Wolff stratejide değil startlarda gelişmek istiyor

0

Mercedes’in takım patronu Toto Wolff takımın bu sezonki en büyük zayıflığının startlar olduğunu söyledi.

Britanya’da Lewis Hamilton golden başlasa da kötü start almış ve 3. viraja gelinirken 3. sıraya gerilemişti. Sonrasında da Raikkonen’in kendisine çarpması sonucu son sıraya gerilemişti.

“Silverstone’da yaşadığımıza benzer kazalar yaşamamak için yarış startları için performans bulmaya ihtiyacımız var. Nerelerde gelişebileceğimizi anlamalıyız.”

Mercedes’in şef yarış mühendisi Andrew Shovlin: “Bu hafta yaşananları anlayabilmek için burada çok fazla iş yapıyoruz.”

“Pole pozisyonundan başlıyorsan olabildiğince çabuk şekilde Ferrari’lerin çizgisinden kurtulmamız gerektiğini çok iyi biliyoruz, Hockenheim’da bunu yapmaya çalışacağız.”

Pazar günü yaşananlar için de konuşan Shovlin: “Basitçe söylemek gerekirse patinajda kaldık. Beklediğimizden çok daha düşük bir yol tutuş vardı.”

“Silverstone’da start antrenmanları yapmıştık, buna izin veriyorlar. Ancak bir şekilde pazar günü beklediğimizi alamadık. Patinajda kaldığınız süre boyunca yol tutuş kaybedersiniz be bu da sıra kaybına yol açar.”

Wolff yarış startlarında gelişmenin stratejileri geliştirmekten çok daha fazla önem taşıdığını söyledi.

“Bence stratejimiz gayet iyiydi. Pist üstü pozisyonunu elde etmek istedik. Benim açımdan doğru olan buydu, ve bence diğer türlü yarışı kazanamazdık. Bu yüzden Silverstone’da yaptığımız strateji ile sorunum yok.”

“Bence kesinlikle doğru karardı. Bitime 15-16 tur vardı ve orta lastikler dayanacaktı. Pist üstü pozisyonunu kazanmak ilgimizi çekti ve bu da kararı tetikledi.”

“Bence her iki strateji de geçerliydi. Ancak Ferrari’nin tersi strateji yapmak bize ikinciliği ve dördüncülüğü getirdi.”

“Startı da düşünecek olursak sonuçları kabul etmeli ve hasar azalttığımızı anlamalıyız.”

“Agresif olmak istedik. Açıkçası bazıları daha da agresiflerdi, ancak bu biraz adil yarışmak ve en iyi araca sahip olmakla alakalı.”

“Şu an elimizde olan şey bu ve olabilecek her yerde gelişmeliyiz.”

“Bu sezon gördüklerimiz gerçeğimiz sezonkilere göre biraz daha farklı. Herkes ker yarışa güncellemeler getiriyor ve 0.3-0.4 saniye kazandığınızı gösterebilecek bir şey yok. Ferrari ile aramızdaki fark geçen yıla oranla bu.”

“Sürekli lastikleri öğrenmeye devam ediyorsunuz ki bu performansı belirleyen en önemli şey. Yanlış ya da doğru yöne kolayca gidebiliyorsunuz.”

“Avusturya, Montreal ve Silverstone’da fark açabilmiş olmayı isterdim çünkü Macaristan ve Singapur zor olacak. Savaşıp elimizden geldiğince çok puan toplamaya çalışacağız.”

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]