Efsane Meksika pistinin biraz hadım edilerek geri dönüşü güzel bir yarışa sahne olmuştu. Sıralamalarda iki Mercedes pilotu pole için çekişiyordu ve Q3’ün son turlarında Lewis Hamilton’ın hata yapması, derecesini geliştiremeyen Nico Rosberg’in polü kazanmasını sağladı. Sebastian Vettel bu ikiliyi çok yakından takip ediyordu ve hemen arkasında Red Bull pilotları Daniil Kvyat ve Daniel Ricciardo vardı. Kimi Raikkonen güç ünitesi parçaları ve vites kutusu değişimi sebebiyle 19 sıra grid cezası almıştı ve son sıralardan kalkacaktı.

1bq7eou

Pazar günü kalkışta Rosberg iyi bir şekilde ivmelenince kendisini hedefleyen takım arkadaşı Hamilton’ı arkasında tutmayı başardı.

Vettel kötü bir kalkış yapınca Red Bull’ların arasına düştü. 5. virajda Ricciardo’nun aracına temas eden Vettel lastiğini patlatınca ilk turun sonunda pite geldi. Vettel pitten çıkarken Fernando Alonso güç kaybı sebebiyle yarıştan çekildi.

image5-img-1024-medium

Mercedes pilotları arkalarındaki Red Bull pilotlarına fark açmaya başladılar. Frenlerini serin tutması söylenen Raikkonen iyi bir ilerleme gösterdi ve 8. turda 13. sıraya kadar yükseldi. Vettel yükselişini sürdürmeye başladı ve 18. turda 11. sıradaydı. Ancak bir sonraki tur 7. virajda spin atınca tekrar 16. sıraya geriledi. Vettel lastiklerindeki düz alanlardan şikayet etti ancak pite girmeden devam etmeyi tercih etti.

mexicoan-grand-prix-2015-raikkonen-bottas-crash

20. turda Raikkonen ve Williams’tan Valtteri Bottas altıncılık için savaşmaya başlamışlardı. 24. turda ikinci virajda Bottas dışarıdan atak yaptı ve bir sonraki virajın içinde kalacak şekilde kendisini konumlandırdı, ancak Raikkonen geri çekilmeyince Williams’ın sol ön tekerleğine çarptı ve kendi arka sağ süspansiyonu kırılınca yarışı bırakmak zorunda kaldı. Bottas’ın aracı hasar almadı ve devam edebildi.

Rosberg 27. turda pite geldi ve Hamilton avantaj kazanmayı ümit ederek iki tur daha pistte kaldı. Ancak 29. turdaki pit stopundan sonra Rosberg’in arkasında çıktı ve geçiş planları suya düştü. 35. turda yerel kahraman Sergio Perez, Carlos Sainz’ı geçmek için atak yaptı ancak Sainz dışa taşınca yerini koruyabildi. Ancak sonrasında telsizden Toro Rosso pilotuna pistten çıkarak avantaj sağladığı iletildi ve yerini Perez’e bırakması istendi. Vettel 37. turda pite geldi ve Rosberg ve Hamilton’ın arasında çıktı. Ancak Vettel bir tur gerideydi ve birkaç tur sonra Hamilton’a yol vermesi istendi.

sunpic14_1536

48. turda Mercedes strateji değiştirdi ve her iki sürücüsünü de pite çağırdı. Bu, lastikleri hala iyi durumda olan Hamilton’ın telsizden şikayet etmesine sebep oldu. Vettel 53. turda yedinci virajda bir kez daha spin attı ve bu kez bariyerlere çarpınca yarışı bitti ve güvenlik aracı piste girdi. Vettel’in de kalmasıyla birlikte Ferrari, 2006 Avustralya GP’sinden bu yana ilk kez bir yarışı tamamlamayı başaramadı.

58. turda güvenlik aracı pistten çıktı ve Bottas ilk virajda Kvyat’a atak yaparak üçüncülüğü ele geçirdi. Yarışın son turlarında Hamilton Rosberg’e yaklaşsa da geçmeyi başaramayınca galibiyet Alman pilotun oldu. Podyumu tamamlayan isimler de Hamilton ve Bottas oldular.

mgp05

Podyum seramonisinde röportajları pistte yapılan son yarış olan 1992’de kazanan Nigel Mansell yaptı. Hamilton yarış hakkında konuşurken “benim için eğlenceli yarışlardan birisiydi” dese de daha sonra Mercedes’in Rosberg’i üzmemek için kayırdığını söyleyince takım içerisindeki gerginlik bir kez daha tırmandı.

untitled-4

2 Yorum

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]