Wolff F1’in yeni motor üreticilerini çekme isteğini sorguluyor

2

Mercedes takım patronu Toto Wolff, halihazırda dört adanmış üreticiye sahip Formula 1’in yeni motor üreticilerini çekme isteğini sorguladı.

Formula 1 2017 sonunda çok şikayet edilen motor kurallarını düzeltmek adına 2021 için yeni bir vizyon belirledi. Ek olarak mevcut takımlar arasında denk bir oyun alanı oluşturmayı ve spora yeni üreticileri çekmeyi planladı.

Ancak mevcut motor kurallarını basitleştirerek bu hedeflere ulaşma amacı mevcut üreticilerin vetosuyla karşılaştı ve üreticiler kural değişikliklerin teknolojiyi basitleştirmenin yanında ek gelişim harcamaları oluşturacağından şikayet etti.

F1 ise bu konuda bazı tavizler vererek bir çözüm buldu ve mevcut motorlarla devam edilerek sesi geliştirmek için yakıt akışındaki kısıtlamaları kaldıracak ve yeni girecekleri teşvik etmek için üreticileri teknoloji paylaşmaya mecbur bırakacak.

Ancak Wolff ise F1’in neden yeni üreticilerin peşinde olduğunu anlayamadığını söyledi.

“Bu düşünce nereden geliyor? Açgözlülük mü? Dörtten fazlasını mı istiyorsunuz? Beş veya altı mı olmalı? Sporda uzun süreliğine adanmış halde dört premium üretici olduğu için mutlu olmalıyız. Bunun devam ettiğinden emin olacağımıza sadık partnerlerinize taviz verdirmek istiyorsunuz.”

“Sonra gelecekte katılabileceklere bakar ve dinleriz. Ancak bu şimdilik ikincil öncelik.”

Wolff, MGU-H’yi kaldırma fikrine nasıl ulaştıklarını da açıkladı.

“Bu tamamen ekonomik sebeplerle oldu, çünkü Liberty ve FIA’ya motoru yeniden tasarlamanın harcamaları nasıl kontrolden çıkaracağını gösterdik.”

“Bu motor bile daha fazla devir ve yakıt akışına sahip olacak ve harcamaları devasa artıracak. İdeal olarak bulunduğumuz yerde kalmalı ve dokunmamalıyız.”

“Motor performansları yakınlaşıyor. Bunu çoktan bu yana görüyoruz ve Honda’nın önümüzdeki yıl nerede olduğunu merak edip duruyorum, ancak motorlar birbirlerinden çok uzakta değiller. Kuralların her değişiminde en iyi ve en kötü arasındaki fark açılır. O zaman neden değiştirelim ki?”

“Olduğumuz yerde kalmak istedik ve verdiğimiz taviz de buydu, ancak bana göre hala çok pahalı olacak.”

2 Yorum

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]