Mercedes ve Hamilton nasıl ceza aldı?

0

2020 İtalya GP’sine şüphesiz Hamilton ve Giovinazzi’nin pit yolu kapalıyken pit yapması nedeniyle aldığı 10 saniye dur-kalk cezası damga vurdu.

Peki Hamilton ve Mercedes nasıl ceza aldı? Neyi yanlış yaptılar?

İtalya GP’si sezonun en sıkıcı yarışlarından biri olma konusunda emin adımlarla ilerliyordu, Hamilton Sainz’ın 12 sn kadar önünde, pazar gezintisi yaparcasına rahat bir şekilde zafere doğru gidiyordu. Fakat Magnussen’in motor arızası ile yavaşlaması ve aracı pite getiremeyip pist kenarındaki bir boşluğa çekilmesi için park etmesi tüm dengeleri altüst etti.

Normalde tek sarı bayrak ile çözülebilecek bir durum olan bu yarış dışı kalma olayı, gayet olağan bir durum olarak gözüküyordu fakat Michael Masi bu aralığın aracın pist dışına alınması için yeterli olmadığını düşündü, nitekim pist görevlileri de bir türlü aracı oraya sığdıramadı. En sonunda Michael Masi SC periyodunu başlatıp aracın Haas pitine getirilmesini istedi ve pit yolunu bunun için girişe kapadı.

Pit yolunun kapalı olduğu Parabolica’daki kırmızı ışıklarla bildirildi, bu ışıkları sadece pilotlar görebiliyor ve ters bir durum olduğunu anlamaları için o ışıkları kontrol etme durumundalar. Pit girişindeki ışıklar kırmızıya çevirilmedi, fakat buradan doğacak sorunları önlemek için Hamilton pit girişinden 8 sn uzaktayken yarış yönetimi takımlara pit yolunu kapadığını bildirdi. Fakat Mercedes çok kritik bir hata yaparak bu mesajı atladı ve Hamilton pit yaptı.

Kırmızı bayrak periyodunda Hamilton pit yolunun girişinde kırmızı ışık görmediğinden pit yaptığını bildirmek için yarış direktörü Michael Masi’nin yanına gitti.

Masi araç kamerasındaki görüntüleri gösterip Parabolica’da kırmızı ışıklarla pit yolunun kapandığını bildirdiklerini söyledi. Hamilton ise bu ışıkları görmediğini ve o sırada buna odaklanmadığını söyledi. Haas’a müdahale eden pist görevlilerini gördüğünü söyleyen Hamilton, uyarı ışıklarını bir şekilde kaçırdığını kabul etti ve muhtemelen aynı şeyi yaşayan Giovinazzi ile beraber ceza aldı.

Mercedes ise o anda tamamen pit yapmaya odaklandığından, pit yolunun kapandığını Hamilton’a bildirmeyi unuttuğunu kabul ederek İngiliz pilottan özür diledi.

Bu olayın sonucu olarak Hamilton 10 sn dur-kalk cezası alarak galibiyeti kaçırmış oldu.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]