Yakıt ikmalinin geri dönmesi düşünülüyor!

3

Formula 1’in patronları 2021’de yakıt ikmalini geri getirmeyi tartışıyor.

FIA başkanı Jean Todt, 2010 sezonu öncesinde yasaklanan yakıt ikmalini geri getirmek istediğini söyledi.

“Kişisel olarak yakıt ikmalini görmek isterim, ancak bunun olumlu ve olumsuz tarafları üzerine bir çalışma görmekten memnun olacağım.”

Todt’a göre bunun yararlarından birisi araçların yarış başlangıcında daha hafif olacağı ve aynı zamanda küçülecekleri.

“Araçların aşırı ağırlaşması görüştüğümüz bir şey. Yakıt ikmalini getirip getiremeyeceğimizi analiz ettirmeye zorluyorum. Eğer bunu yapabilirsek, yarış başında daha hafif bir aracınız olur ve aracınız da daha küçük hale gelir.”

Todt yakıt ikmalinin harcamaları artırmayacağını düşünüyor.

“Bunun pahalı olacağını duyduğumda gülümsüyorum. Takımların motorhome’larının boyutlarını gördüğümde bu harcamaların önemli olacağını düşünmüyorum.”

Red Bull’dan Christian Horner ise yakıt ikmalinin strateji simülasyonları nedeniyle bir şeyi değiştirmeyeceğini söylüyor.

“Yakıt ikmali hakkında hatırladıklarım, ki F1’e geldiğimde bunlar vardı, her şey kalkışta araca koyduğunuz yakıtla ilgili bir stratejik yarıştı. Pistte hiçbir aracı geçmezdiniz, çünkü pit yolunda ya az, ya da fazla yakıt alırdınız.”

“Yani stratejistler için harika bir yarışken, pist üzerinde çok durgun ve sıkıcı bir yarış oluyordu. Bu yüzden yakıt ikmalinden uzaklaştık ve sürücüler ağır yakıt yüküne sahip ve yarış içinde 100 kg hafifleyen bir araçla baş etmek zorunda kaldı.”

Todt FIA ekibinden bazı sürücü yardımlarının düşürülmesini istediğini ekledi. Ancak yeni araçların hidrolik direksiyon sistemi olmadan sürülemeyeceği kendisine söylenmiş.

Todt bütçe sınırının ilk yıl için 175 milyon dolarda kalması ve sürücü ve üst düzey yöneticilerin maaşlarının buna dahil edilmemesinin biraz taviz olduğunu kabul etti.

“İki yıl önce anlaşabileceğimiz konusunda çok şüpheliydim. Bu en iyi anlaşma mı? Hayır. Ancak bence en iyi taviz.”

Bütçe sınırının uygulanması konusunda çok fazla tartışma ve açık çıkacağını öngören Todt: “Ancak saygıdeğer bir organizasyonun hile yapma riski alacağını düşünmüyorum, çünkü kendi itibarları zarar görecek.”

3 Yorum

 1. Haaayyıııııırrrr !!!
  Yahu F1 zaten yeterini aşmış şekilde sıkıcı olmuşken araçları hafifletmek bahanesiyle yakıt ikmalinin düşünülmesi nasıl bir saçmalıktır, tamamen algı sınırlarımın dışında.
  Yakıt ikmalini geri getir, takımlar da tamamen strateji ile araç kullandırsın sürücülerine.
  Günümüzde bir F1 aracını pilotun mu yoksa yarış mühendisinin mi kullandığı tartışma konusu bile değilken bir de buna yakıt stratejisini ekle ve önceki dönemde olduğu gibi neredeyse hiç pistte geçiş olmasın.
  Gaza basıp git, farkı aç, pite gir, açtığın farkı pitte kullan, sıra kaybetmeden piste dön.
  Lidertakımlarda göreceğimiz bu. Orta sıralarda durum biraz daha çekici olabilir belki. Ancak şu unutulmamalı ki orta sıradakiler şu anda da öndekilerden daha ilginç yarışlar çıkarıyor. Öndekilerde de durum farklı değil. Basıp gidiyorlar zaten.
  Tamam şu anda da pist üstü geçişlerin bir değeri yok ama bunu değerli hale getirmenin yolu yakıt ikmali olamaz ki!
  Ruhsuz geçişler görmek istemiyorum ama araçların birbirini pit stoplarla geçtiği bir yarışı da görmek istemiyorum.
  Tamam F1 yarış olduğu kadar bir strateji savaşıdır da. Ancak stratejiler ekran başından heyecanla takip edilemez. Birinin 26 sn fark açıp pitten 1 sn fakla önde çıkmasını izlemek geçmişte eğlenceli değildi. Mühendislerin savaşlarını ekrana yansıtamazsınız. F1 tamamen bir satranç oyununa dönerse ekrana yansıyacak heyecanı nereden bulacaksınız? Bir yarışı yarış yapan en önemli etken pist üzerindeki geçişler değil midir? Bugün pist üzerindeki geçişleri beğenmiyoruz diye onları tamamen ortadan kaldırmak da nedir?
  Ne yapacaklar, yarın öbür gün şu saçma sapan oluklu lastikleri de mi geri getirecekler?
  Yahu illa turbo hibrit motor mu istiyorsun… senin istediğin gibi olsun. Ama arı gibi hareket edebilen araçlar üretin, aracın kontrolünü de mümkün olduğu kadar sürücüye verin olsun bitsin. Biz ekran başında çılgına döneriz o zaman.
  Yıllardır arkadaşlarla sohbet ederken söylediklerimi de F1 ahalisinden birinden duymak da iyi oldu, dinleyin şu adamı;

  her şey kalkışta araca koyduğunuz yakıtla ilgili bir stratejik yarıştı. Pistte hiçbir aracı geçmezdiniz

 2. Sen az yaksınlar, çevreci olsunlar diye turbo hibrid motorlarla araçları ağırlaştır, sonra önceden “asla olmayacak” dediğin yakıt ikmali yasağını kaldırmayı kendin teklif et.

  Kendi sıçtığı boku örtmeye çalışıyor.

  2.4 lt V8 motorlar geri gelsin, araçlar tek hamlede hafifler.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]