Lewis Hamilton, Sebastian Vettel’i geçerek kariyerinde ikinci kez Amerika GP zaferini kazanmayı başarmıştı. İngiliz pilot daha önce 2007’de Amerika’da kazanmıştı.

Vettel ise hemen arkasında ikinci tamamlamıştı ve arkasındaki şampiyonluk rakibi Fernanso Alonso’nun neredeyse 40 saniye önündeydi.

Yarıştan önce Ferrari’nin stratejik hamlesi konuşuldu, Felipe Massa’nın vites kutusundaki mühür kasıtlı olarak kırıldı ve beş sıra grid cezası alınca 11. sıraya geriledi, ancak Alonso’yu yedinciliğe, daha da önemlisi pistin temiz tarafına getirdi.

Yarış başladığında kirli tarafın gerçekten kirli olduğu açıkça anlaşılıyordu, ikinci sıradan kalkan Hamilton Mark Webber’in arkasına düşerken dördüncü başlayan Kimi Raikkonen de gerilere düştü.

Alonso temiz taraftaydı ve iyi bir kalkış almayı başardı, ancak ilk turlarda Hamilton’ı izlemek zorundaydı, önündeki McLaren daha sonra Webber’in Red Bull’una dönüştü. Hamilton üçüncü turda geçmişti, ancak dışarı açılınca bir sonraki turda işi bitirdi.

Jenson Button 12. sıradan başlamıştı ve daha da gerilere düşünce Pastor Maldonado ile tutkulu bir savaşa tutuştu. Button bu yolda sorun yaşayıp geriye düşen Michael Schumacher’i de geçmişti.

İlk pit stoplar yaklaşırken Alonso takım arkadaşı Massa’ya karşı zaman kaybediyordu. Ancak 17. turda Webber’in aracı alternatör arızasıyla kalınca Alonso tekrar avantaj kazanmaya başladı. Alternatör sorunu o sezon Vettel’i de birkaç kez etkilemişti.

Alonso üçüncüğe yükseldi, ancak hemen sonra pite geldi. Sağ arka tekerinin biraz geç takılması Raikkonen’e geçilme riski demekti. Ancak Lotus da Raikkonen’in lastikleri konusunda yeterince hızlı değildi ve Massa da böylece Lotus’un önüne geçti.

Savaş henüz pite girmemiş sürücüler arasında sürüyordu, Daniel Ricciardo Raikkonen ve Massa’yı geçerken Raikkonen Massa’yı geçmeyi başardı. Ricciardo pite girdiğinde Massa Raikkonen’e tekrar yaklaştı ve dördüncülüğü almayı başardı.

Button 36. tura kadar sert lastikleriyle pistteydi ve pit stopundan sonra Grosjean’ı geçti ve hemen ardından Raikkonen’i kovalamaya başladı.

Ön grupta ise diğer McLaren’ın geçmesi gereken sadece tek bir kişi vardı, Hamilton ilk sürüşlerde Vettel’e yaklaşmış, DRS alanına girmiş ancak lastikleri bittiğinden dolayı geri çekilmek zorunda kalmıştı.

Hamilton ikinci sürüşte de güçlüydü, ancak bir türlü yeterince yakın olamıyordu. Sonrasında 42. turda Vettel Narain Karthikeyan’ın HRT’sinin arkasına düştü ve Hamilton DRS’in de yardımıyla geçişi tamamlamayı başardı.

Hamilton yanından geçip giderken, Vettel telsizden Karthikeyan hakkında şikayet ediyordu.

Damalı bayrak sallandığında Alonso ikilinin 38 saniye arkasındaydı. Diğer Ferrari Button’ın açıkça önündeydi ve arkalarında Lotus’lar vardı.

Red Bull Webber’in ardından Vettel’in alternatörünün arızalanmasından endişe ediyordu, ancak bu gerçekleşmedi. Hamilton takımdaki sondan ikinci yarışında McLaren’a galibiyeti kazandırdı ve şampiyonada tekrar dördüncü sıraya çıktı.

Vettel ise Alonso’ya sadece 3 puan fark açabildiği için hayal kırıklığı yaşıyordu. Takımı Red Bull üreticiler şampiyonluğunu elde etmiş, ancak sürücüler şampiyonluğu Vettel’in 13 puan liderliği ile son yarışa kalmıştı.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]