2007 sezonunun 17. ve son yarışı olan, şampiyonluk düğümünün çözüleceği, Interlagos pistindeki Brezilya GP öncesi, 20 Ekim 2007’de gerçekleştirilen sıralama turlarında, Ferrari’lerden Felipe Massa 1. sırayı, Kimi Raikkonen 3. sırayı, McLaren’lerden Lewis Hamilton 2. sırayı, Fernando Alonso 4. sırayı kazanmıştı.

Yarış öncesinde, Hamilton 107, Alonso 103, Raikkonen 100, Massa 88 puandaydı ve şampiyonluk hesapları şu şekildeydi:

Hamilton rakiplerinin sonucuna bakmaksızın yarışı 3. sırada bitirirse direkt şampiyon olacaktı. Eğer Alonso yarışı kazanır ve Hamilton üçüncü olursa puanlar eşitlenecek, Alonso galibiyet fazlasıyla şampiyon olacaktı. Raikkonen eğer kazanırsa, Hamilton’ın ilk 5’e giremeyip, Alonso’nun ilk 2’ye girmemesi gerekiyordu. Raikkonen’in ikinci olması durumunda Hamilton’ın ilk 7’ye giremeyip, Alonso’nun ilk 3’e girmemesi gerekiyordu. Tüm bu ihtimaller dahilinde en az şampiyonluk şansı Raikkonen’de görünüyordu.

Sezona üstün başlayan McLaren takımının iki pilotu olan, son iki yılın çifte şampiyonu Alonso ile çaylak sezonundaki Hamilton, takım içinde çeşitli problemler yaşamış ve birbirlerinin puan kaybetmesine sebep olmuşlardı. McLaren casusluk skandalı sebebiyle markalar klasmanından ihraç edilerek sıfır puana düşürülmüş ve Ferrari bu klasmandaki şampiyonluğu erkenden garantilemişti. Pilotlar klasmanında ise pilotların puanları geçerli sayılmaya devam ediyordu. Ferrari takımının sezonun sonlarına doğru gelişerek hızlanmıştı, bunu iyi değerlendiren Raikkonen, iki rakibiyle arasındaki puan farkını azaltmıştı. 3 pilotun birden şampiyonluk şansının olması aslında bu yarışın nasıl geçeceğinin habercisiydi. Birçok tartışmanın yaşandığı sezon, muhteşem bir finalle sona ermek üzereydi.

5 kırmızı ışığın sönmesiyle yarış başladı. Startla beraber Massa liderliğini korudu, Raikkonen Hamilton’ı geçip 2. sıraya çıktı. Hamilton, Ferrari’lere atak denediği sırada, takım arkadaşı Alonso’ya geçilerek 4. sıraya geriledi. Artık McLaren’den ayrılmasına kesin gözüyle bakılan Alonso, hiç de alışık olmadığımız bir şekilde takım arkadaşı Hamilton’ı çok riskli bir atakla geride bıraktı. Hamilton, karşı atakla yerini geri almak istedi fakat Alonso buna izin vermedi. Hamilton, sağ ön lastiğinde blokaj yaşayıp pist dışına taşarak 8. sıraya kadar geriledi. Hamilton maalesef Alonso ile girdiği sinir harbine yenildi, eğer o atağı denerken pist dışına taşmasa, dördüncülük veya beşincilik şampiyon olması için yeterli olacaktı.

Hamilton, Toyota’daki Jarno Trulli ve BMW’deki Nick Heidfeld’i geçerek iki basamak yükselmişti. Sekizinci turda yaşadığı vites kutusu sorunu nedeniyle yavaşladı, yolun ortasında durakladı ve aracına yolda reset atıp tekrar çalıştırdı. Bu esnada Hamilton 18. sıraya geriledi.

Yarışta Ferrari’ler çok daha hızlıydı. McLaren’lerden tur başına fark yarım saniye farkla uzaklaşıyorlardı. 2. sıradaki Raikkonen ile 3. sıradaki Alonso’nun farkı, 10. turda 6.5 saniyeydi. TV ekranlarına verilen canlı şampiyonluk durumu tablosuna göre, 3. sıradaki Alonso şampiyon olarak gösteriliyordu. Fakat Massa ile Raikkonen’in ihtiyaç halinde yer değiştireceği bilindiği için, Alonso’nun gerçekçi şampiyonluk şansını yakalaması için Ferrari’lerden birini geçmesi gerekiyordu ve aracının temposu bunun için yeterli değildi.

İlk kritik pit stop 20. turda Massa’dan geldi, Massa pitten çıktığında Alonso’nun arkasında 3. sırada yarışa döndü. Bir tur sonra Raikkonen pite girdi ve 3. sırada yarışa döndü. Raikkonen’den sonra pite giren Alonso, henüz pit stop yapmayan Heidfeld’in arkasında 4. sırada yarışa döndü. TV ekranlarındaki canlı şampiyonluk tablosuna göre, şampiyonluk yine el değiştirdi ve Raikkonen şampiyon olarak göründü. Alonso’dan sonra Hamilton pite girdi ve 14. sırada yarışa döndü. Heidfeld 25. turda pite girince, canlı şampiyonluk tablosunda tekrar Alonso şampiyon olarak göründü. 27. tura gelindiğinde 2. sıradaki Raikkonen, 3. sıradaki Alonso’nun 17 saniye önünde, liderlikteki Massa’nın ise 3 saniye gerisindeydi.

Williams ile ilk yarışına çıkan çaylak Kazuki Nakajima, 31. turda pite girdiğinde iki mekanikere çarptı, olayda ciddi bir yaralanma meydana gelmedi. 33. turda BMW Sauber’deki Robert Kubica, 3 tur boyunca kovaladığı Alonso’yu geçti ve canlı şampiyonluk tablosunda tekrar Raikkonen şampiyon görünmeye başladı.

Hamilton ise 18. sıraya kadar düşmesine rağmen, rakiplerini teker teker geçerek yükseliyordu. Arıza sonrası Hamilton için pit stop stratejisi değiştirilmişti, 36. turda pite girerek süper yumuşak lastiklere geçti, önündeki araçların da pite girmesiyle 9. sırada yarışa döndü.

38. turda Kubica’nın pite girmesiyle, Alonso bir sıra yükseldi ve canlı şampiyonluk tablosunda şampiyon olarak görünmeye başladı, fakat Massa ile Raikkonen’in yer değiştirmesi beklendiği için bu gerçekçi bir ihtimal olarak görülmüyordu. 39. turda Raikkonen-Alonso farkı 28 saniyeye yükselmişti. Ferrari’ler pistte adeta uçuyordu. McLaren ise iyi gününde değildi, hem Hamilton mekanik problem yaşamış, hem de pit öncesi Kubica, Alonso’yu geçmişti. Puan dengeleri o kadar hassastı ki, eğer Ferrari’lerden biri problem yaşayıp geriye düşse Alonso şampiyon olacak, eğer Hamilton beşinciliğe yükselebilse şampiyon olacaktı.

Ferrari pilotlarının yer değiştirmesi bekleniyordu ama Ferrari bunu şık bir şekilde yapmak istiyordu. Michael Schumacher-Rubens Barichello dönemindekiler gibi kötü görünecek bir takım emri vermek istemiyordu. Massa yarışı baştan sona önde götürmüştü ve kusursuz sürüyordu, takımın planına uygun olarak arkasındaki Raikkonen’le arayı açmadan az farkla önde gidiyordu. 2. pit stopların vakti gelince, 50. turda ilk önce Massa pite girdi ve 2. sırada yarışa döndü. 2 tur sonra Raikkonen pite girdi ve pitten Massa’nın önünde lider olarak çıktı. O andan itibaren şampiyonluk bir daha el değiştirmemek üzere Buz Adam’ın eline geçti. Geriye sadece arıza ve aksilik olmadan kalan turları tamamlamak kalmıştı, son tur hatta son viraja kadar nefesler tutularak beklendi ve bir aksilik olmadan yarış tamamlandı. Raikkonen, Massa’nın 1.493 saniye, 3. Alonso’nun 57.019 saniye önünde, Ferrari F2007 ile damalı bayrağı ilk sırada gördü. Sezonun 6. galibiyetini alarak, ilk şampiyonluğunu elde etti. Motor sporlarında her an her şeyin olabileceğini, dünyaya bir kez daha gösterdi.

https://www.youtube.com/watch?v=9h1MDmZ6hg8

Hamilton, arıza sonrası 3 pit stratejisine geçtiği için, 15 tur kala son pit stopunu yaparak 9. sırada çıktı ve yarış sonuna kadar 7. sıraya yükseldi. Son turlarda Rosberg ile Kubica’nın çekişmesi de Hamilton için bir şans doğurabilirdi, ikisinin birden yarış dışı kalması Hamilton’a şampiyonluk getirebilirdi, ama bu da olmadı.

Alonso ve Hamilton 109’ar puana yükselmiş oldu. Galibiyet sayıları 4’er taneydi, Hamilton daha fazla ikincilik elde ettiği için sezonu Alonso’nun önünde ikinci sırada tamamlamış oldu ve çaylak yılındayken, son 2 yılın şampiyonu olan Alonso’yu geçmiş oldu.

Raikkonen, beklenildiği gibi çok sakindi, takımıyla bir süre kucaklaştı, şampanya töreninde her zamanki gibi şişeden büyük yudumlar çekti. Gerek törende gerek basın toplantısında çok sakindi, tıpkı vatandaşı Mika Hakkinen gibi. Hakkinen de bu yarışı McLaren garajından izlemiş, kendi takımına değil, kendi vatandaşına şans getirmişti. Zira yaşlı Finlandiya’lı, kendisinin halefi olarak da gösterilen genç Finlandiyalı’yı izliyordu. Formula 1 severler açısından çok güzel bir andı Hakkinen’i tekrardan görmek.

Yarışın sunucusu Serhan Acar, Raikkonen damalı bayrağa gelmeden şunları söylemişti: – Gerçekten çok hızlandı Raikkonen, son yarışlarda müthiş bir podyum serisi yakaladı. demişti. Gerçekten öyleydi. Raikkonen 7. yarış sonunda sadece 32 puan ile şampiyonada 4. sıraya gerilemiş ve şampiyonluktan kopmuş görünüyordu. Son 10 yarışta ise yükselişe geçerek, 5 galibiyet, 2 ikincilik, 2 tane de üçüncülük almış, birinde yarış dışı kalmış, son 10 yarışa 9 podyum sığdırmış ve 78 puan toplamıştı. Sezona kimsenin beklemediği kadar iyi performansla başlayan Hamilton, Alonso ile girdiği rekabette adeta puanları saçmıştı ve son 10 yarışta 51 puan toplayarak Raikkonen’den 27 puan az toplamıştı. Yarış bitiminde Hamilton üzgündü, Alonso ise tahmin edilenden çok daha sakindi.

Raikkonen aynı zamanda yarışın en hızlı turunu atan pilot olmuştu. Yarışın 66. turunda 1:12.245’lik derecesiyle en hızlı tur Raikkonen’in olmuştu. Brezilya’da finiş göremeyen isimlerden Honda’daki Rubens Barrichello, 15 yıllık Formula 1 kariyerinde ilk kez bir sezonu puansız kapattı.

Renault’dan Heikki Kovalainen, o sezon tüm yarışları bitiren tek pilot olma şansını 35. turda bariyerlere çarparak kaçırmıştı. Bu istikrarı ona ertesi sezon McLaren koltuğunu getirecekti. McLaren ile Renault, Alonso ile Kovalainen’i takas etmiş olacaktı.

1986 yılından beri ilk defa 2007’de sezon finalinde, 3 pilotun şampiyonluk ihtimali vardı. 1986’nın en güçlü takımı olan Williams’ın pilotları Nigel Mansell 70 puan, Nelson Piquet 69 puanla sezonu bitirirken, McLaren pilotu Alain Prost son yarışı kazanıp 72 puana ulaşarak, rakip takımın iki pilotunu birden geçip şampiyon olmayı başarmıştı. Nigel Mansell liderken lastik patlatmıştı ve kendisinden 7 puan geride başlayan Alain Prost’a şampiyonluğu kaptırmıştı. 2007 Brezilya GP, benim izlediğim en heyecanlı sezon finallerinden biridir.

2007’nin başında, Schumacher’in emekliliğiyle boşalan Ferrari koltuğuna transfer olan Raikkonen, sezonun ilk yarışı olan Avustralya’yı kazanarak, Ferrari ile çıktığı ilk yarışı kazanmıştı. Ferrari’deki ilk yılını da şampiyon olarak tamamlamayı başardı. Böylece hem eleştirileri susturdu hem de Schumacher’in olmadığı ilk sezonda, Ferrari taraftarlarının sevgisini kazandı.

Son iki yarışa Raikkonen’in 17 puan önünde, Alonso’nun 12 puan önünde giren Hamilton’ın şampiyonluğu kazanmasına kesin gözüyle bakılıyordu, o zamanki puan sisteminde galibiyete 10 puan veriliyordu. McLaren’in çok iyi bir sezon geçirmesi sebebiyle de son 2 yarışa formalite gözüyle bakılıyordu.

Fakat sondan bir önceki yağmurlu Çin Yarışında, Hamilton ikinci sıradayken, pit girişinde benzeri görülmemiş bir problem yaşadı. Yarışın yarısı geçildiğinde, kuruyan pist lastikleri eritmişti. Hamilton pit girişinin hemen öncesindeki çakıl havuzuna taşarak oraya saplandı ve oradan çıkamayarak yarış dışı kaldı. Eğer Çin’i ikinci sırada bitirse şampiyonluğu bir yarış kala garantilemiş olacaktı.

Fakat son 2 yarıştaki aksilikler, Hamilton’a şampiyonluğu kaybettirdi. Eğer şampiyon olsa, Formula 1 tarihindeki, çaylak sezonunda şampiyon olan ilk pilot olma unvanını kazanacaktı.

Alonso şampiyonluk umuduyla geldiği McLaren’de, sezon ortasından beri yaşanan takım içi bir çok olay sonrası, kontratını erkenden bitirdi. Artık rekabetçi olmayan eski takımı Renault’a geri döndü.

İzle: 2007 Brezilya GP yarış özeti

3 Yorum

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]