2014 Belçika GP: Mercedes’ler çarpışır, Ricciardo kazanır

1

Daniel Ricciardo 2014’te Mercedes’ler için işler ters gittiğinde daima ortaya çıkan pilot olarak ün yapmıştı.

Montreal’de beklenmeyen bir çifte teknik sorun oluşmuştu, Macaristan’da Lewis Hamilton sorun yaşamış ve güvenlik aracı işleri mahvetmişti.

Ve Spa-Francorchamps’ta bir temas Mercedes’in şampiyonluk adayı takım arkadaşları arasındaki kırılgan dengeyi bozdu.

Hamilton Vettel’i uzaklaştırdı

Belçika GP’sinin başlangıcı öncekinin tekrarı gibiydi, Hamilton Eau Rouge’a girerken Sebastian Vettel Kemmel boyunca ensesindeydi.

Vettel bir yıl öncesinde yaptığını yaptı, ancak bu kez geçemedi. Les Combes’in önünde dışarıda kaldı ve dışarı taşmak zorunda kaldı. Böylece ikinciliği Nico Rosberg’e kaptırdı.

Polden kalkan Rosberg Hamilton ve Vettel’e geçilmişti.

Vettel’den yerini geri alan Rosberg DRS’in de etkisiyle Hamilton’a çok yaklaştı, ancak geçmeyi başaramadı.

Şampiyona lideri takım arkadaşları kaza yapıyor

Sonrasında olanlar sezonun sonuna kadar tartışılacaktı.

Hamilton açıkça önde ve yarış çizgisindeydi ve tüm sorumluluk Rosberg’in omuzlarındaydı. Rosberg o yıl daha önce kendisine yarar sağlayan umursamaz bir hata yapmıştı. Şimdi ikincisini yaptı ve şüpheleri iyice üzerine çekti.

Rosberg’in ön kanadı Hamilton’ın sol arka tekerine temas etti. Bahreyn’de bu tür şeylerden kıl payı kurtulmuşlardı. Macaristan’da takım arkadaşına yol vermeyen Hamilton’ın Rosberg’in intikam almasını tetiklemiş olabileceği tartışıldı.

Hamilton’ın lastiği patlarken Rosberg’in kanadı hasar gördü.

Rosberg kırık kanadını değiştirdi

Hamilton aracına zarar vermeden ve kaza yapmadan pite gelirken, Andre Lotterer’in pit girişinde hareketsiz duran Caterham’ından da uzak durmaya çalışmak zorundaydı.

Liderliğe kavuşan Rosberg bu kez Vettel’in baskısı altındaydı. Bu geçiciydi, çünkü diğer Red Bull da yaklaşıyordu. Ricciardo Fernando Alonso’yu dördüncü turda geçmiş ve sonrakinde Vettel’in Pouhon’da aracının kontrolünü neredeyse kaybetmesinin ardından onu da geçerek ikinciliğe yükselmişti.

Ancak kanadı kırık bile olsa Rosberg’e hiçbir şey yapamazdı. Hamilton’ın yokluğunda Rosberg sekizinci turda yeni lastikler için pite girerek ön kanadını da değiştirdi.

Kimi Raikkonen aynı tur altıncıyken pite geldi ve iki tur sonra Red Bull Vettel’i içeri aldı, ancak pozisyonunu Ferrari’ye kaybetti. İki tur sonra Ricciardo’nun pit stopu liderliği geçici olarak Valtteri Bottas’a verse de, Williams pilotu son pit stopunu yaptığında Ricciardo liderliğe tekrar yükseldi.

Raikkonen’in erken ilk pit stopu onu ikinciliğe taşımış ve arkasında Rosberg’in dikkatini çeken Vettel vardı. Mercedes pilotu Vettel’in Paul Frere virajında kaçış alanını kullanmasından hoşlanmamış olacak ki, telsizden Vettel’in 15. virajda hile yaptığını söyledi.

Hemen ardından, Vettel’e pist sınırlarına daha fazla dikkat etmesi söylendi. Bunu fırsat bilen Rosberg şikana yaklaşırken atak denedi, ancak çok sert fren yapınca ön tekerlerini kilitledi ve bu kez arkasındaki Bottas’a dikkat etmek zorunda kaldı. Williams pilotu Kemmel’de DRS kullanarak Rosberg’i geçti.

Diğer Mercedes ise çok kötü bir pozisyondaydı. Hamilton hasar almış zemini ile birlikte önündekileri geçemiyordu. Takımının olası güvenlik aracından faydalanabilecekleri yönündeki görüşüne rağmen yarışı bırakmak istiyordu.

“Son yarışta zaten motor patlatmıştım. Bir motor kaybetmiştim, Nico’dan bir motor eksiğine sahiptim ve sonraki yarışlarda dezavantajlı olacaktım.”

Ricciardo Rosberg’i arkasında tuttu

Mercedes pilotlarının sorun yaşaması Ricciardo’ya kazanma şansı verdi. Rosberg’in kilitlediği için hasar alan ön lastikleri ikinci pit stopunu erken yapmasına neden oldu ve onu üç pit stop stratejisine mahkum etti. İkilinin arasında neredeyse yarım dakika vardı.

Rosberg dokuz tur kala son kez pite geldi, Bottas ve Raikkonen’i geçerken zaman kaybetmesi Red Bull’un aradığı küçük fırsatı ortaya çıkardı.

Rosberg’in 20 saniyelik farkı sekiz turda eritmesi gerekiyordu, ancak neredeyse iki saniye daha hızlı gelmesine rağmen yeterli tur sayısına sahip değildi. Ancak Ricciardo Red Bull’un düşük arka kanat seviyesi ile gelmesinden düzlüklerde de yararlandı.

“Buraya oldukça düşük yere basma ayarlarıyla geldik. Bizi ikinci sektörde etkileyecekti, ancak aracın iyi bir temel yere basması vardı ve ikinci sektörde yeterince hızlı olabiliyor ve bu kanatla kötü olduğumuz düzlüklerde de iyi bir şans elde edebiliyorduk.”

Ricciardo lastiklerini dikkatli kullanarak son turda en hızlı zamanı elde etti ve 3.3 saniye farkla kazanmayı başardı.

Ancak ardından gelenler için işler o kadar kolay değildi. Raikkonen’in erken ilk pit stopu uzun bir son sürüş anlamına geliyordu ve Bottas’a kolayca geçildi. Ancak dördüncülüğü Raikkonen’in Ferrari’ye dönüşündeki en iyi derecesi oldu.

Vettel ancak beşinci tamamlarken Kevin Magnussen pozisyonunu Alonso’ya karşı savunmaya çalıştı. Alonso’yu Les Combes’te dışarı itince de 20 saniye ceza aldı ve puan sınırı dışına düştü.

Hamilton ise çoktan bitmiş yarışını bitime altı tur kala bıraktı.

Mercedes takım arkadaşları sezon boyunca harika performanslar gösterdiler ve aralarında çok az fark vardı. Rosberg bu kazadan kolaylıkla kaçabilirdi. Rosberg bu yarışın ardından Hamilton ile olan puan farkını 29’a çıkarmıştı.

1 YORUM

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]