Fernando Alonso Malezya’daki aldatıcı şartlarda akıllarda kalacak bir yarış zaferi kazandı.

Alonso zafer yolunda pistteki diğer beş dünya şampiyonundan hiçbir baskı görmezken genç yetenek Sergio Perez Ferrari’ye yarışın ikinci yarısında büyük baskı kurmuştu.

Nihayetinde Perez polden kalkan Lewis Hamilton’ın önünde ikinciliğe razı oldu.

Schumacher ve Grosjean çarpışıyor

Hafif yağmurla başlayan yarış çoğu sürücünün piste geçiş lastikleriyle çıkmasına sebep oldu.

Işıklar söndüğünde McLaren’lar temiz kalktı ve ikinci sıradan fırladılar. Hamilton iç çizgiyi dikkatli şekilde kapatırken Button’ı arkasında tutmayı başardı.

Arkalarında Romain Grosjean Michael Schumacher’i ve Mark Webber’i geçerek üçüncülüğe yerleşti. Ancak dördüncü virajda ikisinden tekrar atak yedi ve Schumacher dıştan geçmeye çalışırken Grosjean ile çarpıştılar ve ikisi de spin attı.

Bu Sebastian Vettel’i Alonso’nun önünde dördüncü sıraya yükseltti.

İlk turlarda yağmur şiddetini artırınca bazı sürücüler yoğun yağmur lastiklerine geçtiler. Perez Nico Rosberg’i geçme mücadelesini iptal ederek pite gelirken arkasından Bruno Senna da girdi.

Hamilton Button’dan uzaklaşırken Paul di Resta bir sonraki tur pite geldi. Felipe Massa ve Marussia’lar şartlar kötüleşince içeri girdi.

İlk pite gelen Button oldu

Artık yarış liderleri seçeneklerini gözden geçiriyordu. Tepedeki dörtlü ikişer saniye farkla ayrılıyordu, ancak Alonso Vettel’e yaklaşmıştı.

McLaren Hamilton’a şartların durumunu sordu: “Yağmur kötüleşiyor, ancak sorun yok. Araç bazı noktalarda kayıyor, ancak iyi.”

Arkasındaki Button aynı şeyleri düşünmüyordu ve yoğun yağmur lastiklerine geçmeye karar verdi. Button’ın daha önce Macaristan’da da yaptığı gibi düşündüğü doğru olandı, ancak kendisini liderliğe taşımaya yetmedi. Hamilton Vettel’in stratejisini sorduğunda: “Jenson pite girdi, Red Bull’lar hala geçişlerde. Diğer araçlar yoğun yağmurlarla daha hızlı gidiyorlar. Bu tur girmemiz gerektiğini düşünüyoruz.”

Hamilton da içeri girdi ve takım arkadaşının hemen önünde piste çıktı. Red Bull’lar da aynı tur pite geldiler ve Vettel pitlerden Alonso’nun arkasında çıktı. Artık üçü de yoğun yağmur lastiklerine önceden geçmesinin faydasını gören Perez’in arkasındaydı.

 

Yağmur nedeniyle kırmızı bayrak çıkıyor

Ancak yağmur şiddetini artırınca yoğun yağmur lastikleriyle bile pistte durmak zorlaştı. Perez dokuzuncu virajda dışarı taşarken 12. virajda tamamen dışarı çıktı, ancak devam edebildi.

Rosberg ve Vettel de dışarı çıkan isimler oldular. Yarış kontrol önce güvenlik aracını piste çıkardı, hemen ardından da kırmızı bayrak sallandı.

Büyük yağmura rağmen tek yarış dışı kalan isim beşinci turda spin atıp çakıl havuzuna saplanan Grosjean’dı. Araçlar gride McLaren’ların arkasında Perez, onun da arkasında Webber, Alonso ve Vettel olacak şekilde sıralandılar.

En büyük sürpriz Narain Karthikeyan’ın HRT’sinin onuncu sırada olmasıydı. Takım yarışa yoğun yağmur lastikleriyle başlayarak kumar oynamış ve kazanmıştı.

Hamilton yeniden başlangıçta lider

Yarış 10. turda güvenlik aracı arkasında yeniden başlatıldı ve dört tur boyunca pistte kaldı. Button telsizden: “Güvenlik aracının hala pistte olmasının bir sebebi var mı? Pist kesinlikle hazır.”

Hamilton liderliğini korurken Perez ikinciliğe çıktı. Arkasında Alonso ve Vettel vardı. Güvenlik aracı sonrasında lastiklerini çalıştıramayan Webber ise lastiklerinde sorun yaşadığı için takım arkadaşına geçilmişti, ancak sonra tekrar geçmeyi başardı.

Pist geçiş lastikleri için hazır olduğunda herkes içeri girdi. Ancak Hamilton arka kaldıraç sorunu sebebiyle bekletilirken diğer araçlar gelip geçti. Hamilton Button’ın arkasında çıkarken Ferrari’nin hızlı pit stopu Alonso’nun bu ikiliyi ve ardından Perez’i geçerek liderliği almasına yardım etti.

Button Karthikeyan’la çarpışıp yeni bir ön kanat için içeri girerken Alonso Perez’le farkı açıyordu ve 21. turda 4.1 saniyeye kadar çıkarmıştı. Hamilton önündeki ikili karşısında hiçbir şey yapamıyor ve 6.5 saniye arkada sürüyordu.

 

Perez Alonso’yu avlıyor

Yarışın yarısı geride bırakıldığında Alonso Perez’in 7.7 saniye önünde liderdi ve Hamilton da 7 saniye kadar arkalarındaydı. Geçiş lastikleri aşındığında güç dengesi Perez’e doğru kaydı.

Sauber pilotu giderek yaklaşıyordu ve 34. turda farkı 5.7 saniyeye düşürdü.

Perez Ferrari’ye yaklaşırken yağmurun da tekrar gelebileceği düşünülüyordu. 39. turda fark 2.3 saniyeye kadar düşmüştü.

Bu noktada Massa kuru zemin lastiklerine geçti. Ferrari pistin orta hamurlara hazır olduğunu görünce Alonso’yu da içeri aldı.

Alonso ile birlikte Vettel, Kimi Raikkonen, Jean-Eric Vergne ve Nico Hülkenberg de pite girdiler. Perez bir tur daha dışarıda kaldı ve bu ona pahalıya patladı. Ferrari’nin hızlı pit stopları farkın 7 saniyeye çıkmasını sağladı.

 

“Bu pozisyona ihtiyacımız var”

Ancak Perez kuru zemin lastiklerini sevdi ve ilk turunda Alonso’dan 1.4 saniye aldı. 48. turda Perez liderin bir saniye arkasındaydı.

Ancak Sauber Ferrari motor kontratının bedelini ödemeliydi ve sürücüsüne ikinciliğin yeterli olduğunu hatırlatmaya karar verdiler.

Yarış mühendisi Marco Schupbach: “Checo, dikkatli ol, bu pozisyona ihtiyacımız var.”

Perez de aynı şekilde düşünüyordu: “Kısa sürede yapmam gerekiyordu çünkü ön lastiklerimi kaybetmeye başladım.” Perez artık daha hızlı olamazdı ve 13. virajda dışarı taştı.

Perez’in Alonso’yu yenme şansı o an öldü, Meksikalı Ferrari’nin 2.2 saniye arkasında bitirdi.

Hamilton ikinci kez polden başladığı bir yarışta üçüncü bitirdi. Arkasında Webber vardı ve Vettel bir HRT’ye tur bindirirken lastiğini patlatınca pite girmek zorunda kaldı. Vettel’in telsizi düzgün çalışmıyordu ve son turdaki mesajları kafa karıştırınca ancak 11. bitirebildi.

Perez yarış sonrasında: “Bugün zafer mümkündü.” dedi. Ancak Sauber bağımsız bir takım olarak en iyi sonucunu almıştı.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]