Formula 1’in bir kayıp elmas hikayesi var, bunu öğrenmek için 2004’e, takvimin en popüler yarışına, Monako GP’ye geri gitmeniz gerekiyor.

Elmaslar sonsuza kadar kalabilir, ancak bir F1 yarış aracının burnuna yerleştirdiğinizde, o kadar kalıcı olmuyor. Jaguar takımı bunu garip bir şekilde öğrendi.

Jaguar F1 takımı 2004 Monako Grand Prix’e küçük bir ek pırıltı katmak istedi.

Hollywood filmi Ocean’s 12’nin tanıtımı kapsamında iki aracının burnuna düğme boyutunda bir elmas yerleştirdi.

Jaguar F1 yarış araçlarına yerleştirilen elmaslardan her biri 300 bin dolar değerindeydi ve İsrailli mücevher şirketi Steinmetz’den kiralanmıştı.

İlk turda olan çılgınca bir şey oldu, Jaguar pilotu Christian Klien tek bir tur bile tamamlayamadan elmaslı F1 aracını Loews virajında çarptı. Elmas ise ortadan kayboldu.

Araç ve kusursuz elmas pistten çekildi ve neredeyse iki saat boyunca kenarda bekledi. Garaja geri getirildiğinde ise Jaguar mekanikerleri araç üzerindeki en değerli bileşenin eksik olduğunu keşfetti.

Soygun tepkileri

Olaydan sonra konuşan pilot Klien: “Bu Monte Carlo’da yaptığım en pahalı sürüş olacak” dedi.

Klien ve takım arkadaşı Mark Webber’in Jaguar’ları aynı zamanda senaryosunda uluslararası elmas soygunundan bahseden Hollywood filmi Ocean’s 12’nin de promosyonuydu.

Takımdan yapılan açıklama ise şu şekilde oldu: “Christian aracı kaybetti ve bariyerlere çarpınca yarışı bırakmak zorunda kaldı.”

“Araç ise garaja kusursuz elmas olmadan döndü, ve henüz bulunamadı.”

Olayın çılgınca kısmı

Formula 1’in pist güvenliği kuralları Jaguar takımının iki saat sonraya, yarış bitene kadar kayıp elması aramasına engelliyordu.

Jaguar takım sözcüsü Nav Sidhu kazadan şöyle bahsetti: “O noktada muhtemelen araç veya sürücü hakkında endişe etmem gerekirdi. Ancak kabul etmeliyim, ilk düşüncem elmas oldu.”

George Clooney, Brad Pitt ve Matt Damon da yarış için Monako’da olan davetliler arasındaydı.

Pazar gecesi bir söylenti yayıldı, bir taraftar değerli taşı cebine atıp gitmiş olabilirdi.

Orada neler olduğu hala bilinmiyor…

ThisisF1 çevirisidir.

1 YORUM

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]