2005 Japonya GP 19 yarışlık sezonun 18. yarışıydı. Islak zeminde geçen sıralamalar Toyota’dan Ralf Schumacher’in polü almasını sağlamıştı. Aynı zamanda önlerde görmeye alışık olduğumuz araçlar ise arkalara düşmüşlerdi.

Yarış Ralf Schumacher’in liderliği, Giancarlo Fisichella’nın Jenson Button’ı geçmesi ve Takuma Sato ve Rubens Barrichello’nun pist dışına çıkarak çarpışması ile başladı. Fernando Alonso, Michael Schumacher ve McLaren pilotları hızlıca yükseliyorlardı.

montoya-crash

İlk turun sonlarında Juan Pablo Montoya’nın aracı pit düzlüğünde pist dışına çıkınca güvenlik aracı piste girdi. Montoya Jacques Villeneuve’ü geçmek için dıştan geçmeye çalışmış, Villeneuve de kendisini dışarı itmişti. Villeneuve yarıştan sonra bundan dolayı 25 saniye ceza aldı. Montoya’nın kazası McLaren’ın markalar şampiyonasındaki durumunu kötü etkilemişti, artık takıma sadece Kimi Raikkonen puan getirebilirdi.

Güvenlik aracından sonra henüz üstlere yükselememiş hızlı araçlar yükselmelerine devam ettiler. Alonso son şikanda Christian Klien’ı geçmeye çalışırken pist dışına çıktı ve piste onun önünde döndü. Yerini geri veren Alonso Klien’in tekrar hava koridoruna girince hemen tekrar geçmeyi başardı. Yarış hakemleri Alonso’nun Klien’e tekrar yer vermesi gerektiğini söylediler, Alonso da uymak zorunda kaldı. Alonso o anda dördüncüydü ve Michael Schumacher’in yarım saniye arkasındaydı. Raikkonen ise hemen arkalarına yaklaşıyordu.

imagecp-aspx

İlk seri pit stoplarda Ralf Schumacher çok erken girdi ve sekizinci olarak çıkarken Fisichella rahat bir şekilde liderliğe oturdu. Fisichella’nın çok arkasında Alonso ve Raikkonen Michael Schumacher’e baskı kuruyorlardı. Aralarında en hafif araca sahip olan Alonso 130R virajında Schumacher’in dışından geldi, ancak geçişten hemen sonra pite girdi. Michael Schumacher ve Raikkonen birkaç tur daha attıktan sonra pite girdiler ve piste David Coulthard ve Alonso’nun arkasında çıktılar. Turlar sonra, Raikkonen Schumacher’i geçip Button ve Mark Webber’in arkasında takılı kalmıştı. Fisichella hala zaferin sahibi olacak gibi görünüyordu, 20 saniye önde rahat bir liderliğe sahipti. Hafif şekilde devam eden Alonso yine herkesten önce pite girdi. Sonra pite giren isim Fisichella oldu ve Button, Webber ve Raikkonen’in hemen arkasından piste katıldı.

Button ve Webber pite girdiler ve Webber Button’ın önünde, ikisi de Alonso’nun önünde çıktılar. Önünde nihayet temiz bir pist kalan Raikkonen peş peşe en hızlı turu attıktan sonra pite geldi. Çıktığında Fisichella’nın sadece 5 saniye arkasındaydı ve giderek yaklaşıyordu. Alonso, Coulthard ve Michael Schumacher’e kadar düşen Button’ı geçti. Ardından Webber’i de geçen Alonso üçüncülüğe yükseldi.

image2-img-1024-high

Raikkonen artık yarış lideri Fisichella’nın kuyruğuna gelmişti. Yarışın bitimine 3 tur kala Fisichella Casio virajında defansif bir çizgi izleyince Raikkonen pit düzlüğünde Fisichella’nın hava koridoruna girebildi. Fisichella savunma yaptı, ancak bir sonraki turda aynı şey oldu ve bu kez Raikkonen son turun ilk virajında dıştan Fisichella’yı geçmeyi başardı.

1458579135134

Raikkonen 17. sıradan başladığı yarışı kazanırken Fisichella, Alonso, Webber, Button, Coulthard, Michael Schumacher ve Ralf Schumacher’in önünde McLaren’a son zaferini getirdi. Yarıştan sonra Takıma Sato, yarışın başlarında Jarno Trulli ile olan temasından dolayı diskalifiye edildi.

untitled-3

https://vimeo.com/94558562

1 YORUM

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]