1998 Belçika GP: Kaza, Kavga, Jordan

4

Spa-Francorchamps’taki yarışın sıralama turlarında McLaren pilotu Mika Hakkinen sezondaki dokuzuncu pol pozisyonunu elde etmişti. Takım arkadaşı David Coulthard hemen ardından ikinci cebin sahibi olurken Jordan pilotu Damon Hill üçüncü sırayı elde etti. Sarı bayrakları uymadığı gerekçesiyle en hızlı zamanı silinen Michael Schumacher dördüncü cepte kaldı. Schumacher’in silinen zamanı da kendisini daha yukarı taşıyamayacaktı.

Yarış günü aşırı yağmurluydu ve sabahki ısınma turlarında Schumacher en hızlı isimdi. Yoğun yağmura rağmen FIA güvenlik aracı kullanmamaya karar verdi ve yarışın normal şekilde başlayacağını duyurdu.

image16x9.img.1536.high

Hakkinen çok iyi kalkan Villeneuve’ün hemen önündeydi. İkiliyi arkasından Schumacher ve Giancarlo Fisichella takip ediyordu. Çok iyi kalkamayan Coulthard yarış çizgisi üzerinde kontrolünü kaybedince grubun önüne doğru savruldu ve zincirleme reaksiyon başladı. Jordan pilotları Hill ve Ralf Schumacher ve Minardi pilotu Esteban Tuero şans eseri kazadan kurtuldular.

Bu üçlü kadar şanslı olmayan isimler Coulthard’ın yanında Eddie Irvine (Ferrari), Alexander Wurz (Benetton), Rubens Barrichello (Stewart), Johnny Herbert (Sauber), Olivier Panis (Prost), Jarno Trulli (Prost), Mika Salo (Arrows), Pedro Diniz (Arrows), Toranosuke Takagi (Tyrrell), Ricardo Rosset (Tyrrell) ve Shinji Nakano (Minardi) idi. Aracı hasar alan Stewart pilotu Jos Verstappen pitlere dönebilse de aracı onarılamayacak kadar kötü durumdaydı. Yarış, pistte kalan araçları kaldırmak için ilk tur bitmeden durduruldu.

maxresdefault

Dönemin kuralları yarışın ilk iki tur içerisinde durdurulması durumunda kalkışın tamamen geçersiz sayılabilmesine izin veriyordu ve kazaya karışan araçlar da ilk kez başlıyormuş gibi tekrar kalkış alabiliyorlardı. Irvine ve Barrichello kazada hafif yaralanan isimler oldular. Irvine ikinci kalkışa katılırken Barrichello yarışmamayı tercih etti. Aracı yarışamayacak durumda olan pilotlar zamanının kurallarında yer alan yedek araç ile ikinci kalkışa katılabileceklerdi. Üç takım ise kazada her iki aracını kaybetmişti ve yedek aracın sadece bir tane olması sürücülerden sadece birinin yarışabilecek olması demekti. Salo, Rosset ve Panis takımlarının diğer pilotun yarışmasına karar vermesi sebebiyle piste çıkamadılar ve Barrichello ile birlikte dört pilot ikinci kalkışa katılamadı.

Yarışın ikinci kalkışı neredeyse bir saat sonraya sarkmıştı. Kalkışta Hill liderliği ele geçirdi ve şampiyonluk adayları Hakkinen ve Schumacher ilk viraj için mücadele içine girdiler. Hakkinen ilk virajda aracının kontrolünü kaybedince Sauber pilotu Herbert ile temas yaşayarak yarış dışı kaldılar. İlk turda Coulthard ve Wurz çarpıştı ve Wurz yarış dışı kalırken Coulthard sonunculuğa düştü. Hakkinen’in pist ortasında kalan aracını çekmek için güvenlik aracı piste girdi. İkinci turun sonunda pistten çıkan güvenlik aracı sonrasında Hill, arkasındaki Schumacher’e direnmeye devam etti, ancak sekizinci turda Bus Stop virajında [eski olan] geçilmekten kurtulamadı.

Yarışın ilerleyen turlarında Schumacher arkasındaki Hill ile olan farkı neredeyse 40 saniyeye çıkarmış ve önündeki Coulthard’a tur bindirmeye yaklaşıyordu. Ferrari takım patronu Jean Todt McLaren pit duvarına bir ziyaret gerçekleştirmiş ve Coulthard’ın yol vermesini istemişti. Coulthard Schumacher’e hemen yol vermedi ve bu Schumacher’in sinirlenip araç içerisinde el-kol hareketleri yapmasına neden oldu. Araçlar Pouhon’a yaklaşırken Coulthard Schumacher’e yol vermeye karar verdi ve gaz keserek yolun kenarına çekildi. Ancak Coulthard yolun kenarına çekilse de yarış çizgisinden uzaklaşmamıştı ve arkasında görüşü çok az olan Schumacher McLaren’ın arkasına çarptı ve Ferrari’sinin sağ ön tekerleği koptu. Schumacher, arka kanadı parçalanan Coulthard ile peş peşe pite geldiler.

ErYMT

Schumacher garajda durduktan hemen sonra aracından indi ve McLaren garajına yöneldi. Coulthard’ın hatalı olduğunu düşünen Schumacher, Coulthard’ı kendisini öldürmeye çalışmakla suçladı ve öldürmekle tehdit etti. Ferrari ve McLaren takım çalışanları ikiliyi birbirinden uzaklaştırdılar.

600_Belgium1998_r750

Schumacher derhal hakemlerin odasına gitti ve şikayette bulundu. Ancak yarış hakemleri Coulthard’ın suçlu olmadığına karar verdiler. Coulthard, 2003’te olayda kısmen hatasının bulunduğunu kabul etti: “Onun beni geçmesi için gazdan ayağımı çektim, ancak bunu yarış çizgisi üzerinde ve arkamda büyük bir sprey bulutu varken yaptım. Bunu asla yapmamalısınız ve bir daha asla böyle bir şey yapmayacağım.” Yarış hakemleri Schumacher’in kenara çekilip yol veren rakibinin üzerine neden sürdüğünü sordular ve bir açıklama istediler.

Schumacher’in yarış dışı kalmasıyla birlikte Hill tekrar liderliği aldı ve takım arkadaşı Ralf Schumacher hemen arkasındaydı. Aynı tur iki kaza yaşandı, Irvine spin atıp yarış dışı kalırken Fisichella, Nakano’nun Minardi’sine arkadan çarptı ve iki ön tekerini de kaybetti. Bir süre bariyerlerde sürüklenen aracı kısa süre sonra alev aldı ancak çabucak söndürüldü. İki pilotta kazadan yara almadan kurtuldu. Kazayı temizlemek için güvenlik aracı piste girince lider Hill ikinci pit stopu için pite yöneldi ve liderlik avantajını kaybetmedi.

Yarışın o anında pistte sadece altı araç vardı, bu da bitiren her aracın puan alacağı anlamına geliyordu. Bu Coulthard ve Nakano’nun yine piste çıkmasına sebep oldu, olası bir yarış dışı kalmada puan alma şansları olacaktı.

1998_2

Ralf Schumacher yarışın sonlarında lider takım arkadaşı Hill’e yaklaşmaya başlamıştı ve takım Hill’i yol vermesi gerekebileceği yönünde uyardı. Hill’in yanıtı netti, asla geri adım atmayacaktı.

Telsizden takım patronu Eddie Jordan’a ya sonuna kadar yarışıp kendilerini riske atacaklarını, ya da takım emri verip şu anki durumun devam etmesini sağlayabileceği söyledi. Jordan takım emri vermek ve Ralf Schumacher’e ikinci sırada bitirmesini söylemek zorunda kaldı.

Hill 22. ve son zaferine imza atarken aynı pistte 1994’te pol alan ve 1997’ye ikinci bitiren Jordan ilk galibiyetini elde etti.

11010

Yarıştan bir hafta sonra, Schumacher ve Coulthard bir buçuk saat süren özel bir görüşme yaptılar ve el sıkışarak bundan sonra tur bindirme ve geçişlerde daha açık kuralların olması yönünde çalışacaklarını söylediler.

Schumacher daha sonraları şunları söylemişti: “O [Coulthard] Spa’da yanlış hiçbir şey yapmadı.”

4 Yorum

 1. Yarış izler hayatım boyunca izlediğim en coşkulu, tebessüm eder heyecanlı, ilginç, açıp tekrar bakılan yarıştı.
  Hiç anlamayan tv izleyicileri bile bilir o anı en azından 3 kere denk gelmiştir bir yerlerde. Pek anlamaz tanıdıklara gösterip sorduğumuzda ya 98, 99 du galiba yada belçika mıydı derler.
  Böyle ölümsüz, kırılsız “kırık” kazalar hep olmalı. 🙂 Yedek araç işinin ne kadar da lazım olduğunu gösteren bir örnekti.:)
  Çaylakların yol açtığı 2012 SPA da bir o kadar kalıcı ve hatırlayınca tebessüm ettirici, onbinlerce küçük parçanın dağıldığı etkili bir görüntüydü.
  İşte SPA bu yüzden bize güzel gelen bir pist hep ilginç birşeyler çıkartabiliyor.:)

  O yarışın neredeyse çoğunluğu yüzde tebessümle geçti benim için. Hep bir anlık şok üstüne kızma sonrası paso gülüş.:) Schumi’nin 3 teker kalışı, garaj basması da öyle yani. Aha surata bak denilen ilk şokun akabinde ehehehe diye gülme vur lan gözüne gözüne dediğimi hatırlıyorum. 😀
  Valla Senna, Schumacher, Hunt gibileri etkili o günlerinde hangisi olsa o tip bir yumruk gösterme olurdu yani 🙂 kaskta son bulur mu orasını bilemem zira tutmasalardı daha güzel de bir görüntü olacaktı.
  O kadar acayip olay olmuş, bir dünya yağmurda yorulmuşsun, bir sürü şeyle mücadele etmişsin, müthiş bir puan imkanı çıkmış deli olur tabi insan. Eh biz de o kadar puanın kaçtığına üzülmüştük zaten 🙂 bir de tarihte o biçim anlatılıp duracak yarış sonu süre farkı koymanın istastistiğinin kaçmasına… 🙂

  https://youtu.be/jW2DjAN0NLQ?t=117
  Şuna bakar mısın arkadaş dünyayı şok etme deniyor buna 🙂 bu arada muhteşem spikeri büyük ihtiyarı anmadan geçmeyelim.
  https://www.youtube.com/watch?v=ZWpzLr5nHTY
  Şunun kamera açıları daha iyi. Sky o zaman da skymış biz de tv de ilk sırada ki gösterilirdi…

  [Eskinin mekanik yürüyenli makineleri ne kadar da dengeliydi demi 3 teker neredeyse aynı hızı koruyarak pite dönmek (dikkat ederseniz tabanın dahi yere değmediğini görürsünüz:) )…. 😀 Düşün 3 teker bitirse puan alacak la 🙂 belki de ilk 3 te bitirecek 😀 ]

  Ha bu arada adamlar tekersiz, arka kanatsız spin atmadı ya la [görüşün dahi 0 landığı kadar yağmurda hemde] sonra ki Ferraricilere, pilotlarına duyrulur. 🙂

  + işte ben hep bu kadarı olmasa da böyle şeyler olsun isterim. Küçükler öne çıkmak için olağanüstü fırsatları çıksın, karmaşalar olsun isterim. En keyif aldığım yarışlar böyle olanları galiba bir de mesela 7 saat felan süren Nadal-Federer maçı 🙂 kriz olunca ayrı bir keyfi oluyor. Yoksa kaza görüntüsü felan seven sondan bozma adam değiliz la. 🙂
  Biz Olivier Panis diye bir adam ismi ezberledik arkadaş yoksa say desen 90 lardan bir an da 20 tane adam zor sayarım. İşte tüm segmentler için önemli bu tip çıkış imkanları… Bunu bir yönden de güya güvenlik namına yok ettiler… daha birçok nedeni var.

  Monza, SPA, Monaco, Canada ve belki Interlagos gibi pistler özel ve çok güzel pistlerdir. Varlık muhteşemliklerinin dışında alttakilerin birşeyler yapabilme ihtimalini de doğurabilme potansiyelleri vardır. Zaten bir birinden uzaklaşabilen setup’ların yapıldığı her pist kalbur üstü pisttir denilebilir. Zamane pistlerinde pek öyle şeyler bulamazsın. Bak hem bu saydıklarımda bol kaza da olur işte bol kaza yaptıran pist iyi pisttir. 🙂
  Monza mesela ne o la ki dümdüz pist denir amma o ilk virajı toplu almak deve-hendek gibidir akabinde düz gördüğün o incecik gerçekleşen tekile yakın yarış çizgisine 2 aracı konuplayıp mücadele etmek sahne zevki verir.

  İzlerliği bozan yağmurda yarış izlemeyi severim çünkü zevki yapabileni varsa asıl farkını ortaya koyan adamların üstünden çıkartırım. Makineler için izleriz her zaman ama bazen insanları yönüyle de doyururum kendimi.

  Neyse bu kadar yeter oranın en güzel hatıraları beyaz Kurt 😛 Eddie Jordan’a aittir.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]