Sebastian Vettel üç yıl önce Abu Dhabi’ye geldiğinde sezon boyunca şampiyona lideri bile olmamıştı. O yarışa üçüncü sırada girmiş ve şampiyonluğu takım arkadaşı ve Fernando Alonso’nun ellerinden almıştı.

Bundan sonra şampiyonluk serisi başladı. Ancak Vettel 2013’te Abu Dhabi’ye dördüncü şampiyonluğunu kazanmış olarak geldi.

O yıl daha fazla yapabileceği tek şey üstünlüğünü acımasızca göstermekti.

Webber pol avantajını kaybetti

İlk virajdaki bir kayma Mark Webber’in sezondaki ikinci pole pozisyonunu almasını sağladı. Ancak kötü kalkışı kendisini zor duruma sokacaktı.

RB9’u emin olunduğu gibi iyi kalkamadı ve Webber ilk virajın yakın olduğu için şükretti: “Malezya veya Monza’da olmadığımız için şanslıydık, çok daha acı olabilirdi. Kalkışların güçlü olduğum yer olmadığını biliyoruz, özellikle de bu küçük bebeklerle, küçük Pirelli’lerle.”

Webber sadece Vettel’e geçilmedi, ikinciliği de Nico Rosberg’e kaptırdı.

Raikkonen’in kötü hafta sonu erken bitti

Romain Grosjean yükselirken, ilk viraj diğer Lotus’un sonu oldu. Cuma günü ortaya çıkan maaş ödememe vakası ve Cumartesi günü sıralamalardan ihraç edilmesinin ardından Kimi Raikkonen ilk virajda Giedo van der Garde ile temas yaşadı ve sağ ön süspansiyonu hasar gördü.

Lotus pit duvarı ilk tur kazalarından kaçınmak için pitten başlamayı düşünmüştü, bu kazadan sonra birbirlerine ‘Ben demiştim’ demiş olabilirler.

Mercedes geriye düşüyor

Vettel’in rakiplerinin DRS aralığına girmesi için iki tura ihtiyacı yoktu, yarım turda da bunu yaptı. Rosberg’e tur başına bir saniyeden daha hızlı yaklaşmakla kalmadı, bunu yaparken lastiklerini de korudu.

Rosberg ise arkasındaki Webber’den kaçıyordu. İlk pit stoplarda Webber orta set lastiklere daha iyi uyum sağlayınca Mercedes pilotunu zorlamaya başladı.

Rosberg henüz pite girmemiş Paul di Resta’nın kuyruğuna geldi: “Sekizinci virajda onu geçmeye çalıştım, tüm KERS’imi kullandım ve bunu yapamadım. Mark bir sonrakinde beni avladı.”

Bir Mercedes pilotu gerilerken, diğeri ise ilerleme kaydedemiyordu. Hamilton ilk pitinin ardından Esteban Gutierrez’in arkasında çıktı, ancak Sauber’i geçemedi: “Burada trafikteyseniz geçiş yapmak çok zor, ancak araçtan neden azamiyi elde edemediğimi anlamamız gerekiyor.”

Gutierrez 18. turda nihayet pite geldi ve Hamilton’ın önü açıldı.

Massa stratejiden rahatsız

Vettel’den daha uzun süre pistte kalan isim Felipe Massa idi. Vettel’den dört tur sonra pite geldiğinde Vettel Massa’dan o kadar uzaktaydı ki, yarış sonuna kadar lideri göremedi.

Massa 38. turda pite geldiğinde orta hamurlu lastiklere geçti ve iki pit stop yapıp daha sert lastiklere geçen son isim oldu. Alonso ise altı tur sonra girip yumuşakları taktı.

Massa: “İlk sürüşte o lastiklerle 19 tur atmayı başardım ve son sürüşte de aynısını yapmamda bir engel yoktu.”

Massa Jean-Eric Vergne’in arkasında zaman kaybetti. Alonso pit alanına geldiğinde Massa’nın önündeydi ve Vergne ile yan yana çıktı. Toro Rosso pilotu 27 turluk orta sert lastiklerle tutunmaya çalışırken Alonso pozisyonu ele geçirdi.

Di Resta tek pit stopla altıncı

Vergne tek pit stop stratejisini iptal ederken Di Resta buna devam etti ve ödülünü de altıncı bitirerek aldı. Bunu başaran tek takım Force India oldu. Adrian Sutil benzer bir strateji ile 10. tamamladı. Aralarında Hamilton, Massa ve Sutil’i son turda geçen Sergio Perez vardı.

Jenson Button ilk turdaki teması ile mahvolan yarışının ardından orta sert lastiklerle 44 tur gitmeyi başardı, ancak ödülü Pastor Maldonado’nun arkasında 12.lik oldu.

Vettel rekoru tekrarladı

Vettel’in rakiplerinin hiçbiri onun peş peşe yedinci zaferine engel olamadı. Vettel peş peşe yarış kazanma konusunda Michael Schumacher ve Alberto Ascari’nin rekoruna ortak oldu.

Bir çok rakibi bir sonraki yıl yeni motorlar ve yeni araçlarda işlerin tersine döneceğini düşünerek kendisini avuttu.

9 Yorum

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]