Mercedes baskınlığına alternatif arayanların imdadına Macaristan GP yetişmişti. Lewis Hamilton ve Nico Rosberg arasındaki mücadele sıkıcıydı, ancak bu yarışta sürpriz, drama ve tartışmanın üçü birden vardı.

Damalı bayrak sallandığında Daniel Ricciardo ikinci zaferine dramatik bir şekilde ulaşmıştı.

Ricciardo kötü başladı

Ricciardo’nun yarışı istediği gibi gitmemişti. Tüm grid geçiş lastikleriyle başlarken Ricciardo’nun şanssızlığı kirli taraftan kalkmasıydı. Sebastian Vettel ve Felipe Massa ile birlikte temiz taraftan kalkanlara pozisyon kaybettiler.

Rosberg liderken onu Valtteri Bottas ve Vettel takip ediyordu ve Ricciardo’yu geçen Fernando Alonso ve Jenson Button arkalarından geliyordu.

Pist kuruma noktasına yaklaştığında Marcus Ericsson’ın dördüncü virajdaki 20G’lik kazası işleri değiştirdi. Güvenlik aracının piste çıkması lider dörtlü için kötü haberdi, çünkü dördü de o an pit girişini geçmişlerdi ve içe dalma şansları olmamıştı.

Pite dalan ilk isim Button olurken onu Ricciardo takip etti. Öndeki dörtlü pite girebilmek için turlarını tamamlamak zorunda kaldı ve çok sıra kaybettiler. Rosberg’in 10 saniyelik liderliği erimekle kalmamış, beşinci sıraya kadar düşmüştü. Bottas ise yavaş pit stopla birlikte ikincilikten 11. sıraya gerilemişti.

Ricciardo kumar oynuyor

Ricciardo “İlk güvenlik aracı bizim işimize yaradı. Orada liderliği yakaladık.” demişti. Yeniden başlangıçta Button’ın arkasına düşse de bu geçiciydi, çünkü Button yeni set kuru zemin lastikleri için pite girmişti.

Ricciardo 15. turda tekrar liderliği ele geçirdi. Sekiz tur sonra Sergio Perez ıslak bir kerb yüzünden son virajda kaza yaptı ve Red Bull bir anda Ricciardo’yu pite aldı. Güvenlik aracı ile birlikte bir kez daha doğru zamanda pite gelmişti.

Bu sırada yumuşak lastiklere geçmesi bir kumardı. Teorik olarak yarışın sonuna kadar gitmesi Ricciardo’nun geçiş yapabilmesine bağlıydı ve RB10’un düşük düzlük hızı olduğu biliniyordu.

Ricciardo sonradan “Ne olacağından gerçekten emin değildim.” demişti. Ancak kendisine güvenini kaybetmemiş ve telsizden takımına “bunu kazanabiliriz” demişti.

Altıncılığa düşen Ricciardo’nun önünde kuru zemin lastikleriyle tur atarak büyük farklar açan pilotlar vardı.

Hamilton pitlerden yükseliyor

Şanssız dörtlüden biri olan Alonso artık liderdi. Yeniden başlangıçta yanında Vettel vardı ve onu, Jean-Eric Vergne ve Rosberg’i geçmişti. Vergne ikinciydi ve Rosberg üçüncü devam ediyordu. Sonraki pilotlar Vettel ve pitlerden başlayan ve ikinci virajda spin atan Hamilton’dı.

Hamilton diğer araçları hızlıca geçebilmişti. İlk güvenlik aracı çıktığında Kimi Raikkonen’den 13.’lüğü yeni almıştı.

27. turda yarış ikinci ve son kez yeniden başladı. Alonso Vergne’den uzaklaşırken Rosberg Toro Rosso’yu geçme hamlesinden vazgeçti ve 32. turda pite geldi. Mercedes bir set lastikle 38 tur gitmek için çok erken olduğuna karar verdi ve yumuşaklarla iki pit stop yapacaktı.

Hamilton ise 34. turda Vergne’i harika bir şekilde geçti ve tek set orta hamurla yarışı bitirebilecek zamanı elde edene kadar pistte kaldı. 38. turda pite geldi ve pitten kalkışının büyük kısmını telafi edebildi.

Bu Ricciardo’yu liderliğe yükseltti, ancak bir pit stop daha yapması gerekiyordu. “Oldukça fazla dışarıda kaldık ve yarışın ortasında oldukça farkla liderdik, ancak o setlerle sonuna kadar gidemeyeceğimi biliyordum.”

“Tekrar pite gelmemiz gerekiyordu.” 54. turdaki son pit stopu onu yarış lideri Alonso ve iki Mercedes’in arkasına dördüncülüğe attı. Hamilton ise Vergne’i geçtiği için zaman kazanınca Rosberg’in önünde kaldı.

Hamilton için zor kazanılmış bir pozisyondu ve bırakmaya niyeti yoktu. Rosberg ise farklı stratejide olduğu için takımı ondan yol vermesini istedi. Hamilton ise buna izin vermenin ileride kendisini geçmesine yardımcı olacağını düşünüyordu ve öyle de oldu.

Rosberg son pit stopunu Ricciardo’dan iki tur sonra yapmıştı ve Red Bull pilotu güç sorunu çekmesine rağmen Hamilton’a yaklaşıyordu. “Gücümüz düşüktü ve düğmelerle deli gibi oynamam gerekiyordu, yarışımın biteceğini düşündüm, ancak bunu aştık.”

Damalı bayrağa kadar üçlü savaş

10 tur kala Alonso çok fazla aşınmış yumuşak lastiklerle liderdi ve ikinci Hamilton’ın orta hamur lastikleri de oldukça aşınmıştı. Ricciardo ise taze yumuşaklarıyla Rosberg Raikkonen ve Massa’yı bir anda geçerek lider üçlüyü tur başına iki saniyeden fazla farkla yakalıyordu.

Hamilton DRS ile Alonso’yu geçmeyi denerken Ricciardo ise düzlükte Mercedes’e yaklaşacak hıza sahip değildi. Ricciardo’nun şansı 65. turda ikinci virajda ortaya çıktı. Virajda Hamilton’ı dıştan geçti, ancak dışa açılınca kaybetti. İki tur sonra bu kez üçüncü virajda Hamilton’ın içine dalarak geçmeyi başardı.

Sonraki hedefi ise Alonso’ydu. Ferrari pilotu 30 turluk yumuşak lastikleri ile gerçekten sorun yaşıyordu ve DRS’inin olmaması ile birlikte düzlükte savunmasızdı. Ricciardo tek seferde işi bitirdi ve ikinci zaferine doğru yol almaya başladı.

Alonso sorun yaşamaya devam ederken Hamilton onu geçmek için çabalarken aynalarında Rosberg’i gördü. Rosberg’in geçiş hamlesi Hamilton’ın yolu kapatmasıyla yarıda kalmıştı.

Ricciardo kazandı

Hamilton felaket geçen Cumartesi gününün ardından üçüncü olurken Alonso ise ikinci olarak bunu yapamayacak araçla neredeyse kazanacaktı. Ancak en çok gülen Ricciardo oldu.

Kanada’daki gibi, zaferi elde ederken biraz şansa da ihtiyacı olmuştu. Mercedes sorun yaşamadan onları yenmek imkansızdı, ancak fırsat geldiğinde orada olan da Ricciardo’ydu. Diğer aracı kullananın da dört kez dünya şampiyonu bir pilot olması dikkate alındığında bu büyük bir şeydi.

“Bu ikincisi için aynı şekilde açtım ve işler iyi gitti. Bunun farkına vardığınızda daha fazla eğlenmenizi sağlıyor. Çizgiyi geçtiğinde her şey biraz daha gerçek görünmeye başladı.”

2 Yorum

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]