Bahreyn 2004’ten beri yer aldığı F1 takviminde ilk defa bu kadar heyecanlı bir yarışa ev sahipliği yaptı. Önceki yılların aksine o sene gece yarışı olarak düzenlenmeye başlanan Bahreyn GP’sinde unutulmaz anlar yaşandı.

Sıralamalarda Hamiton’a oranla daha iyi bir tur atan Rosberg pol pozisyonunu kaptı. İkinci çizgiye yerleşerek şaşırtan Perez ve Bottas’ı Raikkonen Button, Massa, Hulkenberg ve Alonso takip etti. Aslında 3. olan Ricciardo’nun Malezya’da başlayan şanssızlıklar silsilesi bu yarışın sıralama turlarında da devam etti. Vettel ise son bölüme kalamadı.

Startta Hamilton iyi bir çıkış yakalayarak liderliği Rosberg’in elinden aldı. Devamında Rosberg’in karşı atağına takım arkadaşını hafiften pist dışına yollayarak cevap verdi 7. sıradan mancınıkla fırlar gibi start alan Massa 3. sıraya yerleşti. Alonso ise Raikkonen’i geçmişti.

Mercedes yarıştan önce ilk pitlere kadar lider giden pilota yumuşak, gerideki pilota ise sert lastik takmayı kararlaştırmıştı. Böylelikle son stintte lastik avantajı Rosberg’de olacaktı. Rosberg arada mesafe bırakıp son bölümdeki avantajını pekiştirmek istedi. Çünkü sürekli zorlar ise son bölümde atağa kalkmak için yeteri kadar yakıtı olmayacak idi.

Arkada ise Williams’lar lastik aşınması ile boğuşurken Bottas pite geldi ve lastiklerini iyi koruyan Perez Massa’nın arkasına gelmiş oldu. Williams ve Ferrari 3 pit stratejisi ile yarışacaktı. Ferrari ise unutmak isteyeceği bu yarışta tamamen savunma yapacaktı. Hulkenberg’e geçilen Alonso’nun telsiz mesajı, Montezemolo’nun yüz ifadesi bu gecenin Ferrari için çok uzun geçeceğinin habercisi idi. Yükselişe geçen Ricciardo DRS arızası yaşayan Vettel’in arkasına gelince yarış mühendisi Vettel’e “Daniel’ın geçmesine izin ver, onu tutma” diyecekti. (Töbe bismillah.) Vettel’in sert lastik stratejisi tutmayınca pite geldi.

İlk pitlere yaklaşırken Rosberg avantajı almam lazım diyip Hamilton’a karşı atağa kalktı. Rosberg Hamilton’ı iki tur üst üste çok zorlasa da Hamilton liderliğe asıldı ve stratejik üstünlüğünü kaybetmemiş oldu.

Mercedes’ler kapışıp pit yaptıktan sonra Rosberg tekrardan gücünü son bölüme saklamak üzere arada belli bir mesafe bıraktı. Tabi bu arada düğün dernek edasında şenlik yaşanıyordu. Lastik yiyen Williams’lar Force India ile olan farkı koruyamadı ve Hulkenberg-Perez iklisi Massa ve Bottas’ı yakaladı.

 

Raikkonen kağnı hızındaki Ferrari ile Button, Vettel ve Ricciardo’ya patır patır geçildi.

3 pit ile yarışan Massa pite gelince Perez ve Hulkenberg’in önü açılmış oldu.

Perez takım arkadaşını avlayıp podyum elde edebilecek pozisyona yerleşmiş oldu.

Yarışın sonlarına yaklaşırken kimseden korkmayan, bir efsane olan, kamikazelere rahmet okutan, Venezuela’nın kahramanı işte bize böyle bir süpriz yaptı!

 

 

SÜPRÜÜÜZ!!!

Bu takla ile beraber piste çıkan Bernd Maylander ve SLS AMG sayesinde Rosberg son turlarda Hamilton’ı geçmek için büyük bir avantaj yakaladı. Tabi bize de muhteşem bir son 10 tur izleme fırsatı çıktı.

Mercedes’ten Paddy Lowe hem Hamilton’ı hem de Rosberg’i telsizden “yarışmanıza izin veriyorum amma ve lakin en ufak bir temas olsun yaktım çıranızı” diyerek bilgilendirdi.

Son 10 turda Rosberg Hamilton’ı geçmek için her şeyi denedi. Ama Hamilton her seferinde aynı kararlılık ile yerini korudu ve Rosberg’e geçilmedi.

Arkada da kapışma devam ediyordu. Ricciardo Vettel’i güzel bir atakla geçti. Üstüne Vettel’in karşı atağına güzel bir savunma ile cevap verdi. Vettel yarışı Ricciardo ve Hulkenberg’in ardında bitirdi.

Ve gelelim Ferrari’ye. Ferrari bu yarışta hiç varlık gösteremeseydi daha az zarar görürdü. Gelen geçti Raikkonen ve Alonso’yu. Dominik Ali bu yarıştan sonra takımdan ayrıldı. Yerinde F1’i yeni izlemeye başlayan Marco Matiacci getirildi. İtalya GP’sinde de Montezemolo takımdan ayrıldı. Sene sonunda Alonso takımdan ayrıldı. Ve Ferrari’de o günden beri yeniden yapılanma süreci başladı.

11 Yorum

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]