Beş kırmızı ışık söndüğünde polden kalkan Mark Webber avantajını kullanarak ilk viraja lider girdi. İkinci kalkarken patinajda kalan Lewis Hamilton, üçüncülükten iyi kalkış yapan Sebastian Vettel’e geçildi, ancak Hamilton üçüncü virajda Vettel’i dıştan yaptığı hamleyle geçmeyi başardı.

Michael Schumacher de iyi bir kalkış yaparak Jenson Button’ın önüne geçmeyi başardı, ancak McLaren pilotu 12. virajda rakibinin hava koridoruna girerek pozisyonunu geri almayı başardı. Pedro De la Rosa ikinci virajda dışa açılınca Sebastien Buemi’ye geçildi, ancak Buemi de dışa açılınca Nico Hülkenberg bundan yararlandı. Buemi yerini geri almaya çalışırken Hülkenberg ile temas yaşadılar ve buemi’nin sağ arka lastiği patladı. İki pilotta onarımlar için erken pit yapmak zorunda kaldı. İlk turun sonunda sıralama Webber, Hamilton, Vettel, Button ve Schumacher şeklindeydi.

İlk dört pilot arkadakilerle farkı açtı. Hamilton üçüncü turda Webber’i geçmek için bir manevra yaptı ancak yaklaşamadı. Hamilton Webber’i 12. virajda ikinci kez geçmeye çalıştı ancak yine yaklaşamadı. Bu geçiş denemeleri Hamilton’ın aracının Webber’inkinden daha etkili olmasından kaynaklanıyordu. Webber 8. virajda farkı açsa da Hamilton arka düzlükte bu farkı kapatıyordu.

Altıncı turda Webber, Hamilton ve Vettel en hızlı turu sırayla attılar, ancak Hamilton o turda en hızlı isimdi. McLaren 10. turda yakıt tüketiminin fazla olduğunun farkına vardı ve her iki sürücüsüne de motor motor modlarını değiştirmelerini söyledi. Hamilton ve Webber 12. turda pit stoplarını yaptılar. Hamilton’ın pit ekibi sol arka tekerleği takarken zorlanınca Webber önde piste döndü. Hamilton Vettel’in arkasında üçüncülüğe düştü.

Button liderliği ele geçirdi, ancak telsizden arka lastiklerinde tutunma kaybı yaşadığını söyledi. 18. turda pite giren Button dördüncü çıktı. Hamilton 12. viraja gelirken Vettel’i dıştan geçmeye çalıştı ancak başarılı olamadı. 19. turun sonunda tüm liderler pit stoplarını tamamlamıştı. Sıralama Webber, Vettel, Hamilton ve Button şeklindeydi. Schumacher bu grubu 15 saniye uzaktan takip ediyordu.

dppi_00410009_012

39. turda Webber Red Bull’dan Vettel’in hızını düşürmesini istedi, ancak McLaren’lar çok yakında olduğundan bu kabul edilmedi. Webber 40. turda yakıt koruma moduna geçti ve bu performansının düşmesine sebep oldu. Vettel 1 kg yakıt koruyabilmişti ve daha hızlı motor ayarında kalmayı tercih etti. Vettel 11. virajın çıkışında Webber’in içine girdi. 12. viraja yaklaşırken ikili yüksek hızda temas yaşadılar ve Vettel iki kez 360 derece döndüğü şekilde spin attı. Her iki pilot da kaçış alanına taştılar. Vettel sağ arka lastiği patlayınca yarışı bıraktı, Webber ise hasarlı ön kanadı ile devam edebildi.

Kaza Hamilton ve Button’ın ilk iki sırayı ele geçirmesini sağladı. Yarışta beklenen yağmur 41. turda ancak çiseleme şeklinde geldi. İki tur sonra Webber pite gelerek ön kanadını değiştirdi. 44. turda Hamilton’a yakıt koruması ve yağmurdan dolayı ilk virajı dikkatli dönmeleri söylendi. Button’ın da yakıt koruması gerekiyordu. Hamilton’a Button’ın kendisini geçmeyeceği söylendi. Her iki pilottan ön sağ lastiklerini korumak için 8. virajda dikkatli dönmeleri istendi.

f1-fansite-com-hd-wallpaper-2010-turkey-f1-gp_02

Button 48. turda 12. viraja gelirken Hamilton’ın dışından atak yaptı ve geçmeyi başardı. Hamilton bir sonraki tur pit düzlüğündeki atağıyla pozisyonunu geri kazanmayı başardı, ikili bu esnada bir temastan son anda kurtuldular.

52. turda Button’dan lastiklerini ve yakıtını koruması istendi. Fernando Alonso 54. turda Vitaly Petrov’u geçmek için atak yaptı ancak başarılı olamadı. Alonso üçüncü virajda tekrar denedi ve lastikleri aşınmış olan Petrov hata yapınca Alonso sekizinciliğe yükseldi. İki sürücü temas yaşadı ve Petrov’un lastiği patladı ve 56. turda yumuşak lastikler için pite girince 15. sıraya düştü.

f1-fansite-com-hd-wallpaper-2010-turkey-f1-gp_01

Hamilton yarışın geri kalanında liderliğini korudu ve 58. turda damalı bayrağı geçerek sezonun ilk galibiyetini kazandı. Button 2.6 sn arkadan ikinci olurken Webber üçüncü olarak Schumacher’in önünde podyumu tamamlayan isim oldu. Hamilton’ın zaferi ile birlikte 2010’un ilk yedi yarışını beş farklı pilot kazanmış oldu.

hami_butt_webb_ista_2010

untitled-4

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]