2010 Belçika GP: Yağmur

2

Lewis Hamilton Spa’da sezondaki üçüncü zaferine imza atarken sürücüler şampiyonasında liderliği ele geçirmeyi başardı.

Kalkışta Mark Webber’i geçmişti ve aksiyon dolu yarışta ara ara yağan yağmur geçişlerinden sorunsuz çıkabilmişti.

Beş şampiyon adayından sadece ikisi puan alabilmişti, Fernando Alonso, Sebastian Vettel ve Jenson Button sorun yaşamıştı.

Barrichello 300. yarışında kaza yapıyor

Polden kalkan Webber ilk viraja gelindiğinde altıncılığa kadar düşmüştü, liderliği ele geçiren Hamilton’ı Robert Kubica ve Button takip ediyordu.

Ancak birkaç dakika içinde ilk yağmur geçişi geldi. Çok ağır değildi, ancak şikan için frenlemeyi etkileyecekti. Hamilton ve Button dahil bir çok araç şikanda sorun yaşamıştı.

Rubens Barrichello da sorun yaşayanlar arasındaydı ve Fernando Alonso’nun Ferrari’sine arkadan sertçe çarptı. Kaza Williams’ın ön tekerinin kopmasına neden olurken, Barrichello’nun 300. yarışının erken bitmesine neden oldu. Alonso şanslıydı, ve devam edebildi.

Güvenlik aracı piste girmişti, ancak hemen öncesinde Button Kubica’yı Eau Rouge’dan sonra geçebilmişti. Vettel de Button’ı geçmeye çalışıyordu, ancak Renault’dan kaçmak için çime taşmak zorunda kaldı.

Vettel Button’a çarpıyor

Hamilton yarış yeniden başladığında Button’ın önünde kaldı, ancak Vettel Kubica’yı geçmeyi başarmıştı. Red Bull pilotu artık ön kanadı hasarlı Button’a atak yapmaya hazırlanıyordu.

Hamilton liderliğini 10 saniyeye kadar çıkarmışken yağmur geri döndü ve Vettel Button’ı daha agresif bir şekilde kovalamaya başladı. 16. turda şikanda atak denerken aracının kontrolünü kaybetti ve Button McLaren’ının yanlarından buharlar çıktığı halde dışarı savruldu.

Button yarışı bırakmak zorundaydı, Vettel ise yeni bir ön kanat sonrasında devam edebilmişti ve bu esnada Kubica Webber’in bir saniye kadar önüne geçmişti.

Bir sonraki yağmur geçişi takımları zorunlu kuru lastik pit stopuna yönlendirmişti. Adrian Sutil Alonso’nun önünde kalabilmek için erkenden içeri girdi.

Ferrari pilotu sert lastiklere geçmeden önce zaten geçiş lastiklerini denemişti. Yeni takımların araçlarını geçmiş, ancak şikanda geçmeyi başarana kadar birkaç tur Vitantonio Liuzzi’nin arkasında kalmıştı.

Sutil pite girdiğinde diğerleri de onu takip etti. Önce Webber, ardından Felipe Massa ve Kubica sonraki turda beraber pite geldiler. Webber Kubica’nın önünde kalamadı, Kemmel’de hava koridoruna girdi, ancak başarılı olamadı.

Hamilton sonunda 24. turda pite geldi ve yine lider çıktı. Ancak bu onun son pit stopu olmayacaktı.

Hamilton’ın korkusu

Yarışın en büyük yağmuru bitime 10 tur kadar kala geldi. Hamilton ve gerisi başlangıçta kuru zemin lastikleriyle devam etmeyi denediler, diğerleri ise kumar oynadı: Timo Glock yoğun yağmur lastiklerine geçti, ancak pist hiç o kadar ıslanmayacaktı.

Hamilton, Kubica, Webber ve Massa yağmur bastırdığında hala kurulardaydı, ancka diğerleri yeterince şey görmüş ve geçiş lastiklerine yönelmişlerdi.

Hamilton Rivage’da çakıl havuzunda bariyerlere küçük öpücükler kondururken geçiş lastiklerine ihtiyacı olduğunu anladı, liderliği de azalmıştı.

Bu kez liderler pite geldi. Kubica pit kutusunda duramayınca pit ekibini dağıttı ve bu Webber’e ikinciliği kazandırdı.

Kaza Alonso’nun yarışını bitirdi

Alonso Kamui Kobayashi’yi geçerek sekizinciliğe kadar yükselmişti. Ancak 37. turda yedinci virajda kerblere fazla taşınca bariyerlere doğru spin attı.

İspanyol pilot yarışın başında ‘yok edilemez’ görülen Ferrari’yi durdurmayı başarmıştı ve güvenlik aracı piste çıktı.

Yarış dört tur kala yeniden başlatıldı ve Hamilton Webber ve Kubica’nın önündeki liderliğini bitime kadar devam ettirdi. McLaren pilotu iki yıl önce kendisinden alınan zaferi geri alıyordu.

Massa sessizce dördüncü olurken, Adrian Sutil bir saniyeden daha yakın bir şekilde arkasındaydı.

Vettel yarışı puan barajının dışında, ancak 15. sırada bitirdi. Liuzzi, şikanda Vettel’e geçildikten sonra ona dokunmuş ve Vettel’i tüm tur boyunca patlak lastikle turlamak zorunda bırakmıştı. Button’a çarptığı için verilen pitten geçme cezası da buna eklendi.

2 Yorum

  1. güvenlik aracı olur Ferrari galibiyeti için fırsat kollarız derken Alonso’nun yüzünden güvenlik aracı girmişti bir de Hamilton’un bariyerlere teğet geçtiği an efsaneydi röportajında nabzım o anda 220 falandı demişti 😀

  2. bu yarıştan ziyade, hemen her üst düzey pilot f1 kariyerinin ilk yıllarında pek sevilmemiş, olumsuz bahsi geçerek yaklaşım olmuştur bu pilotlara karşı. schumi, alonso, vettel ve şimdi de verstappen aynı yoldan gidiyor. schumi den sonra tam manasıyla yıldız, zirvedeki pilotun yeri doldurulamadı alonso ile hamilton veya vettel ile. f1 dünyası şimdi bu boşluğu vertsppen ile mi dolduracak? doldurmaya çalışıyor? f1, fia yeni kurallar ile seçeceği sıradaki takım red bull mu olacak veya ferrari’de verstappen ile boşluk doldurulmaya çalışılacak mı?

    🙂

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]