2008 Belçika GP: Hamilton ve Raikkonen’in Mücadelesi

8

Lewis Hamilton ve Kimi Raikkonen’in 2008 Belçika GP’sinin son turlarındaki müthiş mücadelesini çok az kişi unutabilir. Spa-Francorchamps’taki yağmur işleri iyice karıştırmış ve yarışı kazanmayı kafasına koyan bu ikili pistte kalıp savaşmaya devam etmişlerdi.

Hamilton yarışa şampiyonluk yolundaki rakibi Felipe Massa’nun yanında polden başladı. İkinci turda spin atan Hamilton liderliği Raikkonen’e kaptırınca, Fin pilot yarışı 41. turda Hamilton’ın şikanı keserek yaptığı geçişe kadar lider götürdü.

efeds

Raikkonen de yağmurun şiddetinin artması ile birlikte bir sonraki tur kaza yaptı. Massa Hamilton’ın arkasında ikinci bitirirken BMW Sauber’den Nick Heidfeld ise üçüncülüğü elde etti.

Yarış sonrasında 25 saniye zaman cezası alan Hamilton üçüncülüğe geriledi ve Massa ve Heidfeld ilk iki pozisyona yükseldi. McLaren FIA’nın bu kadarına itiraz etti, ancak itirazı kabul görmedi. Büyük tartışma başlatan bu karar Massa ve Hamilton arasındaki puan farkını 6’dan 2’ye indirdi.

8 Yorum

 1. Yanlış bilmiyorsam şikan kesme olayından sonra şöyle bir muhabbet geçiyor:

  Dennis: Bizim karaoğlana ceza var mı?
  Whiting: Sorun yok yerini verdi, aynı şekil devam.

  McLaren FIA ile görüşmüşken verilen ceza değil kaypaklıktır, yarıştan sonra yapılması bildiğin küfürdür. Ortada ihlal yok, sadece kuralları esnetme var.

 2. Ferrari’nin 2008’deki yağmur özürlü aracıyla bence güzel mücadele verdi Raikkonen. Ki kendisi de yağmur altında en parlak sürücülerden değildir. Ama Hamilton’un yaptığı resmen ….. . Orada o hileyi yapmasa neler olurdu merak ediyorum. Ayrıca sezonun Kimi açısından kopma noktasıdır bu yarış. Kazansa sezon sonunda işler farklı olabilirdi bir önceki sezonda olduğu gibi.

  • Araç yağmur özürlü olmaz insan olur.
   Sen hiç kuru havada sürünüz yağmura göre değildir denilen bir otomobil gördün mü. 🙂
   En fazla lastiği, setup’ı havada ki duruma denk getirememişsindir o olur.
   O da yürüyememe değil en hızlı olamamayı getirir sadece tabi özürlülükler yoksa. 🙂
   Pilotluk hile hurdayı da çaktırmadan yaslama işidir ayrıca. Bir şey yapacaksan hazırlanırsın, hazırlanamayan varsa yakalamış olursun yoksa da yemez. Avantaj, handikap vereceksen de hazırlığını yapar verirsin o an da istediğin gibi gitmez yine yemez yada karşında ki oltaya gelmez yemez. Herşey 1 sn’nin içinde olur.
   Ne olursan ol bazı yerlerde denk düştüğün ıslaklık lastiğin altına girdi mi birşey yapamayabilirsin senin elinde değildir artık.. doğaya büs bütün hakim olamaz hiçbir insan.
   O yüzden de krallar da yenilir, acemilik lan bu denilecek şekilde toslar bir yerlere mutlaka yarış hayatlarında. Güler veya kızar insanlar.
   Bunlar sana değildi ha öylesine genel. 🙂

   O mücadele süreci içerisinde ikisinin de oldukça sakin olduğunu düşünüyorum dışarıdan öyle görünmüyor tabi herşey gayet sinirli gibi görünüyor bize.
   Sadece ve sadece Lewis belki yaşından ötürü bir miktarcık ritim, dopamini fazla basmış olabilir.

   • Kimi’yi kim kaç kere panik halinde görmüş ki? ( 2004 Almanya’da kopan arka kanata verdiği tepki muhtemelen F1’deki en büyük tepkisi )
    Ama araç yağmur özürlü illa ki olur. Ama nasıl olur? Senin söyleminden çıkan sonuç sanki hiç gitmiyor denilmiş gibi. Ancak azıcık yağmur geldiğinde tamamen dengesi bozulan bir araçtan bahsediyoruz. Lastikleri ideal aralıkta sadece pilot değil araçta tutar ve pilotun bir noktadan sonra eli kolu bağlanır.
    Yağmurda kullanmayınız denilen araç görmedim. Sadece üzerine yazılmamış slick lastikli bir 929 RR görmüştüm. Bulutlu havada tüm mahalle motoru el birliğiyle dükkanın içine sokardık ve sahibi yakın arkadaşımdır aynen şunu söylerdi.
    ” 100 km yapmış olsam ve lastikler biraz ısınsa aslında sıkıntı olmuyor ancak soğuk motorla iki damla yağmurda motor ayakta kalamıyor ”
    2008 İngiltere’de balerinin bir gösteri sırasında döndüğünden daha çok dönmüştü Ferrari pilotları kendi eksenleri etrafında 😀 İki pilotun birden o kadar bocalaması garip değil mi? Dediğim gibi Kimi zaten yağmuru sevmez ve arkadan gelen bir çok pilot pozisyonunu korumak yerine yarışı bitirme derdindeyken Kimi pozisyon için savaşmayı tercih ettiği için güvenli aralıktan çıktılar o andan sonra iş sadece pilotajda olsa Kimi Spa’da Hamilton’a geçit verir mi? Kimi’yi birazcık tanıyorsam aracın motoru çıkardı yine de geçit vermezdi malum o zamanlar F1 izliyorduk DRS şampiyonası değil. 2012’de spora dönene kadar Kimi finiş gördüğü tüm Spa yarışlarını kazanma istatistiğine sahipti…

    • Peki devam edelim. Öğrenilen bilgiyi malesef farklı noktalar arasına koyuyorsunuz.
     Finlileri son zamanlarda sitede yazdık malum. Ancak ben onu kastetmiyorum o düzey yağmurda dahi bu düzey pilotların genel rahatlığından bahsediyorum finli meselesi sadece en fazla %10 cepte.
     Sadece bir genelleme ve bazı sürüş bilgilerini bilmekten yorum yoksa pilotların o anki ritimlerini ölçmedim, görmedim malum. 🙂
     Ora da son crash de aqua p. üzerinden akla getirip düşünülmesini arzulayarak yazdığım birşey.
     Pistler table on yüzeyler değil malum bazı alanlarda birikme mümkündür hafif ıslaktan yoğun ıslağa geçiş teker turunun değişmesine, tekerler arasında ki dönüş oranının bir an da değişmesine sebep olur iş senin elinden çıkar kontra dan başka yapabileceğin birşey yoktur.. Buydu yani orada ki ifadenin kısmi açılımı.
     “araç yağmur özürlü” olmaz olamaz çünkü zaten herşeyi tutmak için olan döngüde koşulun değişmesi zaten özrün oluşması demektir. Araç ve sürücüsü özürlü duruma düşer zaten özürlü değildir. Konu o oluşan özrün telafi edilebilme hüviyeti ile ilgilidir.
     Yani bütün araçların dengesi bozulur uçakların dahi. Bu yüzden hız kısarız hani.
     Her aracın aynı bozulmaz çünkü zaten her araç kuru sıcakta aynı yürümez siz öyle görüyor olsanız bile. Ancak oranla bir birlerine göre kuru da yürüdükleri farklardan ıslakta yürüyüş farklılıkları daha düşüktür. Çünkü sürüş odağı aralığı genel olarak düşmüştür. Yani sizin anlayacağınız bir birlerine daha çok yaklaşmışlardır. Bunu pit yolu limiti gibi 150 km/h limitlenerek yarışmalarında oluşacak farklar gibi düşünebilirsiniz.
     “Lastikleri ideal aralıkta sadece pilot değil araçta tutar” böyle birşey de yok. Araç yöneten değil yönetilendir. Tekerin nereye döneceğini sen belirlersin o sadece sana limitlerini söyler. O limitlerin üzerine tüm çerçeveyi sen çizersin. Canlı olan at dahi bir an da karşısına çıkanlara tepki veremeyebilir topuğunla sen verirsin. Çünkü zaten O normal de o derece koşmaz onu sen koşturuyorsundur. Yani lastikleri çalıştırdık çalıştırmadık konusu bu konudan tamamen bağımsız konudur karıştırmayın.
     Yani eli kolu bağlanan pilot diğerlerine göre daha özürlü olan pilottur.
     2 teker tamamen başka konu.
     Dönerler çünkü aqua planing öyle birşeydir balerin yapar adamı elinden birşey gelmez. Ne aracın yazılımının ne senin bileklerinin. Pedala basan ayağın ona göre çalışmış olacak sadece. Yani garip değil.
     Ferrariler döndü Force Indialar bak dönmedi diye de değil önce pilotları kimler onlara bakılması gerekir. 🙂
     “Kimi zaten yağmuru sevmez” bu geçerli değil olamaz. Uzayda yarışmıyorsun yağmur her zaman yağabilir bu işi yapıyorsan seveceksin. Beceremediğini zaten biliyoruz Kimi bu konuda etkin bir örnek zaten değil. Ha zaten bu konuda ayrımsal farklar oluşturabilen zaten çok az kişi var.
     Mesela ibrahim gece sürüşünü sevmez… gözüm aklım tam çalışmamaya başlıyor yani beceremiyorum. İtiraf etmek zor değil. İbrahim yağmur da sevmez az çok fark yok çünkü zorlanıyorum hele ki bir den yakalanmışsam. Ancak ibrahim buz, kar sever çünkü becerebiliyor birden karşılaştığı birşey zaten değil özellikle çıkıyordur. Kimisi tersi bunu sevmez nefret eder.
     Viyadük buzuna denk gelse dahi panik olmaz varsa yapabilecekleri yapar araç da değil geri kalanın tamamı fizik kanunlarıdır olurda ordan oraya vurup duruyorsa tepkisel ölmemek için çevirme lüksü varsa çeviriyordur çünkü bizim araçlarımız öyle tek duvara vurduğunda param parça olmaz seker öbür duvara koşarız.:)
     Hiç olsaydılara gerek yok bence çünkü olan ortada. Ha olsaydı ise koy aynı yere Ayrton’u Michael’ı o görüntü çıkarmıydı ortaya o herşeyin cevabı olmuş olur. 🙂
     Adam eşek SPA sı seviyor mu seviyor fazlasıyla hem de ama Schumi’nin karşılaştığı gibi bir SPA ile karşılaşmadı ve halletmedi azıcık karşılaşınca gördü herkes. Lewis bu konuda meşhur mu yoo o da değil.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]