Lewis Hamilton Amerika GP’sinde şampiyon gibi sürerek üçüncü şampiyonluğunu elde etmişti. Hızlıydı, güçlüydü ve şans da biraz onun yanındaydı.

İki gün boyunca neredeyse durmayan yağmur sıralama seansının yarış sabahına ertelenmesine neden olmuştu. Yarış günü hava nihayet düzeldi.

Günün sonunda sürekli aksiyon olan ve şampiyonu belirleyen bir yarış ortaya çıktı.

Hamilton Rosberg’e sert davranıyor

a97z0042_2048x2048

Polü aldıktan sadece dört saat sonra, Nico Rosberg peş peşe üçüncü kez ilk cepte yerini aldı. Pist ıslaktı ve pistteki tüm araçlarda geçiş lastikleri vardı. Rosberg rakiplerinin tümünü arkasında tutmaya kararlıydı, bu daha önceki iki polünde başaramadığı bir şeydi.

Son yarışta Rosberg Hamilton’ı zekice arkasında tutmuş, ancak birkaç tur sonra aracı kendisini aşağıya itmişti. Suzuka’da Hamilton daha iyi kalkınca Rosberg’in yanından uçup gitmişti.

Austin’de ışıklar söndükten sonra Rosberg bunun bir daha olacağını anlamış olmalı, Hamilton’ın ilk virajda ne kadar güçlü olduğunu gördü. Takım arkadaşı viraj apeksini metrelerce kaçırdıktan sonra Rosberg tamamen pist dışına çıkmıştı. Böylece ikilinin arasına Red Bull’lar ve Sergio Perez’in Force India’sı girebildi.

Hamilton daha sonra bunun kasıtlı olmadığını söylemişti: “İkimiz de çok geç fren yaptık ve onun dışarıda tutunabildiğini anladım. Ben ise dönemiyordum ve temas ettik.”

Red Bull ıslak zeminde uçuşa geçiyor

p-20151025-00680_hires-jpeg-24bit-rgb

Yarış bilindiği şekilde ilerliyordu; Hamilton lider. Ancak farkı açamıyordu. Kalkışta takım arkadaşını geçerek ikinci olan Daniil Kvyat hemen arkasındaydı ve Hamilton’ı önde tutan tek şey Mercedes’in daha iyi olan düzlük hızıydı.

Rosberg Perez’den dördüncülüğü geri alması daha ilk turda gerçekleşti, ancak önündeki iki Red Bull’a yetişemiyordu. Beşinci turda ilk tur temaslarında piste dökülen parçalar için Sanal Güvenlik Aracı (VSC) periyodu başlatıldı ve bu noktada Rosberg üçüncü Red Bull pilotu Daniel Ricciardo’nun üç saniye kadar gerisindeydi. Ancak VSC periyodunda bu olduğunun üçte birine düştü.

Pist temizlendiğinde Hamilton daha hızlı uzaklaşabilmek için Red Bull pilotlarını geride tuttu ve bu istemsiz şekilde takım arkadaşına yardım etti. Rosberg üçüncü virajda Ricciardo’yu ve 12. virajda Kvyat’ı geçti ve bunları DRS bile kullanmadan yaptı.

Red Bull’lar Güvenlik Aracı periyotlarında lastiklerini yeniden ısıtmakta sorun yaşıyorlardı, ancak pist kuruduğunda hızla rakiplerinin arkalarına gelebildiler. İki Mercedes pilotu yarış öncesi keşif turlarında ön lastik aşınmasından endişe ediyordu.

Kvyat ve Ricciardo uzun virajlar olan 16,17 ve 18’den hızlı çıkabiliyorlardı ve 12. turun sonunda Kvyat son virajda Rosberg’in içine dalabildi, ancak bu işe yaramayınca dışarı taştı. Ancak bu Ricciardo’nun işine yaradı ve Kvyat’ı geçtikten sonra ilk virajda fazla açılan Rosberg’i geçmeyi başardı.

Üç tur sonra Ricciardo 16. viraja gelirken Hamilton’dan daha dar bir çizgi izledi ve tüm sonraki virajlarda bu çizgide devam ederek yarış liderliğini elde etti. Ana düzlüğe çıkınca önceki manevralarında ısınan lastiklerini soğutmak için pit duvarına olabildiğince yakın geçti.

Mercedes’ler tekrar yükseliyor

safety-car2

Hamilton’ın lastikleri bitiyordu. Ricciardo bir anda ondan bir saniye kadar daha hızlı oldu ve aynalarında Rosberg görünüyordu. Takım arkadaşının onu geçmesi sadece iki tur sürdü ve Hamilton çoktan kuru zemin lastiklerine geçmeye karar vermişti.

Marcus Ericsson’ın 16. turda kuru zemin lastiklerine geçmesi ve hızlı turlar atması diğerlerine önderlik etti. Jenson Button 17. turda aynısını yaptı ve Hamilton da aynısını yapan beş pilottan birisi oldu.

Kuru zemin lastiklerine ilk geçen olmak Hamilton’ın kaybettiği yerleri geri kazanabilmesine yardımcı olmamıştı. Rosbergve Red Bull’lar bir sonraki turda pite girmiş ve Ricciardo’nun arkasında pit stopta beklemesine rağmen Kvyat Hamilton’ın önünde çıkabilmişti.

Ancak pist tekrar kuruduğunda Mercedes’in üstünlüğü tekrar ortaya çıktı. Hamilton 21. turun 12. virajında DRS ile Kvyat’ın içine daldı, ancak dışarı taşında yine geriye düştü. Bir sonraki kez aynı DRS bölgesinde iki Mercedes pilotu da Red Bull rakiplerini frenlemeye bile gelmeden geçmeyi başardı. Hamilton 26. turda Ricciardo’yu aynı şekilde geçerek ikinciliği elde etti.

Hamilton Rosberg’e karşı

16f1usa2015-9946

Yarışın yarısına gelindiğinde Rosberg Hamilton’ın 12 saniye önündeydi ve şampiyonluk savaşını en azından bir sonraki yarışa taşıyabilmek için zafer kovalıyordu. Ancak Ericsson 11. virajın sonunda elektrik sorunu ile durduğunda liderlik farkı bir anda eridi.

Yapacakları pit stoplar olmasına rağmen Mercedes pilotları dışarıda kaldı ve yarış tekrar başladığında iki saniye daha hızlı ilerliyorlardı. Hamilton açıkça öndeydi ve Rosberg’e yaklaşıyordu. 37. turda DRS bölgesine girdi, ancak bu mücadele başka bir şekilde kesildi.

12. virajda sorun yaşayan Ricciardo’yu geçmeye çalışan Nico Hülkenberg’in ön kanadı parçalandı ve Ricciardo’ya çarptı. Ricciardo devam edebilirken Hülkenberg kırık süspansiyonu ile birlikte kenara çekti. Bu, ikinci VSC periyodu anlamına geliyordu.

Rosberg son pit stopu için pite geldi ve sıfır set yumuşak lastikleri taktı. Yarış yağmur lastikleri ile başladığı için orta hamuru da kullanmak gerekmiyordu. Büyük farka rağmen Mercedes Hamilton’ı da çağırmak yerine biraz bekletti.

Hamilton’ın arkasında Ericsson’un güvenlik aracı periyodunda pite girmiş olan Vettel ve Verstappen vardı, ancak üç tur içinre Rosberg DRS ile Vettel’i geçti ve Hamilton hala pite girmemişti.

Hamilton 15 tur kala spin atarak bariyerlere çarpan Kvyat yüzünden çıkan güvenlik aracı periyodunda pite girdi. Ferrari de Vettel’i içeriye alarak temiz lastiklere sahip olmasını sağladı.

Rosberg’in lastikleri Hamilton’ınkinden beş tur daha eskiydi, ancak 47. turda yarış yeniden başladığında bir anda 1.5 saniye fark açabildi. Ancak daha sonra Rosberg hata yapıp pist dışına taşınca Hamilton geçmeyi başardı.

Hamilton tüm sezona yetecek kadar drama içeren yarışta son sekiz turu da geçti ve yarışı kazanarak üçüncü şampiyonluğunu ilan etti.

Kızgın Raikkonen kaza yapıyor

veto-ferrari-posible-motor-independiente-2017-201523898_1

Vettel son turda Rosberg’i geçebilseydi Hamilton’ın şampiyonluğuna engel olabilirdi. İkili son tura 0.6 saniye farkla başladı, ancak Vettel bir hamle yapmadı ve Rosberg de hızıyla takımın dublesini korudu.

Kimi Raikkonen ise dördüncü bitiren Verstappen’in savunmasından şikayetçiydi: “Beni pist dışına itiyor. Eğer bu serbestse bir dahakine ben de yapacağım.” Raikkonen böyle bir şansı bulamadı, çünkü kuru zemin lastikleriyle piste çıkınca yüksek fren sıcaklıklarının da etkisiyle spin attı ve bariyerlere çarparak yarış dışı kaldı.

Raikkonen ile birlikte Williams pilotları da yarışı bırakmıştı. Felipe Massa Fernando Alonso’ya çarpınca süspansiyon sorunu sebebiyle yarışı bırakırken Alonso Honda’nın motor sorunu nedeniyle puan alamamıştı.

Jenson Button yarış dışı kalanlardan yararlanarak altıncı olurken Romain Grosjean da kalkıştaki temastan sonra yarışı bırakmıştı.

Alexander Rossi kendi evindeki ilk yarışta neredeyse puan alıyordu, ancak 12. sırada bitirebildi.

‘Senna ile aynı yerde durmak’

002_wb78aif

Formula 1’e geldiğinden bu yana Hamilton’ın Ayrton Senna’yı idol aldığı söyleniyordu. Sezon içinde Senna’nın 41 zafer sayısına ulaşmıştı ve son olarak da çocukluk kahramanıyla aynı şampiyonluk sayısını elde edebildi.

“Bu çok özel hissettiriyor. Ayrton’a ulaşmak benim için uç nokta.”

“Elbette her yıl kazanabilecek kabiliyete sahip olduğum inancıyla sürüyorum, ancak bazen şans sizinle olurken bazen olmuyor. Bazen iyi bir aracınız olur, bazen olmaz. Birkaç yıl önce burada oturuyor olmayı düşünemiyordum.”

“Bu takımda şampiyonluklar kazanabileceğimi düşündüm ve bu yüzden buraya geldim. Buraya şansımı denemek için değil, doğru seçim olduğuna inandığım için geldim.”

“Çocukken dünya şampiyonu olmak istiyordum ve şu an Ayrton ile aynı yerde duruyor olmak benim için harika bir şey ve bunu düşünmek bile çılgınca.”

screenshot-en-wikipedia-org-2016-12-04-22-21-47

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]