Sezonun ikinci yarışı öncesinde sıralamalarda Red Bull pilotları Sebastian Vettel ve Mark Webber ilk iki sırayı almış ve onları Ferrari’siyle Fernando Alonso takip ediyordu. Jenson Button ise McLaren’ıyla ikinci yarışına 4. cepten başlayacaktı.

Başlangıç öncesinde pist ıslaktı ve tüm araçlar kalkış için geçiş lastiklerine sahipti. Virgin Racing araçları yakıt sorunu nedeniyle modifiye edilince Timo Glock ve Lucas di Grassi yarışa pitten başlayacaklardı. Jarno Trulli’nin Lotus’u da hidrolik sorunu yaşayınca yarışa başlayamadı.

Kalkışta Vettel ilk virajda liderliğini korurken Robert Kubica da iyi kalkmış ve dokuzunculuktan dördüncülüğe yerleşmişti. Lewis Hamilton ise aynı sürede üç pozisyon yükseldi.

İlk virajda Button’ın sol önü Alonso’nun sağ arka tekeri ile temas edince Alonso spin attı ve son sıraya kadar düştü. Michael Schumacher de Alonso’ya çarpınca ön kanadını kaybetti.

Turun geri kalanında Sauber’den Kamui Kobayashi ön kanadını kaybetti ve sonrasında Hülkenberg ve Buemi’nin karıştığı büyük bir kaza oldu. Kaza güvenlik aracını piste getirirken Schumacher yeni bir ön kanat için pite geldi.

Dördüncü turda tekrar başlayan yarışta Vettel liderliğini korudu ve turun sonunda arkasındaki Felipe Massa’nın 1.1 saniye önündeydi. Arkasında Webber, Kubica, Nico Rosberg, Button ve Hamilton bulunuyordu. Hamilton altıncı turda takım arkadaşını geçerek altıncılığa yükseldi. Aynı tur Massa yavaş kalınca Webber’e geçilmekten kurtulamadı.

Button bu noktada takımından kuru zemin lastiklerini hazırlamasını istedi. Pist kurumaya başladığında herkes pite gelmeye başladı ve Vettel de dokuzuncu turda pite geldi. Vettel lider döndüğü pistte Button ve arkasındaki Kubica’dan uzaklaşıyordu.

16. turun başında Hamilton ve Webber Alonso’yu geçti, ardından Webber Hamilton’a savunma yaparken çakış havuzuna taşınca sekizinciliğe kadar geriledi. Massa ise aynı turda Hamilton’ı geçmeyi başarmıştı, ancak Hamilton yerini geri almak için mücadelesine devam etti. Massa 21. turun sonunda kayınca Hamilton içe dalabildi ancak ön kanadının küçük bir kısmını da kaybetti.

26. turda Vettel’in sol ön tekerleğinden kıvılcımlar çıkmaya başladı ve fren sorunu ile spin atarak yarışa veda edince liderliği Button devraldı.

33. turda Hamilton ve Kubica’nın savaşı arasında pite gelen Webber yumuşak hamurlara geçti. Bir tur sonra pite gelen Rosberg düzlüğe Webber’le yan yana çıkmış, ancak geçmeyi başaramamıştı.

Hamilton 37. turda dışarı taşınca yerini Webber’e kaptırmış, ancak sonra pozisyonunu geri kazanmıştı. İkili Alonso’ya saniyede iki saniye kadar bir hızla yaklaşıyordu. Hamilton 49. turda Alonso’yu yakaladı, ancak lastiği bittiği için geçemedi.

Hamilton 56. turda bir kez daha denedi, ancak Alonso kapıyı yine kapattı. Webber bundan yararlanmaya çalıştı, ancak ön kanadı yere basma kaybettiği için fren noktasını kaçırdı. Hamilton’ın arka tekerleklerinin biriyle temas edince ikisi de çakıl havuzuna taştı. İki pilot da devam edebilse de Webber’in ön kanadını değiştirmesi gerekiyordu.

Button öndeki rahat liderliğini bitime kadar koruyunca McLaren’ındaki ikinci yarışını kazanmayı başardı. 12 saniye arkasından Kubica gelirken Massa podyumu tamamlayan isim oldu.

Yarış bittiğinde Alonso 37 puanla sürücüler şampiyonasında liderliğini korurken takım arkadaşı Massa farkı dört puana düşürmüştü.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]