Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun!

3

medeniyet trenini kaçırmış bir imparatorluğun cesur çocukları 29 ekim 1923 tarihinde geleceğin aydınlığını sızdıran bir gedik açmışlardı surlarda; ancak biz bugün o aydınlığın ışığını söndürüp gediği tekrar sıvamak için elimizden geleni ardımıza koymuyoruz.

neyse…

cumhuriyet bizim belki de medeniyet trenindeki son vagonda kaptığımız ikinci sınıf bir yolcu biletiydi. her istasyonda bir ön vagona geçerek birinci sınıf lüks vagonda seyahat etme hayalimiz ise suya düşeli çok uzun zaman oldu. türk milletinin medeniyet yolculuğu hep jakobenisttir(üstten inmeci). resim mi çizilecek? fatih çizdirir. matbaa mı gelecek? ferman çıkar, fetva verilir. cumhuriyet mi kurulacak? “beyler, yarın cumhuriyeti ilân ediyoruz” denilir. bir nevi şeriatın kestiği parmaktır medeniyet, acımaz. padişah ister kavuk çıkar fes giyilir, fes çıkar şapka takılır.

lafı fazla uzatmanın pek manâsı yok. 93 yaşına giren cumhuriyet, büyük bir hevesle kurulup her alanda atılımlar gerçekleştirmiş fakat hiçbirini sonuca ulaştıramamıştır. bugün bizim bir bilim geleneğimiz yok, spor ekolümüz yok, sanayimiz yok ve hatta büyük bir hırsla saman ithal ederek kökünü kuruttuğumuz tarımımız da artık yok. cumhuriyetin ilk yıllarında canla başla çalışan aydınlarımız, bilim adamlarımız da yok olmuş durumdalar. öyle bir haldeyiz ki milli bir ülkümüz bile yok. ve hatta hatta artık iyi niyetimiz bile yok; rotasız gemi misali okyanuslarda savrulup duruyoruz. yani ne gâvura ne müslümana hayrımız var.

velhasılıkelam günlük politikalar ile iktidar hırsına kapılmış hükümetler zincirinin 1938’den günümüze çizdiği cumhuriyet tablosu kısaca şöyledir: ülküsüz, dış politikasız, iç istikrardan yoksun bir türkiye. ve bu türkiye’nin suçu sadece akp’nin değil, gelmiş-geçmiş tüm hükümetlerin omuzundadır. bunu kavrayarak çözüm reçeteleri yazmak ise türk gençlerinin, aydınlarının görevidir.

geleceği pek parlak görünmeyen ama yine de umudumuzu yitirmediğimiz türkiye cumhuriyeti devleti’nin 93. yılı kutlu olsun!*

3 Yorum

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]