2009 Malezya GP: Yağmur, yeniden

0

Sıralamalarda Jenson Button Jarno Trulli’nin Toyota’sının önünde peş peşe ikinci polünü elder ederken diğer Brawn pilotu Rubens Barrichello dördüncü sırada kaldı, ancak Vettel vites kutusu değiştirdiği için beş sıra ceza alıp sekizinci sıraya gerileyince üçüncülüğe yükseldi.

kubica_2009_malaysian_gp_1

Yarış Robert Kubica dışındaki tüm pilotların sorunsuz kalkışı ile başladı. Kubica’nın yarışı, BMW’si ilk turda motor sorunu yaşayınca bitti. Williams’tan Nico Rosberg dördüncü başladığı yarışın ilk virajında liderliğe yükselmeyi başarırken onu Trulli ve 10. sıradan kalkmasına rağmen KERS’ini doğru zamanda kullanan Fernando Alonso takip ediyordu.

Button kötü bir kalkış almış ve dördüncülüğe düştü. McLaren’dan Heikki Kovalainen beşinci virajda pistin kirli tarafına taşınca spin attı ve yarıştan çekilmek zorunda kaldı.

1-williams-formula-one-driv

Kötü kalkan Button 13. virajda aracı ağır Alonso’yu geçti ve üçüncülüğe yükselerek Trulli’nin arkasına takıldı. Rosberg ve Trulli yakıt almak için Button’dan önce durunca ilk pit stoplardan avantajlı çıkan isim Button oldu ve liderliği aldı. Yağmur yağacağı artık açıkça görülüyordu, ancak Kimi Raikkonen kuru zemin lastiklerinden doğrudan yoğun yağmur lastiklerine geçti. Ancak bu kumarı tutmadı, yağmur beklendiği kadar erken gelmedi ve yağmur lastikleri kuru zeminde çabuk aşınınca ciddi şekilde yavaşlamak zorunda kaldı.

19. turda yağmur yağmaya başladı ve pilotlar yağmur lastikleri için pite girdiler. Ancak bu noktada pistte birikmiş su yoktu ve bu da yağmur lastikleri çok çabuk aşınmasına sebep oldu. Timo Glock bu duruma daha iyi uyan geçiş lastiklerini taktı ve hızlıca üçüncülüğe kadar yükselebildi. Diğer sürücüler bu örneği uyguladı ve geçiş lastiklerine dönerken gridin büyük kısmı 31. tura kadar bu lastiklerle kaldı. 31. turda yağmur etkisini çok artırınca sürücüler yoğun yağmur lastikleri için tekrar piste girdiler.

2009_malaysia_red_flag_cropped

Şiddetli yağmur sebebiyle yarış 33. turda durduruldu ve sonuçlar 31. turun sonuna göre belirlendi. Puan alacak ilk sekiz pilota puanları yarım verildi.

Button sezondaki ikinci zaferini alırken beş puan kazandı. Bu Button’ın ilk peş peşe zaferi ve kariyerinin üçüncü zaferiydi. Zafer ayrıca ilk iki yarışını kazanan Brawn GP için de bir ilkti, ondan önce bunu yapan 1950’de Alfa Romeo’ydu. Nick Heidfeld Toyota’dan Timo Glock’un önünde ikinci sırayı elde etti. Heidfeld ayrıca KERS’e sahip bir aracın ilk podyumunu elde etmiş oldu.

untitled-4

f1-fansite-com-hd-wallpaper-2009-malaysia-f1-gp_20

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]