Galibiyetsiz geçen 2014’ün ardından Vettel, kırmızı otomobil ile kazanma hayalini bu yarışta gerçeğe dönüştürecekti. 2008 İtalya’dan sonra ilk defa Alman-İtalyan marşlarını dinleyeceğimiz bu yarış büyük mücadelere sahne oldu.

Startta Bir Raikkonen Klasiği…

Startta genel olarak büyük bir değişiklik yaşanmazken Raikkonen’in Cumartesi günü Q2’de trafiğe takılarak 11. olup elenmesi ile başlayan şanssızlığı Nasr ile yaşayacağı temasla devam edecekti. Tam bir turu jantın üstünde tamamlayarak pit yapan Raikkonen taban hasarı ile birlikte son sırada yarışa geri döndü.

Ericsson’un Hatası ve Güvenlik Aracı…

Üçüncü turda Hulkenberg’i geçmek isteyen Ericcson go-kart’ta atak yapar gibi içeri dalınca araç çakıla gömüldü. Tehlikeli bir yerde duran aracın bulunduğu yerden kaldırılması ve Raikkonen’in patlayan lastiğinden arta kalan parçaların kaldırılması için yeni güvenlik aracımız AMG GT ve Bernd Maylander işe koyuldu.

Mercedes Pit Yapyor, Taktik Avantajı Ferrari’ye Geçiyor…

SC ile beraber 3 pit stratejisini uygulamak isteyen Mercedes, Rosberg ve Hamilton’ı aynı anda pite aldı. Pit yolundaki trafiğe takılan Mercedes’ler çok fazla vakit kaybedince pite girmeden devam eden Vettel’in önü boşalmış oldu. Yarış tekrar başladığında Vettel Hamilton’a 10, Rosberg’e 19,5 sn fark açmayı başardı. Kısacası Vettel pite girmeyerek mührü eline geçirdi.

Mercedes Sorun Yaşıyor…

İki pit yapacak olan Vettel 17. turda yumuşak hamuru taktığında Hamilton’dan tam 2,5 sn hızlıydı. Büyük bir hızla gelen Vettel Rosberg ve Hamilton’ı kolayca geçti. Özellikle virajlarda tutunma sorunu yaşayan Hamilton takıma “virajlarda çenenizi tutun, benle konuşmayın” diyerek fırçayı bastı.

Iceman’in Yükselişi…

Raikkonen Sepang’ın aşırı sıcak ve nemli havasında kokpiti Fin hamamı kıvamına gelmiş Ferrari ile 4. sıraya kadar yükselmişti. 3 kez pite giren Felipe Beybi’yi geçen buz adam yaşadığı şanssızlıklardan sonra alabileceği en iyi sonucu aldı.

Force India’ya Ceza Yağmuru!

Hulkenberg’e ceza getiren temas

Force India’nın stratejisi ise önümüze gelene 1000 tekme anlayışı üzerine kurulmuştu. Hem Hulkenberg hem de Perez 10 sn ceza aldı.

Bu temas sonucunda Perez 10 sn ceza aldı.

Ve Hasret Son Buldu! 

Bu zaferle birlikte Vettel 2013 Brezilya’dan sonra, Ferrari ise 2013 İspanya’dan sonra ilk defa kazandı.

6 Yorum

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]