2003 sezonunun 2. yarışı olan Sepang pistindeki Malezya GP’de, 22 Mart 2003 Cumartesi günü yapılan sıralama turlarında, Fernando Alonso daha az yakıt stratejisiyle pole’ü almış, takım arkadaşı Jarno Trulli ile beraber ilk çizgiyi Renault takımı kapatmıştı.

7. cepten start alan Kimi Raikkonen, yarışın ilk turunda Trulli ve Michael Schumacher’in kazasından dolayı oluşan karmaşadan faydalanarak 4.sıraya yükseliyordu. Sezonun ilk yarışının galibi olan takım arkadaşı David Coulthard’ın 2. turda motor sorunuyla yarış dışı kalmasıyla 3. sıraya yükselen Raikkonen, önündeki Nick Heidfeld’i geçerek, Alonso’nun arkasına geliyordu.

McLaren fazla yakıt stratejisiyle başlayıp, pitstoplarda düşük süreyle fark yaratmaya çalışma kumarı oynamış, Raikkonen yakıt stratejisini iyi kullanarak 14. turda Alonso’nun pite girmesiyle geçici olarak liderliği ele geçirmişti. 19. turda pite giren Raikkonen, pitten çıktığında Alonso’nun önünde çıkıyor ve teorik olarak yarışta liderliğe yükseliyordu. 3 turluğuna liderliği devralan Rubens Barrichello ise, 22. turda pite girerek liderliği Raikkonen’e devrediyordu.

Raikkonen aracı MP4-17 ile liderliğini 56 turluk yarışın sonuna kadar koruyup, en yakın rakibi olan Ferrari’den Barrichello’nun 39.286 saniye önünde kazanarak ilk galibiyetini elde ediyordu. Podyumun son basamağı da Alonso’nun oluyordu.

57 santigrat dereceye varan pist sıcaklığına, Raikkonen dışında tüm pilotlar telsizden ve yarışın ardından şikayet etmiş, Raikkonen’in hiç tepki göstermemesi sebebiyle, kendisine Ice Man – Buz Adam lakabı ilk defa burada takılmıştır.

En genç pole ve en genç podyum rekorlarını bu yarışta elde eden Alonso’ya, yarıştan sonra bir gazeteci “Daha fazla yakıt ile başlamalı mıydınız sanki?” diye sorunca, Alonso “O zaman da pole’ü alamazdık, böyle ikisinden birini seçmeniz gereken durumlar olabiliyor.” diye cevap vermiştir. Alonso podyum ve pole dolayısıyla bu yarışı asla unutmayacağını söylemiştir.

2003 Malezya GP yarış özetini buradan izleyebilirsiniz.

Bu yarış gelecek yılların adeta habercisi olmuş, Alonso 2005 ve 2006’da, Raikkonen ise 2007 yılında şampiyon olmuştur.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]