2007 Macaristan GP: Alonso Hamilton’ı Bekletiyor

9

Lewis Hamilton bu yarışa takım arkadaşı Fernando Alonso’nun 2, üçüncü Felipe Massa’nın 11 puan önünde gelmişti. McLaren ise üreticiler şampiyonasında ana rakibi Ferrari’nin 27 puan önündeydi.

Son seansa Alonso’nun önünde çıkan Hamilton en hızlı turu elde etti, ancak Nick Heidfeld bu zamanı geçmeyi başardı. Hamilton daha sonraki turunda 1:20’nin altına indi.

Seansın bitimine iki buçuk dakika kalmışken Alonso diğer herkes gibi yeni lastikler için pite girdi. McLaren Alonso’yu trafikten kurtarmak için pitte 20 saniye kadar bekletti. Aynı zamanda Hamilton da kendi pit stopu için geliyordu. Takım Alonso’ya hareket etmesini işaret etmesine rağmen İspanyol pilot 10 saniye kadar daha yerinde kaldı ve Hamilton’ın pit yapmasına engel olmaya çalıştı. Hamilton lastiklerini değiştirdiğinde artık geç olmuştu ve Hamilton damalı bayraktan önce turuna başlayamadı ve sıralama seansı onun için bitti. Alonso hızlı turuna seansın bitimine 2 saniye varken turuna başladı ve en hızlı turu elde etti.

Görüntülerde Ron Dennis’in Alonso’nun antrenörü ile sinirli bir şekilde konuştuğu görüldü. Dennis seanstan sonra açıklama yapmayı reddetti, ancak sonra yaptığı açıklamada Hamilton’ın takım emirlerine uymayarak yakıt yakma bölümünde Alonso’nun geçmesine izin vermediğini ve bunun pit stopları etkilediğini söyledi.

Sıralama seansının ardından yarış hakemleri son virajda Sakon Yamamoto’yu engelleyen Giancarlo Fisichella ile pit alanında Hamilton’ı engelleyen Alonso’yu inceleme altına aldılar. Fisichella 5 sıra cezası alıp 13. sıraya düşerken Alonso da 5 sıra grid cezası aldı ve yarışa altıncı başlamak zorunda kaldı. Pole pozisyonunu ise Hamilton’a bıraktı.

Yarışa polden başlayan Hamilton arkasındaki Kimi Raikkonen’in baskısına rağmen tüm yarışı lider götürerek kazanmayı başardı. Alonso ise altıncılıktan dördüncülüğe yükselebildi. McLaren bu olay nedeniyle bu yarışta aldığı puanlardan muaf tutuldu.

9 Yorum

 1. Yıllarca alonsocuların mclarencilerin kavga ettiği olay değil miydi bu. 🙂
  Dinlemesinler diye galiba adamın kulaklığını çıkarttırıyor 😀
  “Hamilton’ın takım emirlerine uymayarak yakıt yakma bölümünde Alonso’nun geçmesine izin vermediğini”
  böyle küçük önemli ayrıntılara herkes değinmiyordu.
  Yayın mı kötüydü o hafta sonu pek hatırlamıyorum ama olay anında pek fark edememiştim ben olayları.

  Kabahat 2 insan, pilotun değil tamamen takımın hatası aslen. Kendilerinin de defaatle itiraf ettikleri üzere. Salarsan, ağırlığını koyamazsan işte böyle kapak atarlar pilotlar bir birlerine sonra olan sana olur.
  2’liden biri arasında olmasına rağmen adamlarına söz geçiremediler yanlış, hatalı da olsa Scuderia da böyle birşey yoktur genellikle tıpış tıpış uymak zorunda kalır pilot sonucunda rezillik çıksada. Bu hiç yoksa tekrarlı baskılanmasa bile kalıtsal, varlığın kültüründen dolayı pilotların hissettiği birşey. O yüzden de Schumacher rahat etmişti. Gidipte o dengeyi biri, pilotun biri bozamadı bozan takımın baş adamı, patron oldu. Gidipte delil, ispiyon vesair Ferrari’i arkadan vuramazsın mesela bitirirler adamı adamlar mafya kültüründen geliyor. 😀 Kurumlar yönüyle halen bizde de öyledir…

  İşin diğer boyutu Mercedes’in hep bu tip olaylardan sıkıldığını, piyasaya gününde açık etmese de içerde kavga ettiklerini biliyoruz. Yalan skandalı, gidipte tıkaçları araçta unutma felan kendi hatalarına bakmasalarda canını sıkıp duran McLaren’in büyük basiretsizlikleriydi. Gırtlağı geçti demek ki adamlarda bir yerden sonra.
  Vakanın başlarında biz, mclarenciler felan Mercedes kim ki yav ne yapabilir diyorduk ama asıl doğru formülü onlar kurdu yaptıkları ortada sandığımızın aksine McLaren çöktü, bitti…
  İşte bu da biraz şahıslara kilitli olan kurumsalların büyük handikapıdır. Büyükler şahısların hatalarına bağımlı olmaz yada kolay telafi edebilir.

  • “2004 yılında, uzay seyahati konusu konuşulmaya başladığında çok yakında insanların uzay gemisine binip gidecekleri hayal ediliyordu. Ancak yıllar süren çalışmalar ve başarısızlıklar gösterdi ki uzaya gitmek sanıldığı kadar basit değil. Özel uzay uçuş programlarına yönelik Ansari X Ödülü Başkanı Peter Diamandis bunu “Çok daha hızlı ilerlemeyi bekliyordum. Ancak burada fiziğin ve paranın gerçeklikleriyle yüz yüzeyiz.” şeklinde açıklıyor. Yine de ümitli konuşan Diamandis “İlerleyeceğimize hiç şüphe yok. Yeni bir endüstrinin daha başlarındayız” dedi.

   Yeni Projeler
   Virgin Galactic CEO’su Richard Branson buluşmada yeni projelerinden de bahsetti. İnsanlığın dünya dışında kurduğu ilk yerleşim olan Uluslararası Uzay İstasyonu’nun bir kaç yıllık ömrü kaldığını hatırlatan Branson, Virgin Galactic’in bu yapının yerini almaması için hiçbir sebep olmadığını belirtti.”

   • Artık Elon Musk var devlet destekli manyak bir milyoner. İşin maddiyatının sıkıntı yaratacağını sanmıyorum. Önlerinde sadece fizik engeli var. Bunları da yavaş yavaş aşıyorlar. Roketi gönderip tekrar almak ve bunu sürekli yapmak muhteşem bir şey. Bunu sanırım Blue Origin de yaptı. 4 dakikalık uzay seyehatine 200 bin dolar istiyor adamlar 🙂

    • Devlet derken hangi devlet?
     Elon’un Trump daha gelmeden evvel seçilmemesi için naparız şayet seçilirse naparız toplantılarına katıldığını hatta organize ettiğini hatta başlık ettiğini biliyor muydun.
     En başta korkuları şuydu yapıcam dediği şeyler önce kendisini etkiliyordu.

     Neye göre sanmıyorsun. 🙂 Para olmadan bilim olmuyor bu işlerde öyle F1 de cücük hacimden güç çıkartmak gibi ucuza olmuyor. MB o kadar parayı haybeye harcamıyor sadece ortaya çıkan sonuç bizim için lüzumsuz oluyor. NASA’nın, bilimin bazı şeyleri amerikan parlamentosu içnide öyle geliyor.
     Son devir her başkanın döneminde NASA şikayet edip duruyor çeşitli bütçelerimizi azaltıyorsunuz diye. NASA faydalı gördüğü dahi birçok projeyi bütçe alamadığı için kapatmak zorunda kaldı ve kalıyor. Madencilik araştırmalarını dahi kendi kafalarına göre kısıtlı bütçe ile yürütmek zorundayız diyorlar eh tabi ki uzadıkça uzuyor. Ki o en geniş piyasa katılımı alabildikleri alan.
     Boeing ve lockheed martin’in birleşip, büyüyüp gelişmesi gibi bu işler devlet kendi dept. bütçelerini küçülttüğü için özel şirketler yürüme yolu bulabiliyor.
     Elon da Richard da kendi parasıyla mı yapıyorlar sanıyorsunuz piyasadan katılım topluyorlar yoksa mümkün değil batıverirler. Tesla gibi basit birşeyin arkasında bile Elon’un şahsi serveti yok sadece piyasa var kaldı ki henüz kâr etmeden yürütüyor.
     CERN dünyadaki bütün devletlerden, bu işten fayda edinen şirketlerden para topladığı için çalışmaya devam edebiliyor.
     Roketi atıp dikine indirmek öyle çok çok acayip birşey değil sanıldığı gibi bu yıllar evvel düşünülmemiş birşey değil sadece üzerine yoğun odaklanılmamış birşey. Biz bile çocukken denizaltıdan, gemiden jet uçağı dikine kaldırıp dikine geri indirmeyi hayal edebiliyorken usa’nın buna düşünmemesi, uğraşmaması mümkün mü. 😀
     Şirket bunu 0 dan birikimle yapıyor uğraştıkları şeylerde bir nebze bari ucuz olsun önümüzü görelim diye nasa’nın eski motorları.
     O işin ilerleyişi de şuandan öyle çok belli değil kuru boş füzeyi inidip kaldırmakla 50-300 tonu kaldırıp indirmek arasında çok fark var.
     Yoksa adamlar bize 40 yılın sonrasında filmde gösterdikleri sırayla nükleer patlata patlata uzaya çıkarmayı denemişler zamanında.
     İşi hedeflemek ile uygulama arasında büyük farklar oluyor. F35’i de F22 den ucuz olsun hem multi rollü olsun diye hedeflediler ama maliyeti şimdiden katladı saçmalık derecesine vardı.
     Uzay mekiklerini de gidip gelme ucuz olsun diye yaptılar ama gördüler ki bu işi yapmak klasik yöntemden çok daha pahalıya mal oluyor o yüzden roketlere döndüler en sonunda.
     Yani ipin başını tutmayla kuyuya inilmiş olmuyor 🙂 ipimle kuşağım 😀
     30 bin verene Mig29 la dünyanın yuvarlaklığını az yer çekimli ortamı gösteriyorlar eh öyle olunca 200 bin istemeleri az bile. 🙂
     Bu özel şirketler aslında turistlerden parayı kırarız diye değil elde ettiklerimizle devletlerden para avuçlarız diye bu işe uğraşıyorlar yoksa bu iş öyle Concorde uçurmak gibi bile değil.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]