2008 İngiltere GP: Hamilton’ın efsane zaferi

0

Sabahtan beri yağan yağmur pisti su içinde bırakmış ve yarış başlarken sakinleşmişti. Pist sıcaklığı 16, hava sıcaklığı ise 15 dereceydi. Tüm pilotlar geçiş lastikleriyle başlamayı tercih ettiler. Nico Rosberg ise ayar değişikliklerinin ardından pit alanından başlamıştı.

Öndeki üç pilot, Heikki Kovalainen, Mark Webber ve Kimi Raikkonen kalkışta tutunma sorunu yaşamış ve Lewis Hamilton ilk viraja lider girmişti. Sonunda tutunma yakalayan Kovalainen Hamilton ile lastik teması yaşayarak liderliği devraldı. İlk turda Webber ve Felipe Massa spin atarken David Coulthard ve Sebastian Vettel temas yaşayıp çakıl havuzunda kaldılar.

Massa üçüncü turunda tekrar spin atıp en arkaya düştü. Hamilton ise beşinci turda Kovalainen’i geçmeyi başardı ve onuncu turda altı saniye fark yaratabildi. Raikkonen pist kurudukça daha iyi performans göstermeye başlamıştı ve pite girmelerinden önce fark bir saniyenin altına inmişti.

McLaren Hamilton’a yeni set geçiş lastikleri takarken Ferrari bir kumar oynadı ve lastikleri değiştirmeden sadece yakıt ikmali yaptı. Ancak Hamilton pitlerden yine önde çıkmayı başarmıştı. Yağmur tekrar başlayınca McLaren haklı çıktı ve Raikkonen tutunma yakalamakta zorlandı. 27. turda Kovalainen ve Nick Heidfeld Raikkonen’i yakalayıp geçtiler. Aynı tur Giancarlo Fisichella, sonraki tur ise Force India’daki takım arkadaşı Adrian Sutil spin atıp yarışı bıraktılar. Raikkonen Robert Kubica ve Nelson Piquet’ye de geçilince 30. turda pite girmek zorunda kaldı.

37. turda Honda’lar yoğun yağmur lastiklerine geçme kararı aldılar. Koşullar ağırlaşınca önce Nelson Piquet Jr ve daha sonra da Hamilton, Kubica, Raikkonen ve Massa araçlarının kontrolünü kaybettiler ve Piquet Jr. dışındakiler piste geri dönmeyi başardı.

Yarışı 30 saniye kadar önde götüren Hamilton hava durumunun iyiye gideceği düşünüldüğünden 38. turda yeni set geçiş lastiklerine geçiş yaptı. Bir sonraki tur ikinci sıradaki Heidfeld de pite girdi ve aynı lastik seçimlerini yaptı. İkili arasındaki fark 36 saniye idi.  Bir kaç tur sonra Raikkonen tekrar spin attı ve bariyerlere çarpmaktan son anda kurtularak piste dönmeyi başardı.

Bitime 20 tur kala Rubens Barrichello yoğun yağmur lastikleriyle herkesten dokuz saniye daha hızlıydı ve, Kovalainen ve Fernando Alonso’yu geçerek dördüncülüğe kadar yükseldi. Kubica spin atınca yarışa veda etti. Rosberg ise geçiş yapmaya çalışırken Timo Glock’a arkadan çarpınca ön kanadını değiştirmek zorunda kaldı. Barrichello üçüncü sıra için Jarno Trulli’yi yakalayıp geçmeyi başardı.

Barrichello 47. turdaki pit stopundan sonra Heidfeld’in arkasında üçüncü olarak piste geri döndü. Aynı tur Kovalainen Alonso’yu geçmiş, Massa ve Webber spin atmış ancak geri dönmeyi başarmışlardı. Bir sonraki tur spin atan isim Kovalainen olunca Alonso ve Raikkonen’e geçildi. Yarıştaki son isim olan ve 13. sırada ilerleyen Massa bir kez daha spin attı.

2008-HD-wallpaper-F1-GP-Britain_01

Hamilton 60 turun sonunda bitiş çizgisini ikinci Heidfeld’in 68 saniye önünde geçti. Bu zafer 1995 Avustralya GP’den bu yana en büyük farkla kazanılmıştı. Barrichello Honda’nın 2008 sezonunun en iyi sonucunu alarak üçüncü bitirdi. Raikkonen dördüncü, Kovalainen beşinci ve Alonso altıncı bitirmişti.

Raikkonen aynı zamanda yarışın ilk turlarında en hızlı tur zamanına imza atmıştı ve bunu yaptığı peş peşe altıncı yarışıydı.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]