Cuma günü öğleden sonra koşulan antrenman seansında Toyota pilotu Ralf Schumacher Indianapolis pistinin 13. virajında ağır bir kaza geçirdi. Kazanın sebebi sol arka lastiğin patlaması olarak belirlendi.

ralf-shumacher-2005-usgp

2004-united-states-grand-prix-ralf-schumacher-crashYarışmaya devam edemeyecek olan Ralf’in yerine test pilotu Ricardo Zonta getirildi. Ralf bir önceki sezon da Williams ile yarışırken aynı yerde aynı sebeple bir kaza yapmıştı.

Indianapolis pistinin 13. virajı yüksek hızlı ve içe eğimli bir virajdı ve Formula 1 yarışları için alışılmışın dışındaydı. Lastiklere çok daha fazla yük bindiren virajda patlayan Michelin lastikleri üreticinin, radarındaydı ancak Fransız üretici sorunların sebebini anlayamıyordu. Michelin daha önce İspanya’da kullanılan farklı tasarımdaki lastikleri piste getirdi, ancak bu lastikler de aynı yerde aynı şekilde parçalandı.

Cumartesi günü FIA yarış direktörü Charlie Whiting’e yazılan mektupta Michelin temsilcileri Pierre Dupasquier ve Nick Shorrock Toyota’nın yaşadığı lastik sorunlarının sebebini anlayamadıklarını ve araçların 13. virajda yavaşlamazlarsa, lastiklerin 10 turdan daha fazla dayanacağını garanti edemeyeceklerini söylediler. Pazar günü yanıt veren Whiting Michelin’in uygun lastikler getirmemesine şaşırdığını ve Michelin kullanan takımların 13. virajı Michelin’in belirttiği azami güvenli hızda dönmeleri gerektiğini söyledi. Whiting ayrıca takımlar tarafından önerilen diğer çözümlere de yanıt verdi, takımlar gece getirilen yeni set lastiklerin kullanılmasını istiyorlardı, ancak FIA bunun yarış kurallarına uygun olmadığını söyledi. 13. viraja bir şikan eklenmesi teklifi de Bridgestone kullanan takımlara karşı adil olmayacağı için dikkate alınmadı.

2005-united-states-grand-prix-formula-1-f1-michael-schumacher-rubens-barrichello-ferrari-timo-glock-jordan-indianapolis

Pazar günü yazılan ikinci mektupta Dupasquier ve Shorrock, pistte değişiklik yapılmazsa kendi lastiklerini kullanan takımların sıralamalarda kullandıkları lastiklerle yarışmalarına izin veremeyeceklerini açıkladılar ve FIA’dan 13. virajın yavaşlatılmasını talep ettiler. Whiting böyle bir değişikliğin asla olmayacağını, takımların 13. virajda yavaş sürmeyi tercih etmeleri gerektiğini söyledi. Sıralamalarda kullanılanlardan farklı lastiklerin kullanılmasının veya peş peşe lastik değiştirilmesinin cezaya tabi olduğunu ve sadece sürücülerin güvenliği söz konusu olduğunda izin verildiğini söyledi.

Bridgestone lastikleri kullanan Minardi takımının sahibi Paul Stoddart yarıştan sonra Çarşamba günü yaptığı açıklamada yarıştan önce olanları anlattı. Stoddart yarış günü saat 10’da yapılan bir toplantıda pist başkanı Tony George, iki en kıdemli Michelin temsilcisi, Bernie Ecclestone, takım patronları ve takımların Michelin teknik görevlilerinin hazır bulunduğunu belirtti. Scuderia Ferrari’nin takım patronu Jean Todt dışında tüm davetliler gelmişti.

Stoddart’a göre toplantı şu şekilde ilerledi: Michelin temsilcileri lastiklerinin yarış mesafesi boyunca güvenle kullanılamayacaklarını anlattılar ve Bridgestone kullanan takımları temsil eden Minardi’nin sahibi Stoddart ve Jordan’ın yöneticisi Colin Kolles 13. virajda bir şikan eklenmesine karşı çıktılar. Toplantıda bulunanlar tartıştılar ve Michelin kullanan takımların kaza potansiyeli sebebiyle 13. virajda hızlarını düşürmeleri gerektiği yönündeki FIA önerisi reddedildi. Takımlar her 10 turda pit stop yapma olanağını da reddettiler ve şikanın en iyi çözüm olduğunu söylediler. Bir çok teknik görevli şikanın nasıl kurulabileceği yönündeki planlarını anlattılar. Bernie Ecclestone toplantıya katılmayan Todt’a ve toplantıda bulunmayan FIA başkanı Max Mosley’e danışmayı kabul etti ve yanıtlar alınınca toplantı devam edecekti.

Ecclestone 10:55’te geri dönerek Todt’un şikanı kabul etmediğini ve sorunun FIA ve Michelin arasında olduğunu belirttiğini söyledi. Stoddart bu toplantı hakkında konuştuğunda Todt kendisine konu ile ilgili danışılmadığında ısrar ediyordu. Ancak sorulsaydı şikana onay vermeyeceğini de söyledi. Ecclestone, Bay Mosley’in eğer pistte değişiklik yapılamıyorsa yarışı iptal edebileceğini söylediğini söyledi.

Stoddart’a göre ekip alternatif çözümler üzerinde tartışmaya başladı. Bunlar arasında şampiyona dışı bir yarış veya Michelin kullanan takımların puan alamayacağı bir yarış ve hatta yeni yapılacak şikanı sadece Michelin kullanan takımların kullanması gibi öneriler de vardı. Ancak en iyi seçenek olarak gerekiyorsa Ferrari’nin olmadığı şikanlı ve şampiyona dışı bir yarış önerisi görüldü. Ancak FIA’nın olmayacağı bir yarış demek bir çok delegenin yerinin doldurulması, güvenlik aracı ve pilotunun bulunması, takımlar ve pilotları denetleyecek FIA ekipmanlarının olmaması sebebiyle araçların kurallara uygun olup olmadığının anlaşılamayacak olması anlamına geliyordu.

Ferrari’ninki dışındaki tüm dokuz takım patronu FIA’nın sporun iyiliği yönünde bir karar almaması durumunda yarışmayacaklarını belirttiler. Kısa bir aradan sonra Ecclestone ve Renault takım patronu Flavio Briatore FIA başkanı Max Mosley ile görüştü ve Mosley’in şampiyona dışı bir yarış yapılması halinde Amerika’da yapılan FIA organizasyonları ve Amerika GP’sinin geleceğinin ciddi derecede tehlikeye gireceğini söylediği belirtildi. Stoddart bunları anlattıktan sonra FIA yazılı bir açıklama yaparak Mosley’in böyle bir tehditte bulunmadını iddia etti.

Çözümleri tükenen Michelin kullanıcısı takım patronları ve Minardi’den Stoddart araçların gride dizilmeleri ve ısınma turundan sonra pite dönerek yarışı bırakmaları yönünde anlaştılar. Ancak Jordan’dan Colin Kolles yarışacakları yönünde ısrarcı oldu. Stoddart Kolles ile konuşup onların yarışması durumunda Minardi’nin de yarışacağını söyledi. Daha sonra bir Bridgestone yetkilisi Stoddart ile konuşup yarışmalarını istediklerini belirtti. Stoddart ise yakından tanıdığı FIA başkanı Mosley’in, yarışmaması durumunda kendisine zorluklar çıkaracağını düşündüğü için yarışacağını, ancak Jordan’ların yarışı bitirmemesi durumunda pilotlarını pite çekeceğini söyledi.

Yarışın başlangıcında tüm araçlar FIA yarış prosedürüne uygun şekilde gride dizildiler. Charlie Whiting ısınma turunu başlatan yeşil ışıkları yaktığında tüm 20 araç harekete geçti. 13. virajdan sonra Michelin kullanan tüm araçlar grid yerine pit alanına yöneldiler. Pistte sadece altı araç kalmıştı ve bunlar da Bridgestone kullanan Ferrari, Jordan ve Minardi’nin araçlarıydı.

546b57342b9e0_-_2005-united-states-grand-prix-lg

Araçlarının çoğunluğunun pite çekilmesi olanları bilmeyen taraftarları sinirlendirdi. Yuhalama sesleri yükselirken bazı taraftarlar piste bira kutuları ve su şişeleri attılar. Önlerinde başka araçlar olması gereken Ferrari pilotları Michael Schumacher ve Rubens Barrichello en önde kalmışlardı ve arka kısımda Jordan pilotları Tiago Monteiro ve Narain Karthikeyan, Minardi Christijan Albers ve Patrick Friesacher bulunuyordu.

Yarış başladığında Schumacher liderliğini sürdürdü ve tek pozisyon değişikliği Albers ve Karthikeyan’ın yer değiştirmesi ile oldu. İki Ferrari pilotu hızlıca farkı açtılar. Schumacher, Barrichello’nun önünde yarışı kazanırken Monteiro ve Karthikeyan uzakta üçüncü ve dördüncü tamamladılar. Albers ve Friesacher ise arkalarında beşinci ve altıncı sırayı aldılar.

Yarış pit stratejisi hikayesiydi, pistte yapılan geçişlerin tümü tur bindirme üzerineydi. Albers üç pit stop yapan tek pilottu ve diğerleri sadece iki kez durmuşlardı. 16. turda Schumacher’in 32 saniye süren pit stopu liderin değişmesine sebep oldu. Barrichello liderliği ele geçirmişti ancak 51. turda Schumacher 23 saniyeden biraz daha fazla süren pit stopundan sonra pit çıkışında Barrichello ile yan yana çıktı ve kendisini çimlere doğru iterek geçti. Olay yarış hakemleri tarafından incelemeye alınmadı ve ikiliye sadece kaza yapmamaları söylendi. Jordan ve Minardi pilotları puan alırken yarış Karthikeyan’ın puan almasıyla Formula 1’de puan alan ilk Hint pilot olmasını sağladı. Minardi de bu yarışta son puanlarını almış oldu.

121106055008-motorsport-usgp-podium-horizontal-large-gallery

Podyum seramonisi sönük geçti, kupa vermesi gereken hiç bir kişilik orada yoktu ve tüm Ferrari takım üyeleri ödüllerini sessizce aldıktan sonra hızlıca podyumu terk etti. Ancak ilk podyumunu alan Monteiro kutlamak için kaldı. Bu aynı zamanda bir Portekizli için de ilkti.

Galibiyet Schumacher’in 2005’teki tek zaferi oldu. Bu kendisini sürücüler şampiyonasında beşincilikten üçüncülüğe yükseltti. Barrichello da sıralamada dördüncülüğe yükseldi. Ancak yarış Michelin’in sorunları ve FIA’nın çözüm üretememesi ile hatırlanmaya başlandı.

Yarıştan sonraki gün FIA bir açıklama ile şikan eklenmesini ve lastik değiştirilmesini reddetmesinin sebeplerini açıklarken yarışa katılmayan takımları Dünya Motorsporu Konseyi’ne göndererek savunma yapmalarını istedi.

Max Mosley, yaptığı basın bildirisinde FIA’nın tarafını destekledi. Şikan yerleştirmemelerinin sebebini ise test edilmediği için güvenli olmayacağı olarak açıkladı. FIA’ya sunulan alternatif fikirlerin kabul edilemez olduğunu da belirten Mosley takımların pit alanını da kullanabileceklerini savundu. Böylece Bridgestone kullanan takımlara yetişemeseler bile yedincilik ve sekizincilik için puanlar almaya yarışabileceklerdi.

FIA Dünya Motorsporu Konseyi takımları iki sebepten dolayı suçlu buldu, ilki etkinliğe uygun lastik tedarik edememek ve araçlarının yarışmalarına izin vermemek. Daha sonraki bir bildiride bu karardan dönüldüğü ve takımların konu ile ilgili hiçbir suçu olmadığı açıklandı.

Takımların çekilme sebebi Michelin kullanan takımların o yarış için Indiana eyaleti kanunlarına göre yarışmalarından dolayı bir kaza olmasa bile insanları riske atmaktna dolayı suç işlemiş olacakları olarak açıklandı.

Michelin yarış için bilet alan tüm taraftarların biletlerini iade alacağını açıkladı ve bir sonraki yarış için 20000 bileti katılan seyircilere ücretsiz vereceğini belirtti.

untitled-3

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]