Donington Park pistinde düzenlenen 1993 Avrupa GP Formula 1’in en iyi pilotlarından birisi olan Ayrton Senna’nın en iyi sürüşlerinden birisine sahne oldu. Gridin en iyi çekiş kontrol sistemine sahip olan Williams sezonu domine ederken, bu yarışta Senna şartların elvermesi durumunda rakiplerini yavaş bir araçla bile yenebileceğini gösterdi.

Japonya’da Nippon Autopolis’te Asya GP’sini düzenleme planları gerçekleşmeyince sekiz yıl aradan sonra ilk kez bir Avrupa GP düzenlendi ve 1993 sezonunun üçüncü yarışı olarak koşuldu. İngiltere GP’yi düzenleme yarışını kaybeden Donington Park bu yarışı düzenleme şansı buldu ve oyun şirketi Sega yarışa sponsor oldu. Yarış içerisinde ve podyumda Sega logoları göründü. Sega aynı zamanda yarışın isim hakkının da sahibiydi.

Sıralama turlarında Williams araçları 1 ve 2. sırayı elde ettiler ve Alain Prost Damon Hill’in önünde polün sahibi oldu. Arkalarında Michael Schumacher, Ayrton Senna, Karl Wendlinger ve Michael Andretti bulunuyordu.

tumblr_m66vtkmKtZ1rod8iso1_1280

Islak zeminde yapılan kalkışta Schumacher Senna’nın önünü kesmeye çalışırken ikisi de zaman kaybedince, Wendlinger üçüncülüğe yükseldi. Beşinciliğe düşen Senna üçüncü virajda Schumacher’i hızlıca geçti. Daha sonra Wendlinger’in peşine takılan Senna Craner virajlarında geçmeyi başardı. Hemen arkasında Schumacher ve Andretti vardı, Schumacher Wendlinger’i geçmeyi başardı, ancak Andretti geçerken çarpınca iki pilotta yarış dışı kaldı.

Wendlinger’i geçen Senna Williams’ıyla ikinci süren Hill’in peşine takıldı. Senna McLean virajında Hill’i geçerek ikinciliğe yükseldi. Şimdi hedefte Prost vardı ve sondan bir önceki virajda Prost’u da geçmeyi başaran Senna ikinci tura lider girdi. Sıralama Senna, Prost, Hill, Barrichello, Alesi, Schumacher ve Lehto şeklindeydi.

Pist kurumaya başladı ve herkes kuru zemin lastikleri için pite girdi. Pit alanından başlayan Lehto 14. turda beşinci sıradayken mekanik sorunla yarışı bıraktı. Yerini alan Berger altı tur sonra süspansiyon sorunu ile bırakmak zorunda kaldı. Yağmur tekrar yağmaya başladı ve liderler bu kez ıslak zemin lastikleri için pite girdiler. Schumacher girmemeyi tercih etti, ancak 23. turda lastikler yüzünden spin atınca yarış dışı kaldı. Pist kurumaya başlayınca herkes tekrar kuru zemin lastikleri için pite yöneldi. Pit stopta sağ arka tekerlek bijonu diş kapan Senna 20 saniye kaybetti ve liderliği Prost’a bıraktı. Artık sıralama Prost, Senna, Hill, Barrichello, Warwick ve Herbert şeklindeydi.

Tekrar yağmur yağmaya başladığında iki Williams ıslak zemin lastikleri için pite yöneldi, ancak Senna girmemeyi tercih etti. Bu doğru karardı, çünkü pist tekrar kurumaya başlamıştı. Williams’lar tekrar pite gelerek kuru zemin lastiklerine geçtiler. Prost bu pit stopunda aracını stop ettirdi ve tekrar piste dönebildiğinde artık bir tur geride dördüncüydü. İkinciliğe kadar yükselen Barrichello yağmurun tekrar yağmasıyla birlikte tekrar pite girmek zorunda kaldı. İkincilik artık bir tur gerideki Hill’in eline geçmişti. Üçüncü devam eden Barrichello yakıt basıncı sorunu ile yarışı bırakmak zorunda kalınca üçüncülüğü Prost’a devretti.

Donington_as_of_2006

Senna 57. turda pitten geçmesine rağmen yarışın en hızlı zamanını elde etti. Bu olay pistin pit alanından geçmenin aslında daha hızlı olduğunu kanıtladı, çünkü Donington’ın GP konfigürasyonunda pit girişi son virajdan önceydi ve bu da daha hızlı geçişe izin veriyordu. Senna’nın bu hızlı turu muhtemelen pit alanından geçerek en hızlı zamanın elde edildiği tek durumdur.

Senna Hill ve Prost’un önünde kazanmayı başardı. Senna dört kez pite gelirken Prost tam yedi kez pit stop yapmıştı ve bu halen bir rekor. Sadece tek bir pit stop yapan Johnny Herbert Lotus’uyla dördüncü bitirmeyi başardı. Puan alan son iki pilot da Patrese ve Barbazza oldular. Senna yarışın sonunda ikinci hariç herkese tur bindirmişti ve ikinci sıradaki Hill’in bir dakikadan fazla önündeydi.

Formula-1-famous-Sega-trophy

Yarışın sonunda Senna podyuma çıktı ve kendisine Sega’nın maskotu olan oyun karakteri Sonic’in bulunduğu ve altında Sega logosu bulunan bir kupa verildi.

1993europepodium23oy

Genel kanının aksine bu Senna’nın galibiyet kupası değildi, sadece sponsor kaynaklı bir reklam kupasıydı. Sonic kupası ile fotoğraf çekildikten sonra Senna’ya gerçek yarış galibiyeti kupası da verildi. Bu ünlü Sega kupasının şu an nerede olduğu bilinmiyor.

2 Yorum

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]