Sebastian Vettel sıralamalarda rahat bir şekilde pole alırken onu 0.7 saniye geriden Jenson Button takip etti. Button’ın takım arkadaşı Lewis Hamilton ise üçüncü en hızlı zamana imza attı.

Mercedes’ten Nico Rosberg kendisini dördüncü sırada bulurken arkasında Ferrari pilotları Fernando Alonso ve Felipe Massa yer aldı. Alonso’nun tur zamanı Vettel’in pole turundan 1 saniye kadar yavaştı.

webb_redb_shan_20114-e1459349315984

Berbat bir seans geçiren Mark Webber son antrenmanda yaşadığı elektrik sorunları sebebiyle ilk seansta elendi ve yarışa 18. sıradan başlamak zorunda kaldı.

Lewis Hamilton yarış başlangıcından dakikalar önce stresli bir durumla karşılaştı; aracında oluşan bir yakıt sorununu çözmek zaman aldı ve bunda 35 saniye gecikseydi pit alanından kalkması gerekecekti.

jaime-alguersuari-toro-rosso

Jaime Alguersuari 10. turda pitten çıktıktan sonra bir lastiğini kaybedince yarıştan çekilmek zorunda kaldı. İspanyol pilot yarış dışı kalan tek pilot oldu. Bu sonuç en çok pilotun bitirdiği yarışı olarak tarihe geçecekti ki, sezonun ilerleyen yarışlarında, Valensiya’da tüm grid, yani 24 araç da yarışı tamamlayınca rekoru ele geçirdi.

f1china_006__tcp_gallery_image

Button 15. turda pite geldiğinde büyük bir hata yaparak yanlışlıkla Red Bull pit ekibinin arasına girdi. Ancak Red Bull mekanikerleri yolu açıp Button’ı gönderirlerken arkadan gelen Vettel de Button gibi zaman kaybetti. Pit stopların ardından Button Vettel’in arkasından piste döndü.

Yarışa stres dolu dakikaların ardından başlayan Hamilton üç pit stop yaparak iki pit stop yapan rakibi ve şampiyona lideri Vettel’i 56 turluk yarışın 52. turunda geçmeyi başardı. Vettel yarışına kötü başlamış ve ilk turunda McLaren’lara yenilmişti, Jenson Button önde giderken Hamilton peşpeşe hızlı turlarla gelerek zaferi kazanmayı başardı.

Webber 18. sıradan başladığı yarışta harika sürerek Red Bull aracını damalı bayrağa üçüncü sırada getirmeyi başardı. Button ise ancak dördüncü bitirebildi.

fe125594

Yarış Vettel’in Hamilton önündeki şampiyona liderliğini 21 puana düşürdü ve Red Bull’un markalar şampiyonasındaki McLaren önündeki liderliği de 20 puana düştü. Hamilton yarıştan sonra çok coşkuluydu ve şöyle konuştu: “Kariyerimdeki en iyi yarışlardan birisiydi. Fabrikadaki çocuklar için eve zaferle döndüğümden dolayı harika hissediyorum.”

untitled-2

6 Yorum

  1. Button 15. turda pite geldiğinde büyük bir hata yaparak yanlışlıkla Red Bull pit ekibinin arasına girdi. Ancak Red Bull mekanikerleri yolu açıp Button’ı gönderirlerken arkadan gelen Vettel de Button gibi zaman kaybetti.

    Günay abi? Yanlışlıkla 😀

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]