“Bir aracın çimlere doğru gittiğini gördüm ve çime gittiğinizde spin atarsınız, hiçbir şey yapamazsınız. Lewis olduğunu düşündüm, spin attı ve Nico’ya çarptı. Ancak neden çime gittiğini bilmiyorum.”

Max Verstappen Mercedes pilotları arasındaki ilk tur kazasına şahit olduğunda böyle düşünmüş.

Bir önceki hafta Daniil Kvyat, Red Bull’dan Toro Rosso’ya sürülmüş, 18 yaşındaki Verstappen ana takıma terfi ettirilmişti.

Işıklar söndüğünde polden kalkan Hamilton, takım arkadaşına göre önce görünse de birkaç saniye sonra kötü kalkışlarından birini yaptığı anlaşılmıştı.

İçte kalan Hamitlon pistin kaygan tarafındaydı ve Rosberg yarış çizgisindeki tutuşla dışarıdan dönebilince ve Hamilton’ın hayati liderliği gitti.

Dördüncü viraja gelirken Hamilton takım arkadaşından 17 km/saat daha hızlıydı. En yavaş araçla bile bu kadar fark yokken Rosberg’in aracında bir şeylerin yanlış olduğu ortadaydı.

Rosberg yerini savunurken dört yıl önce Bahreyn’de yaptığını yaptı. Ancak o zaman Hamilton’ı kirli asfalta göndermişti, şimdi ise tutunma olmayan çimlerde buldu. Spin atan Mercedes diğerine çarpınca, ikisi de yarış dışı kaldı ve rakiplerine zafer için savaşma fırsatı doğdu.

Güvenlik aracı piste girdiğinde iki Red Bull grid sırasındaydılar, Daniel Ricciardo Verstappen’in önündeydi. Sebastian Vettel ilk turda ikilinin ortasındaydı, ancak Verstappen tekrar geçmeyi başarmıştı. Vettel: “Daniel’in arkasındaydım. Onu yakından takip ettiğim için çok fazla önden kayma vardı, Max iyi bir iş yaptı; dışarıdan geldi, temiz havadan yararlandı ve bunu beni geçmek için kullandı.”

Carlos Sainz kalkışta Kimi Raikkonen’i avlamıştı ve bu kez de sorun yaşayan Vettel’in peşine düşmüştü. Raikkonen’in kötü kalkışı Valtteri Bottas’a geçilmesine neden olmuştu, ancak üçüncü virajda tekrar geçmeyi başardı.

Sainz dokuzuncu tura kadar Raikkonen’i arkasında tutmayı başarsa da, bir dahaki severinde Fin pilot DRS ile geçiş yapmayı başardı.

İlk pit stoplarda öndeki dörtlü orta set hamura geçtiler ve sıralama değişmedi. 24. tur Ricciardo için kritikti, Rio Haryanto pitten onun önünde çıktı ve Ricciardo Manor’un türbülansından etkilenecek kadar yakınındaydı. Turun sonunda Nico Hülkenberg’in duran Force India’sı için sallanan sarı bayraklar nedeniyle geçişini yapamamıştı. Yere basmayan Manor, Mercedes motoru ile birlikte düzlükte 13 km/saat daha hızlıydı.

Ricciardo burada 0.9 saniye kaybetti. Manor pilotu liderin geçmesi için tam bir tur bekleyince bu Verstappen ve Vettel’in yaklaşmasını sağladı. Tam da bu anda Red Bull pilotlarından birini üç pite çevirmeye karar verdi ve bu Ricciardo’ydu.

39 tur kalmışken orta sert ve sert’lerle devam etmek büyük bir riskti. Ricciardo bir set yumuşak lastiği taktı ve tekrar piste döndü. 23 tur sonra tekrar pite giren Ricciardo orta yumuşak setlere geçti. Hızı Verstappen’i yakalayabilecek durumda olduğunu gösteriyordu. Ancak bunun için iki Ferrari’yi geçmesi gerekiyordu.

Ricciardo her şeyini verdi ve 59. turda artık umutsuz görünmeye başlamışken lastiğinin patlamış olması onu dördüncü kez pite getirdi.

Gecikmeye rağmen Ricciardo Bottas’ın önündeydi. Williams pilotu ilk pit stopta Sainz’ı geçtikten sonra sakin bir yarış götürüyordu. Sıralamada kötü performans gösteren Felipe Massa üç pit stop stratejisiyle sekizinciliği elde etmiş ve son turları Sergio Perez’in arka kanadında geçirmişti.

Bitime gelebilen tek McLaren pilotu Jenson Button idi, çünkü Fernando Alonso güç ünitesi sorunu ile kalmıştı. Son puan yarış kazanan aracın önceki sahibi Kvyat’a gitti.

Verstappen’in çaylak kategorilerden yükselmesinden beri savaşma stili kendine hastı. Onun geç frenli geçişleri önceki yıl taraftarları etkilemişti.

Ancak bu zafer bir Formula 1 pilotu için en genç olma rekoru demekti ve aynı zamanda Hollanda için de bir ilkti. Ancak Verstappen ilk turdaki Vettel atağından başka bir yetenek gösterisi yapmak zorunda kalmamıştı.

Ancak Verstapen yarış boyunca arkasında bir dünya şampiyonu olmasına rağmen tek bir hata yapmamış ve tek bir kez bile lastik kilitlememişti.

https://www.youtube.com/watch?v=bFDYlGZPw2o

1 YORUM

  1. Honestly, what are we doing? Racing or ping pong!??

    Şaka maka Ferrari bu yarışı kazanmalıydı.
    Ama Verstappen’in de pazara sunulması gerekiyordu. Şimdilerde ciddi bir şekilde oluşan Max Verstappen taraftar kitlesinin tohumları atıldı.
    Kafamda komplo teorileri…

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]