2001 Malezya GP: Bardaktan boşanırcasına

2

Sepang sıralamalarında Michael Schumacher önde, Rubens Barrichello arkasında olmak üzere Ferrari’ler ilk iki sırayı elde ederken Ralf Schumacher üçüncü en hızlı zamanı yapmıştı.

Yarışın başlamasından hemen önce, ısınma turunda Heinz-Harald Frentzen aracındaki bir elektronik sorunu sebebiyle ciddi oranda yavaşladı ve yarışa başlayamayacağı düşünüldü. Ancak aracını gridin yanlış tarafına konumlandırınca ve asıl yerini almaya çalışırken sorun yaşayınca kalkış iptal edildi ve Jordan ve Benetton pilotları yarışa başlama hakkı kazandı.

Bu olanlar dramatik kalkışın sonu değildi, Juan Pablo Montoya’nın Williams’ı arızalandı ve çalışmayı reddetti. Kolombiyalı yedek aracı alıp pitten başlamak zorunda kaldı.

Michael Schumacher polden harika bir kalkış aldı ve ilk viraja büyük bir farkla önde girebildi. Takım arkadaşı Barrichello ise çok iyi kalkamayınca ikincilikten dördüncülüğe kadar düştü. Barrichello Jarno Trulli’yi dıştan geçmeyi başardı, ancak hemen ardından Ralf Schumacher’in arkasına dokununca Ralf spin attı ve bu onu ikincilikten gridin sonuna gönderdi. McLaren’dan David Coulthard da harika bir kalkış yaptı ve sekizincilikten dördüncülüğe yükselmesi sadece iki viraj aldı. Kimi Raikkonen şaft sorunu yaşayınca gridden kalkamadı. Jos Verstappen de iyi bir kalkış yaparak tek turda 18. sıradan altıncılığa yükseldi.

barr_r_schu

Üçüncü turda yağmur yağmaya başladı ve her iki Ferrari de çakıl alana taşınca Trulli liderliği aldı. Bu sorun ilk turda yağ kaçağı sorunu sebebiyle yarışı bırakan Olivier Panis’in BAR’ından piste dökülen yağdan da olabilir. Michael Schumacher Barrichello’dan daha fazla taşınca arkalara düştü. 3. turda sıralama şu şekildeydi: Trulli, Coulthard, Barrichello, Frentzen, Verstappen, Jacques Villeneuve, Michael Schumacher ve Mika Hakkinen.

4. turda güvenlik aracı yağmur sebebiyle piste girdi. Lider Trulli pist dışına çıkınca arkalara düştü. Barrichello pite geldi ve bir dakika 20 saniyelik felaket bir pit stop geçirirken arkasında sırasını bekleyen Schumacher de bundan etkilendi. Güvenlik aracı periyodu kaosundan ve tüm pit stoplar tamamlandıktan sonra sıralama şu hale geldi: Coulthard, Frentzen, Verstappen, Hakkinen, Trulli, Jean Alesi ve Ralf Schumacher. Yarış 10. turda yeniden başladı.

İki Ferrari 10 ve 11. sıralara düşmüşlerdi ve Barrichello Schumacher’e geçildi. Frentzen Verstappen, Hakkinen ve Ralf’e geçilince beşinciliğe düştü. İki Ferrari’nin Frentzen’in arkasına gelmesi uzun sürmemişti, Schumacher dıştan geçmeyi başardı ve hemen arkasından Hakkinen’i de dışarıdan geçti. 15. turda Verstappen ve Coulthard’ı da geçen Ferrari pilotu liderliği ele geçirdi. Barrichello da ikinciliğe kadar yükselmişti ve farklı bir lastik hamuru kullandıkları açıkça ortadaydı. Bir çok pilot pite girerken Schumacher girmedi ve herkesten 3 saniye hızlı giderek Barrichello’nun bir dakikadan fazla önünde liderliğini sürdürdü.

m_schu_win

Ferrari Schumacher ve Barrichello ile duble yaparken Coulthard üçüncü bitirerek podyumu tamamlayan isim oldu. Frentzen son turlardaki geçiş hamleleriyle dördüncü bitirirken Ralf Schumacher beşinci ve son puan alan isim Hakkinen ise altıncı oldu.

untitled-3

2 Yorum

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]