Lewis Hamilton 2011’deki ikinci zaferini heyecanlı geçen Nürburgring yarışında elde etmişti.

İngiliz pilot yarışın sonuna kadar Fernando Alonso ve Mark Webber’e karşı yarışmıştı.

Üçlü savaş

Polden kalkan Webber yine kalkamayınca Hamilton ilk viraja önde girdi. Arkasında Alonso içe dalarak Sebastian Vettel’i geçerek üçüncülüğü ele geçirdi.

Ancak Alonso ikinci turun ikinci virajında dışarı taşınca Vettel üçüncülüğü tekrar devraldı. Ancak bu kez de kendisi hata yapınca RTL Kurve’de yüksek hızda spin attı.

Webber şikanda dışta kalan Hamilton’ı avladı, ancak Hamilton ilk virajda Webber’in içine dalınca tekrar yerini geri aldı. Ancak Red Bull’un Webber’i Hamilton’dan önce pite alması Webber’e liderliği getirdi.

Hamilton pite Alonso ile birlikte geldi ve henüz pite girmeyen Felipe Massa’yı kovalayan Webber’i yakamaya başladı.

İlk pit stoplarda Webber’in işine yarayan strateji bu kez ters tepince Hamilton pitten Red Bull’un çok az önünde çıktı ve ikinci virajda Webber’i kerblere iterek önde kalmayı başardı.

Ancak bu kez üçüncü olan Alonso ikisinin de önünde pitten çıktı. Hamilton oldukça yakındı ve ikinci turda Ferrari’nin çevresinden dolaştı. Bu an yarışın sonucunu etkilemişti. Alonso Hamilton’a Webber’e bıraktığından daha fazla yer bırakınca McLaren tekrar liderliğe yükseldi.

Son tur pit stopları

Hamilton hızlıca uzaklaşırken turun geri kalanında Alonso’ya bir saniyeden daha fazla fark attı. Çok daha yavaş orta sertler için bir kez daha pite girmek zorunda olduğunu bilmesine rağmen Hamilton peşindeki ikiliden uzaklaştı.

Takımlar daha sert lastiklere geçtiler ve beklendiği kadar yavaş olmadıkları ortaya çıktı. Hamilton bu kez üçlüden ilk pite giren oldu ve Alonso McLaren’ın sorun yaşama ihtimaline karşı dışarıda kaldı, ancak bunun boş umut olduğu anlaşıldı.

Vettel sorunlu yarışında dördüncü oldu ve ilk kısmında aracındaki fren dengesi ile boğuştu. Yarışın yarısından fazlasını da Massa’nın Ferrari’sini geçmeye çalışırken harcadı.

İkili sonunda son turda orta sert hamurlu lastiklere geçtiler ve yavaş Ferrari ekibi Vettel’e dördüncülüğü kazandırdı.

Arkadaki mücadele

Savaşa kalkıştan sonra Vitaly Petrov’un arkasında kaldıktan sonra ilk pitini geç yapan Jenson Button da katıldı. Ancak Button yarışın yarısına gelmeden hidrolik arızasıyla kaldı.

Adrian Sutil evindeki yarışta altıncı olarak iki pit yaparak en iyi sonuç alan isim oldu. Bu derece onu iki Mercedes pilotunun önüne taşımıştı. Michael Schumacher takım arkadaşı Nico Rosberg’i geçmeye çalışıyordu, ancak Vettel ile aynı virajda benzer bir spin atınca Rosberg’in 10 saniye arkasında bitirdi.

Kamui Kobayashi 17. cepten kalkmasına rağmen dokuzuncu oldu ve Petrov da son puanı elde etti. Sergio Perez ve Jaime Alguersuari puan barajının hemen dışında kalırken Nick Heidfeld’in spin attırdığı Toro Rosso’nun arkasında kalan Paul di Resta geçiş yapamadı. Heidfeld ise Sebastien Buemi’nin Toro Rosso’su tarafından dokunulup spin atınca yarışı bırakmak zorunda kalmıştı.

Hamilton’ın zaferi Vettel’in devasa puan farkı için küçücük bir şeydi. İlk üçte bitirenler bu yarışın bir dönüm noktası olacağını düşünüyorlardı, ancak daha fazla kazanacak olan Vettel endişelenecek bir durumda değildi.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]