giren güvenlik aracı Ferrari’ye bir fırsat sundu. Vettel en hızlı lastikler olan Ultra Soft takarken, Hamilton 2 kademe daha yumuşak olan Soft lastikle yola devam etti. Güvenlik aracı çıkarken, yarışın lideri Hamilton, gaza basarak kapışmayı yeniden başlattı. Ama bir uyanıklık yaparak, Eau Rouge’u yarım gazla çıktı, Vettel’i hava koridorundan erken çıkmaya mecbur bıraktı, hava koridoru avantajını kullanamayan Vettel, düzlük sonunda Hamilton ile yan yana gelse de, virajın iç tarafındaki Hamilton virajı önde dönmeyi başardı. Kalan turlarda değişiklik olmayınca, Hamilton yarışı kazandı, Vettel 2. sırada bitirdi. Sıradaki durak Ferrari’nin evi Monza’ydı.

Ferrari kendi evinde tam bir drama yaşadı. Hamilton ıslak zeminde geçen sıralama turlarında ustalığını konuşturup Pole’ü kazanırken, Vettel kendisine ancak 6. cepte yer bulabildi. Yarışta Ferrari tam bir hayal kırıklığı yaşadı, Hamilton’ın kazandığı yarışta, Bottas 2. olup, Mercedes’e duble’ye getirdi. Vettel, Bottas’ın 32 saniye gerisinde kalarak 3. sırada podyuma çıkmayı başardı. Mercedes adeta gövde gösterisi yaparak, iki araç yan yana ilerleyip Zafer Turlarını attılar. Hamilton 238 puana yükselerek, şampiyona liderliğini 235 puanlı Vettel’den devraldı. Sıradaki durak Ferrari’nin güçlü olması beklenen Singapur’du.

Singapur GP’nin yapıldığı Marina Bay pistinde, 3 antrenman seansı ve sıralama turlarının ilk 2 bölümünde sahnede olmayan Vettel, Q3’te sahneye çıktı ve muhteşem bir turla, tekerini de duvara sürterek, çok ihtiyacı olan Pole’ü kazandı. Hamilton’ın 5. sırada kalması ise Vettel’e altın tepside sunulan bir fırsattı.

Yarış ıslak zeminde başladı ama Vettel ve Ferrari cephesi adeta yıkıldı. Startta Verstappen ve Raikkonen iyi çıkış yapınca, üçünün çarpışmasıyla Vettel’in aracı hasar aldı, Verstappen, Raikkonen ve Alonso yarış dışı kaldı. Vettel daha ilk sektörü geçmeden hasarlı aracıyla bariyerlere çarptı ve yarış dışı kaldı. Hamilton yarışı kazanarak büyük bir avantaj elde etti. Sıradaki durak Malezya’ydı.

Malezya GP’de Ferrari’nin favori olması bekleniyordu. Çok hızlı araçla ilk çizgiyi kapatacak kadar güçlü görünen Ferrari’de, sorunlar bir kez başladı mı, arkası kesilmez. Vettel sıralama turlarına çıkamadı, Pole’ü Hamilton kazandı. Yarışa son sıradan başlayan Vettel, yine harika bir sürüşle yarışı 4. sırada tamamlamayı başardı. Hamilton adım adım Şampiyonluğa koşarken, Vettel de santim santim Şampiyonluğu kaybediyordu. Sıradaki durak efsanevi Suzuka pistiydi.

Japonya GP’de beklendiği gibi Pole’ü yine Hamilton kazanırken, Vettel 2. cebi alarak ilk çizgiye çıkmayı tekrar başardı. Ancak uzak doğu kabusu 4 kez dünya şampiyonu Vettel için bitmedi. Vettel yarışın dördüncü turunda mekanik arızayla yarışa veda ederken, Hamilton bir kez daha kazandı. Puan durumunda artık çok rahat bir Hamilton varken, Vettel ve Ferrari fanları için artık her şey mucizelere kalmıştı. Hamilton şampiyona puanlamasında tam 59 puan farkla, çok sevdiği Austin’e gidiyordu.

Amerika GP’de sıralama turlarında Pole’ü Hamilton’ın kazanırken, yarışa 2. cepten başlayan Vettel iyi bir start alarak liderliğe yükseldi. Sezonun başında yarış temposunda en iyi olan Ferrari bu avantajını da kaybetmişti artık. Hamilton, startta liderliği Vettel’e kaptırdı, ama pist üzerinde Vettel’i geçerek galibiyetlerine bir yenisini daha ekledi. Vettel yarışı 2. sırada tamamladı. Sıradaki durak, Ferrari’nin favori olarak gösterildiği ve herkesin Hamilton’ın Şampiyonluğunu ilan etmesini beklediği Meksika’ydı.

Meksika GP’de son hakkında kariyerinin belki de en iyi turunu atan Vettel, sadece Pole’ü kazanmadı, F1 tarihinin en erken Pole kazanma rekorunu da Verstappen’e kaptırmadı. Hamilton’ın şampiyonluğunu ilan etmesinin beklendiği yarışın startı Vettel için tam bir dramaya dönüştü. Verstappen’e geçilen Vettel, Hamilton ile kapışırken kendi ön kanadına zarar vermekle kalmadı, Hamilton’ın da lastiğini patlattı. Vettel yarışı dördüncü sırada tamamlarken, yarışı 9. sırada bitiren Hamilton kariyerinin 4. şampiyonluğuna imza attı. Sıradaki durak Brezilya’ydı.

Brezilya GP’de, Bottas’ın Pole’den başladığı yarışta, 2. cepten kalkan Vettel, startta aldığı liderliği pit stop haricinde kaptırmayarak sezonun 5. ve son galibiyetine imza attı. Ferrari Massa’nın 2008’deki dramatik zaferinden 9 yıl sonra Interlagos’ta zafere ulaştı. Sıradaki durak sezonun son yarışı olan Abu Dabi’ydi.

Abi Dabi GP’de, Bottas Pole’den kalktığı yarışı, Pole, Galibiyet ve En Hızlı Turu atarak, hat trick yaparak kazandı. Mercedes, Yas Marina’da duble yapma geleneğine devam etti. Vettel yarışı 3. sırada tamamlayarak sezonu bitirdi.

Vettel, 5 Galibiyet, 4 Pole, 5 En Hızlı Tur ve 13 Podyum ile sezonu tamamladı. 2011 ve 2013 sezonlarında rakipsiz olan bir Vettel vardı. Ben Vettel’in 2017’de sürüş anlamında F1 kariyerindeki en iyi sezonu geçirdiğini düşünüyorum.

Arkası sağlam bir araç isteyen Vettel, kendisine verilen arkası sağlam SF70H ile Şampiyon olamasa da taraflı tarafsız herkesin takdirini kazanmıştı.

Aklımdan çıkmayan birkaç soru var, Singapur’da o kaza olmasa, Malezya ve Japonya’da mekanik sorunlarla yolda kalmazsa nasıl bir son görürdük çok merak ediyorum. Okuduğunuz için teşekkür ederim.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]